На базі Уманського національного університету садівництва (УНУС) в першій декаді червня було проведено ХХ Зліт іменних стипендіатів та відмінників навчання «Лідери АПК ХХІ століття» (далі Зліт).

Канони Зльотів, що історично склалися, передбачають: знайомство, спілкування, обмін досвідом самоврядування студентської молоді з різних куточків нашої славетної країни; проведення на високому організаційно-методичному рівні студентських науково-практичних конференцій у вигляді «дискусійних круглих столів» за напрямами підготовки фахівців, модераторами яких є керівники наукових шкіл, провідні професори ВНЗ, що організовує Зліт; знайомство з передовими прогресивними науково-виробничими структурами регіону, аграрного спрямування в тому числі; знайомство з українськими традиціями регіону проведення Зльоту, комплексну екскурсійну програму. Глобальна ідея всього перерахованого: об’єднана молодь держави – основа єдиної країни!

У ХХ Зльоті в УНУС взяли участь більш як 250 студентів, які отримують різні іменні стипендії всеукраїнського або регіонального рівнів та лідери студентського самоврядування з усіх аграрних ВНЗ України.

Усі учасники Зльоту були зорієнтовано на участь у «дискусійних клубах» з визначеної тематики.

У рамках Зльоту відбувся фінал аграрно-політичних дебатів, які були організовані в рамках проекту «Німецько-український агрополітичний діалог» за підтримки НМЦ «Агроосвіта».

Теми для проведення дебатів цього року були визначені наступні (у підпунктах перераховані можливі питання, на які рекомендувалось звернути увагу при підготовці до дебатів для розкриття теми):

1) Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення – введення вільного ринку землі. Хто має право купити і скільки? Впровадження, в які терміни? За якою процедурою? Чи можуть купувати іноземці, чому?

2) Скасування спеціального режиму оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників – збереження податкових переваг. За яких передумов (введення програми субсидування)? Для всіх однакові умови або виключення для якихось галузей? Перехідні періоди (що зараз і як було)? Вплив на с/г введення загального податку на прибуток (для різних підприємств)?

3) Підтримка розвитку сімейних фермерських господарств – скорочення впливу великих аграрних підприємств/агрохолдингів? Хто гарантує продовольчу безпеку, з яких продуктів? Роль сімейних фермерських господарств та агрохолдингів у розвитку сільських територій? Хто може забезпечити високу якість продукції та її безпеку? Роль структури аграрних підприємств для розвитку експорту аграрної продукції?

4) Диверсифікація виробництва чи вузька спеціалізація? Які переваги у сучасних умовах ринку? Які можливості заняття певної ніші? Як надходження з різних джерел забезпечують стабільність бізнесу? Спеціалізація виробництва і якість продукції?

5) Сприяння розвитку сільськогосподарського консультування і аграрного туризму – забезпечення консультування підприємствами самостійно? Переваги єдиної системи державного консультування? Доступ до нової інформації і результатів досліджень? Залучення компетентних консультантів? Оплата послуг консультантів і облік цих витрат в собівартості?

При визначенні переможця враховувались рекомендації для журі та критерії визначення переможця: обізнаність учасників з проблемами; розкриття теми дебатів (всебічний аналіз проблеми та перерахування її важливих складових); наведення достовірних і відповідних аргументів; вміння логічно і послідовно відстоювати власну думку; командна робота і її злагодженість. Критерії для визначення абсолютного переможця: культура ведення дебатів; грамотна мова і ораторське мистецтво; оперативне використання аргументів опонентів в своєму виступі.

На ХХ Зльоті було започатковано проведення Всеукраїнського конкурсу «Стратегічний розвиток аграрного сектору – бачення молодих українських спеціалістів». Конкурс було проведено виключно англійською мовою.

Також під час роботи Зльоту відбулися наступні заходи: акція «Подаруй дитині радість»; лекція для учасників Зльоту міжнародних експертів; відвідування передових промислових підприємств, фермерських господарств; засідання об’єднаної ради студентського самоврядування аграрних ЗВО України; творчі вечори «Під Софіївськими зорями».

Екскурсійна програма включала: знайомство з історією Уманського НУС; екскурсію до Національного дендрологічного парку «Софіївка»; відвідування комплексу фонтанів «Перлина кохання»; екскурсію містом Умань.

Найбільш активними учасниками Зльоту були представники «Університетського центру ТДАТУ». Це наступні студенти: Шац Надія – активний учасник засідання об’єднаної ради студентського самоврядування аграрних ЗВО України, Бартиш Діана (другий раз поспіль) – призер, 4-е місце із 10-ти, агрополітичних дебатів, одна з найактивніших учасниць дискусійних клубів, за що отримала особливу відзнаку від Народного депутата України Миколи Томенка, Марченко Катерина – переможець, 3-є місце із 10-ти, конкурсу англійською мовою «Стратегічний розвиток аграрного сектору – бачення молодих українських спеціалістів» (ТДАТУ); Филоненко Артем (ВСП «Мелітопольський коледж ТДАТУ»); Кривцун Євген (ВСП «Бердянський коледж ТДАТУ»); Опанасенко Євгеній (ВСП «Василівський коледж ТДАТУ»), Бунчук Олександр (ВСП «Ногайський коледж ТДАТУ»), Бондаренко Каріна (ВСП «Оріхівський коледж ТДАТУ»), Камєнєва Олена (ВСП «Новокаховський коледж ТДАТУ»).

Наступне дійство – ХХІ Всеукраїнський Зліт аграрної студентської еліти України – відбудеться на базі Харківського національного аграрного університету ім. В. Докучаєва.

Грицаєнко І.М., пом. ректора з ОВР, учасник всіх 20-ти Всеукраїнських Зльотів, фото автора