Відомо, що останні роки освіта України зазнає суттєвих змін, які викликані новими умовами на ринку праці. Не є виключенням і аграрна освіта, з огляду на те, що аграрний сектор – один із пріоритетних напрямів економічного розвитку нашої держави.

У сучасних умовах реформування сільського господарства потрібні нові, сучасні вимоги й підходи до професійної підготовки майбутніх фахівців аграрного профілю у вищих аграрних закладах освіти.

Слід зазначити, що агропромисловий комплекс України відчуває гострий дефіцит кадрів, здатних швидко адаптуватися до нових соціально-економічних умов, мобільних і конкурентоспроможних на світовому ринку праці.

Конкурентоспроможність сучасного фахівця аграрного профілю ґрунтується на таких якостях, як високі професійні навички, активність, готовність оволодівати новими знаннями й досвідом, здатність творчо реагувати на зміни в соціальній і професійній сферах. Підготовка такого кадрового потенціалу є головним завданням системи аграрної освіти.

Найбільш важливими якостями працівників, на думку роботодавців, є практично-професійні навички, уміння вирішувати проблемні ситуації та навички роботи з клієнтами. І саме цих навичок, за оцінками роботодавців, найчастіше бракує молодим спеціалістам. Великі підприємства більш гостро відчувають недостатню компетентність молодих спеціалістів — адже, зазвичай, чим більше підприємство, тим вищий і жорсткіший рівень вимог, а, отже, тим відчутніша нестача тих або інших навичок у співробітників.

Першочерговою проблемою так само лишається розрив між теоретичними знаннями, які дає ВНЗ, і їх практичним застосуванням у реальних умовах.

Отже, частковим рішенням зазначеної проблеми ми бачимо у підготовці фахівців за програмою агроскаутингу.
Агроскаутинг – поняття, яке прийшло з-за кордону – «Crop scouting» («урожай» + «розвідка»), тобто це процедура збору інформації з поля (в формі заданих параметрів). Поняття скаутингу все частіше використовується в агрономічному сленгу, як синонім моніторингу стану полів та садів.

23-24 березня  була проведена міжнародна конференція «АГРОСКАУТИНГ – АГРОсвіта для молоді та АГРОсервіс для виробників». Організатором конференції виступила програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Метою конференції стало представлення моделей агрономічного скаутингу для забезпечення комплексом послуг сільськогосподарських виробників, спрямованих на оптимізацію аграрних технологій, підвищення продуктивності та якості плодоовочевої продукції та підвищення професійного рівня знань і практичних навичок молодих фахівців профільних ВНЗ відповідно до потреб аграрного ринку.

В конференції прийняли участь спікери з Сполучених Штатів Америки (Patrick Byers), Ізраелю (Світлана Добринін), члени робочої групи з розробки моделі запровадження агроскаутингу з Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного (Геннадій Подшивалов, Максим Колесніков) та Херсонського державного аграрно-економічного університету (Олександр Аверчев, Сергій Лавренко). З досвідом практичного запровадження консалтингових послуг та агроскаутингу виступили представники, експерти провідних агрокомпаній та агропідприємств (Костянтин Карпенко, Василь Кифорук, Володимир Гандзій, Альона Нелєпова, Володимир Кондратюк, Микола Панчук, Ірина Барзо).

Перший пленарний день був присвячений міжнародному досвіду з підготовки спеціалістів, а також використання інструментів агроскаутингу та можливості його імплементації в Україні. Представники вищих навчальних закладів поділяться своїм баченням, щодо розробки практичних навчальних курсів та організації процесу підвищення рівня знань та практичних навичок молодих спеціалістів відповідно до потреб аграрного ринку та виробників сільськогосподарської продукції.

Другий пленарний день був присвячений досвіду експертів практиків та представників агробізнесу по представленню сучасного програмного забезпечення, інструментарію та обладнання, яке можна використовувати для агроскаутингу, а також застосуванню інструментів супроводу агровиробників.

Рішенням плідної роботи конференції стало затвердження проєкту організаційно-економічної моделі запровадження центрів агроскаутингу та освітньої моделі підготовки спеціалістів агроскаутів.

Всі учасники конференції наголосили, що запровадження агроскаутингу є своєчасним вирішенням проблеми якісної практичної підготовки фахівців агрономів, а розвиток цього напрямку слід вважати невід’ємною частиною сучасної агроосвіти та ефективного агровиробництва.

Максим Колесніков,
зав. кафедри плодоовочівництва, виноградарства та біохімії