DSC_0003    Здобувачі вищої освіти (ЗВО) є повноцінними учасниками освітнього процесу, отже вони мають право впливати на його організацію, одним із аспектів якої мають стати вибіркові дисципліни. Нині студентство має бути не лише пасивним споживачем, а й активно вимагати для себе вибірковості дисциплін з урахуванням власних потреб та інтересів, з метою побудування власної індивідуальної траєкторії навчання.

     У вибіркових дисциплінах зацікавлені всі учасники освітнього процесу. Студенти отримують змогу доповнювати свою основну спеціальність додатковим фахом або брати окремі курси для широкої ерудиції. Можливість вибору дисциплін із різних факультетів та кафедр є ефективним інструментом міждисциплінарності. Також навчання у змішаних групах дозволяє студентам отримати неформальний досвід від студентів з інших спеціальностей. У свою чергу, викладачі на вибіркових дисциплінах працюють із найбільш умотивованими студентами. Самі університети загалом стають більш привабливими для абітурієнтів. Зрештою, кінцеві компетентності, якими може оволодіти студент, за рахунок гнучкості навчальних планів, часто краще відповідають потребам ринку праці.

      Навчальним планом для певної спеціальності має визначатися перелік обов’язкових дисциплін (максимум — 75% від загального обсягу кредитів ЄКТС). Загальний обсяг вибіркових дисциплін має складати не менше 25% від загального обсягу кредитів ЄКТС.

Критеріями для включення навчальної дисципліни або інших освітніх компонент до переліку вибіркових є спроможність кафедри забезпечити належну якість їх викладання, у тому числі:

– кадрове забезпечення (науковий ступінь, вчене звання НПП, досвід викладання дисципліни, особистий рейтинг);

– навчально-методичне забезпечення (навчально-методичний комплекс, електронний навчальний курс, підручники, навчальні посібники тощо);

– матеріально-технічна база (лабораторне забезпечення за необхідності);

– інформаційне забезпечення;

– відгуки ЗВО про якість викладання дисциплін на кафедрі.

    Перелік навчальних дисциплін за вибором ЗВО на наступний навчальний рік щорічно встановлюється у першому семестрі поточного навчального року та затверджується на засіданні вченої ради університету
до 1 жовтня.

     Перелік навчальних дисциплін, що були затвердженні для вибору ЗВО на наступний навчальний рік, розміщуються на веб-сайті Університету у розділі «Освіта» для кожного СВО і курсу навчання (для СВО «бакалавр» − на 2-4 курсах у 3,4,5,6,7,8 семестрах; для СВО «магістр» − у 2 семестрі 1 року навчання та 3 семестрі 2 року навчання).

    Вибіркові навчальні дисципліни, оприлюднені на веб-сайті Університету для вибору ЗВО, мають містити силабус, розроблений відповідно до вимог «Положення про програму навчання здобувачів вищої освіти – силабус», та (за бажанням) презентацію навчальної дисципліни чи інших освітніх компонент.

      Здобувачі вищої освіти СВО «бакалавр» і СВО «магістр» у терміни першого етапу в будь-який вільний час заходять на сторінку «Дисципліни за вибором студента» в розділі «Освіта» офіційного веб-сайту університету, обирають курс навчання та авторизуються за допомогою логіну і паролю отриманого в деканаті відповідного факультету (інституту).

      Після авторизації ЗВО отримує перелік вибіркових дисциплін на кожен семестр наступного навчального року (зокрема для 2 семестру поточного навчального року для СВО «магістр» 1 курсу навчання).

    Після завершення процедури вибору дисциплін формується індивідуальний навчальний план ЗВО на наступний рік, до змісту якого, крім обов’язкових компонентів, включаються вибіркові навчальні дисципліни, що визначають індивідуальну траєкторію навчання ЗВО.

       Отже, особлива увага до вибіркових курсів не випадкова. На думку аналітиків, вони є індикатором для комплексного аналізу готовності університетів до запровадження орієнтованого на студента дизайну освітніх програм, справедливої конкуренції між викладачами, внутрішніх систем забезпечення якості вищої освіти та інших механізмів, передбачених реформою вищої освіти.

 

Заступник декана факультету АТЕ з навчальної роботи, к.т.н., доцент Григоренко О.В.

photo_2019-12-20_13-01-39 photo_2019-12-20_13-01-39 (2)

DSC_0003 DSC_0008