Українське бджільництво переживає період підйому. Галузь бджільництва України є важливою складовою економіки держави, базою та джерелом сталого розвитку для ряду галузей, зокрема, рослинництва, фармацевтичної, харчової та інших. У 2000 році навіть прийнято закон України  “Про бджільництво”.

Запорізька область є одним із найбільших регіонів-виробників сільськогосподарської продукції в Україні, серед пріоритетів якої є розвиток бджільництва. Робоча зустріч, яка пройшла у кінці січня під головуванням заступника голови облдержадміністрації Олександра Бабаніна, порушила багато питань щодо розвитку галузі бджільництва в регіоні.

До фахового обговорення долучилися голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу та сільськогосподарського виробництва  обласної ради Катерина Луценко, директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрій Поляков, керівники та представники громадських організацій. Мова йшла про  здобутки  галузі бджільництва, ситуацію на внутрішньому та світовому ринках меду, перспективах експорту.

Чимало уваги було приділено практичним питанням, таким як запобігання захворюваності бджіл,  застосування пестицидів та агрохімікатів для упередження отруєння бджіл, обов’язкова реєстрація пасік у місцях їх розташування та своєчасне повідомлення пасічників про застосування небезпечних препаратів відповідно до норм чинного законодавства України, підвищення рентабельності бджільництва, кооперації пасічників тощо.

На засіданні також обговорювали питання підготовки фахівців, тому що розвиток галузі бджільництва вимагає забезпечення її спеціалістами, що є стратегічно важливим. Було наголошено, що Таврійський державний агротехнологічний університет отримав ліцензію на навчання робітничій професії «бджоляр» і з вересня минулого року розпочав підготовку фахівців.

Співпраця ТДАТУ з Програмою малих грантів Глобального Екологічного Фонду, яка реалізується Програмою розвитку ООН в Україні (ПМГ ПРООН в Україні) та Канадським проектом UHBDP, який також сприяє розвитку бджільництва в Україні, стало можливим успішне проведення семінарів, тренінгів, майстер класів, видання календаря-бджоляра на 2019 рік.

Приємною новиною для учасників стала доповідь представника ГО Кластер бджільництва «Бджола не знає кордонів» про те, що завдяки ПМГ ПРООН в Україні для створення експериментальної пасіки на базі ТДАТУ закуплено все обладнання необхідне для пасіки, в тому числі: вулики, медогонка, сонячна батарея, бджоло-пакети; розроблено проектну документацію пасіки, яка буде розташована на двох гектарах полігону ТДАТУ. Згідно з медоносним конвеєром, на чотирьох гектарах землі біля пасіки буде висаджено багаторічні трави-медоноси. На даний час, за рахунок проекту, вже закуплено десять кілограмів шавлії мускатної.

Отримання обладнання, виготовлення методичних рекомендацій для учасників курсів та створення експериментальної пасіки дають можливість як слухачам курсив, так і бджолярам регіону знайомитись на практиці з новими технологіями органічного бджільництва. Як соціальний проект, завдяки ПМГ шість студентів з малозабезпечених родин мають можливість безкоштовно закінчити курси бджолярів і отримати 3 розряд робочої професії.

Директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації  Андрій Поляков ознайомив  учасників робочої зустрічі  з програмою державної підтримки  галузі бджільництва. Варто зазначити, що така підтримка суб’єктам господарювання, які здійснюють господарську діяльність у галузі бджільництва, надається вперше.

Підсумовуючи результати робочої зустрічі, Олександр Бабанін зазначив, що стабілізація та подальший розвиток галузі бджільництва є перспективним напрямком економічного розвитку регіону, що дає можливість створення нових робочих місць, поліпшення добробуту і підняття життєвого рівня сільського населення області.

За матеріалами Департаменту інформаційної

 діяльності та комунікацій з громадськістю ЗОДА