Під такою назвою 17-18 червня на базі ТДАТУ відбулася II Всеукраїнська науково-практична конференція.

Відкрив роботу конференції директор НДІ зрошуваного садівництва ТДАТУ, завідувач кафедри «Сільськогосподарських машин» Олександр Гнатович КАРАЄВ. З привітальним словом до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи університету Олександр Петрович ЛОМЕЙКО та проректор з наукової роботи ТДАТУ Володимир Трохимович НАДИКТО. Також виступила КІЩАК Олена Анатоліївна д.с.-г.н., старший науковий співробітник, завідувач відділу вирощування плодових та ягідних культур Інституту садівництва НААН (м. Київ), яка розповіла про стан та перспективи виробництва плодів черешні в світі та Україні.

Основні напрямки роботи конференції  це – перспективи використання вегетативних підщеп черешні  ВСЛ-2 у розсадництві  півдня України;  перспективи виробництва плодів черешні в світі та Україні; оцінка сортів черешні та вишнево-черешневих гібридів мелітопольської  селекції для інтенсивних насаджень; особливості сучасних технологій виробництва садивного матеріалу кісточкових культур та особливості конфігурації і технології сучасного черешневого саду (сортовий склад, формування дерев, зрошення, удобрення і підживлення, хімічний захист рослин, збирання врожаю).

Наступним кроком у роботі конференції було проведення семінару в ТОВ «Блексі фрут компані», де було обговорено особливості технології вирощування черешні сортів з Німеччини на підщепі Гізела-5.

Після чого присутні виїхали в ТОВ «Агро-Фенікс», де було проведено «День саду» з демонстрацією в роботі дослідних зразків засобів механізації, які розроблені науковцями інституту зрошеного садівництва ТДАТУ спільно з фахівцями цього господарства, а саме оприскувач садів тунельного типу та фреза для обробки пристовбурних смуг.

Також були продемонстровані зразки машини для глибокого рихлення ґрунту перед садінням саду з одночасним внесення мінеральних добрив та плугу для викопування саджанців.

Крім того для учасників конференції була проведена закрита дегустація сортів черешні і вишнево-черешневих гібридів, які створені вченими Мелітопольської дослідної станції садівництва ім. М. Сидоренко та внесені до Державного реєстру сортів. Для дегустації було представлено 24 сорти черешні і 10 сортів вишнево-черешневих гібридів. Присутні оцінювали зовнішній вигляд, смакові якості плодів та надали загальну оцінку. Всі ці дані вписали в дегустаційну картку. За результатами оцінки найвищі дегустаційні значення отримали вітчизняні сорти черешні: Анонс, Талісман, Зодіак, а також закордонні сорти – Техлован (Чехія), Саміт (Канада). Серед сортів вишнево-черешневих гібридів найвищу оцінку отримали сорти Солідарність, Сіянець Туровцевої, Встреча і Шалунья.

На пленарному засіданні було заслухано доповоді к.с.-г. н. С.О.Васюти (ІС НААН) про вегетативні підщепи для кісточкових культур; к.с.-г. н. Л.М. Толстолік і А.М. Шкіндер-Барміної (МДСС ІС НААН) про сорти черешні і вишнево-черешневих гібридів для інтенсивних насаджень.

У своїх наукових доповідях учасники конференції одностайно констатували, що черешня є провідною культурою для вирощування в ґрунтово-кліматичній зоні «Південний степ», в якому вже більше століття вдосконалюються технології вирощування і ведеться робота з селекції нових сортів (селекціонерами Мелітопольської дослідної станції садівництва створено 44 сорти черешні, а також 19 сортів вишнево-черешневих гібридів, що складає близько 80% Державного реєстру сортів рослин).

Необхідно відмітити, що Мелітопольська дослідна станція садівництва є власником світової, європейської колекції вишні та черешні.

Завершилася конференція круглим столом, на якому вчені ТДАТУ, МДСС ім. М.Ф. Сидоренка, ІС НААН та представники господарств обмінялися думками щодо створення інноваційно-інвестиційного проекту черешневого саду.

Кафедра сільськогосподарських машин