28 вересня студенти третього та четвертого курсів напряму підготовки «Харчові технології» факультету агротехнологій та екології мали нагоду побувати на ТОВ СПП «Лана» с. Плодородне Михайлівського району Запорізької області та ЛГЗ «Хортиця». Подібні дні практичної підготовки вже стали традиційними і проводяться завдяки активному сприянню та підтримці Українського проекту бізнес розвитку плодоовочівництва UHBDP.

Спочатку бакалаври з харчових технологій відвідали ТОВ СПП «Лана».

Підприємство відоме на ринку з 1993 року. Продукція користується без перебільшення шаленим попитом не тільки на ринку України, але і за її межами, про що свідчать завойовані нагороди: у 2008, 2009 році підприємство нагороджене як “Експортер року” та увійшло в число “ТОП-10” в рамках Українського національного комітету Міжнародної торгової палати «Європейський вектор».

На сьогоднішній день пріоритетними напрямками розвитку ТОВ «СПП ЛАНА» є:

– Вирощування зернових та технічних культур на інтенсивній основі;

– Зберігання та переробка сільгосппродукції (2 камери з РГС, розраховані на зберігання 350 т яблук або груш, сливи, винограду; виробництво в’яленої сливи та сушених яблук; будується перевалочна база-холодильник для зберігання плодів та овочів ємкістю 3 тис. тонн в кожній із камер якої регулюють параметри мікроклімату окремо; планується впровадження нових технологій зберігання яблук та груш);

– Надання міжнародних транспортно-експедиційних послуг;

– Виробництво та переробка (гомогенізація) меду бджолиного натурального;

– Переробка за системою європейської якості.

– Дозвіл на право продажу в ЄС. Розроблено та затверджено власний план НАССР;

– Садівництво і виноградарство;

– Зоокорми.

Підприємство має власний млин і маслоробний цех (пресове масло). З огляду на зарубіжний досвід, а також такий фактор, як збереження історичної спадщини, господарством, в 2006 році була придбано в напівзруйнованому стані млин 18 століття, побудований німецькими колоністами, а також створено музей під відкритим небом з пам’ятників лідерів Радянського суспільства. Продукція підприємства реалізується на внутрішньому і зарубіжному ринках (Польща, Угорщина, Словаччина, країни Балтії, Словенія, Сербія, Росія). Вся продукція сертифікована і має якість європейського зразка. Одним з напрямків реалізації сільгосппродукції є приготування різних зерносумішей за рецептами замовників для використання їх як корму для декоративних птахів, а також дрібних гризунів.

Керівництво підприємства провадить грамотну маркетингову політику та обирає тільки найкращі напрямки і адаптується до нових вимог, не змінюючи пріоритету за якістю.

На підприємстві організована власна логістична система, що дозволяє не тільки здійснювати доставку своєї продукції, а й надавати логістичні послуги для будь-якої області України та ближнього зарубіжжя.

ТОВ СПП «Лана» забезпечує повний замкнутий цикл виробництва: від вирощування – до доставки замовникові.

Знання ринку, тісні зв’язки, досвід роботи з торговими майданчиками країн ЄС, все це дозволяє робити вигідні пропозиції для клієнтів.

І, мабуть, найголовніший секрет, який дізналися студенти-технологи від керівництва господарства: «Роби те, що любиш і прибуток не змусить довго на себе чекати».

Наступним підприємством, яке відвідали студенти в м. Запоріжжя став ЛГЗ «Хортиця» — українське підприємство з виробництва напоїв, в тому числі горілки, лікеро-горілчаних виробів, вина, соків та слабоалкогольних напоїв. Уже в 2005 році увійшов в TOP-10 провідних світових виробників горілки в списку “Світового Клубу мільйонерів” ( “World Millionaires Club”).

Побудований в 2003 році “з нуля”. Є одночасно і виробником, і дистриб’ютором своєї продукції.

Випускає горілки під торговою маркою “Хортиця”, слабоалкогольні напої під ТМ “Е”, наливки, гіркі настоянки, лікери. Сумарна потужність підприємства становить близько 18 млн. декалітрів на рік. Експорт здійснюється в більш ніж 70 країн світу.

Регулярно перемагає в різних номінація на найпрестижніших професійних виставках і дегустаційних конкурсах.

Студенти відвідали спиртосховище та спиртоприймальне відділення; відділення з водопідготовки; очисне та купажне відділення; посудову ділянку; склад посуду; розливо-миєчну ділянку; склад готових виробів; центральну виробничу лабораторію, цех розливу.

Крім цього цілісного комплексу на підприємстві функціонують, цеха з виготовлення та розливу вина слабоалкогольних напоїв та приміщення для робітників виробництва. Механічна і столярна майстерня, гараж, пожежне депо, власна котельня та градирня.

Екскурсовод розповів про лінійку продукції та особливості напоїв, етапи виробництва  та історію створення торгової марки. Для студентів екскурсія виявилась дуже цікавою та пізнавальною. У її ході виявились потреби підприємства у розширенні штату працівників. Тому, у бажаючих працювати на ЛГЗ «Хортиця», майбутніх технологів, є гарна можливість працевлаштування.

Студенти отримали позитивні враження від обох екскурсій. І вже в котре, переконалися у правильності вибору своєї спеціальності – Харчові технології.

Дякуємо організаторам, без яких подібні дні практичної підготовки просто не відбулися б: UHBDP, Подшивалову Г. В., зав. каф. ЕОНС к.с.-г.н., доценту Сухаренко О. І., зав. каф. ТПЗПСГ д.т.н., доценту Прісс О.П. та деканату факультету АТЕ й к.с.-г.н., доценту Івановій І. Є., керівництву ТОВ СПП «Лана» та ЛГЗ «Хортиця» за надану можливість та сприяння майбутнім бакалаврам з харчових технологій відвідати підприємства, які підтримують виробництво вітчизняної продукції на високому рівні.

к.т.н., ст. викл. каф. ТПЗПСГ

Кулик А. С.