Регулярне проведення професіографічних екскурсій на передові виробничі та енергетичні підприємства України, для студентів ТДАТУ можна вважати першою стадією професійної адаптації, на якій формується позитивна перспектива, пов’язана з одержуваною професією, в якій майбутні фахівці будуть реалізовувати свої професійні навички.

В рамках професійного партнерства для формування інтересу до обраної професії студентів факультету енергетики і комп’ютерних технологій, знайомства з технологічним обладнанням, яке використовується на підприємстві, ознайомлення з організацією виробничої діяльності центром кар’єри та працевлаштування ТДАТУ (керівник Наталія Ругно) була організована екскурсія на АТ «Мотор Січ».

Студенти 31ЕЕ, 41ЕЕ, 21СЕЕ, 11 МБЕЕ, 21МБЕЕ, 22МБЕЕ груп, разом з викладачами Юлією Постол, Олександром Лободою, Вадимом Гулевським та Олександром Ковальовим відвідали підприємство історія якого розпочалася у 1907 році та нараховує вже більше 100 років і що випускає надійні авіаційні двигуни та газотурбінні установки, які є конкурентними на світовому ринку. Розробка та впровадження у виробництво сучасних технологій, що базуються на найновіших досягненнях науки та техніки, професійному, висококваліфікованому та згуртованому колективі, унікальній виробничій базі, ефективній управлінській стратегії сприяє виготовленню високоякісної продукції.

На підприємстві студентів і представників факультету зустріла провідний інженер Міжнародного технічного центру Янкович Олена Василівна, яка коротко ознайомила з діяльністю підприємства. Звернула увагу на затребуваність фахівців технічного профілю на підприємстві.

Екскурсію по збиральному цеху провів заступник начальника цеху Сергій Дудченко. Представники ТДАТУ ознайомились з виробничим процесом моторобудування та змогли побачити справжні турбореактивні двигуни, призначені для установки на найважчі в світі транспортні літаки – АН-124 «Руслан» і АН-225 «Мрія».

У механічному цеху заступник начальника цеху Роман Іванченко та начальник технічного бюро Олег Бурка докладно ознайомили екскурсантів з сучасними технологіями, що застосовуються на підприємстві. На виробництві освоєно і впроваджено нові технології виготовлення таких деталей, як складнопрофільні диски компресорів і турбін, їх тонкостінні вали змінної конфігурації, високоточні шестерні, складнофасонні камери згоряння. У виробництві широко застосовуються верстати з ЧПУ, спеціалізоване обладнання для електрофізичної обробки (електроерозійна обробка короткою дугою використовується для видалення припуску і напівчистої обробки), нові технології в інструментальному виробництві (електронно-променеве зварювання є одним з економічних і конструктивно надійних методів отримання вузлів навіть з високонавантажених деталей, що обертаються), випробувальних цехах, контролі тощо.

Широко впроваджуються CALS-технології, Lom-технологія виготовлення лопаток та ін. Здійснюється автоматизоване проектування за допомогою системи EVCLID. Все це дозволило в кілька разів скоротити час і витрати на підготовку виробництва і випуск нових виробів. Значне розширення номенклатури авіаційних двигунів, що випускаються АТ «Мотор Січ», вимагає використовувати сучасні ефективні системи автоматизованого проектування (САПР), керування технологічними процесами і виробництвом (АСУ ТП і АСУП), об’єднання яких в єдиний ланцюжок значно скоротило терміни створення силових установок і витрати на їх освоєння.

У ході екскурсії студенти жваво цікавилися сучасним обладнанням, якими професійними якостями повинні володіти співробітники підприємства при експлуатації цього обладнання. По завершенню заходу учасники поїздки висловили подяку керівництву та працівникам АТ «Мотор Січ» за проведену екскурсію і гостинність.

Далі була організована екскурсія до Музею техніки Богуслаєва (Музей авіації та високих технологій АТ «Мотор Січ»), яку на високому професійному рівні провів Олександр Бобров.

Музей був заснований в 2012 році на базі підприємства «Мотор Січ», виробника авіаційних двигунів, і названий на честь його багаторічного керівника. Експонати розміщені на двох поверхах музею. На першому поверсі розміщується експозиція, присвячена історії Запорізького моторобудівного заводу. Тут представлені авіадвигуни, що випускались підприємством «Мотор Січ» в різні періоди історії.

Серед експонатів — унікальні колекції від поршневого авіаційного двигуна М-11, випуск якого було налагоджено на запорізькому підприємстві в 1927 році (саме цей двигун встановлювався на легендарних біпланах У-2 і бомбардувальниках Як-6), до реактивного Д-18Т, для найбільших в світі літаків Ан-124 «Руслан» та Ан-225 «Мрія» — абсолютних рекордсменів за вантажопідйомністю та іншими характеристиками. Крім авіаційних експонатів, можна побачити і іншу продукцію, яка в той чи інший час випускалася заводом.

Незабутнє враження від відвідування цього музею справляє відчуття духовного зв’язку поколінь, оцінка інтелекту і титанічної праці, втілену в різних зразках техніки, можливість доторкнутися до техніки руками.

По закінченні екскурсії майбутні енергетики виявили бажання відвідувати такі заходи протягом навчання, а в подальшому працювати за фахом.

Вадим Гулевський,
 Юлія Постол,
Олександр Лобода ,
Олександр Ковальов ,
викладачі ТДАТУ