Природоохоронні технології і геоекологічний ризик

Спеціальність:
Екологія
СВО:
Бакалавр
Курс:
4
Провідний викладач:
Аюбова Ельнара Мусаібовна

МЕТА ТА ЗАВДАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
В сучасному світі все більше приділяється уваги вирішенню екологічних проблем, які можуть бути спричинені як самою природою, так і діяльністю люди-ни, причому останній чинник проявляється все відчутніше. Проблеми забруднен-ня навколишнього середовища та природних ресурсів та нераціонального приро-докористування – одні із найбільш нагальних і гострих проблем сучасності та ви-магають участі усіх держав як на національному, так і на транснаціональному рі-внях. Під природоохоронними технологіями захисту навколишнього природного середовища розуміють комплекс технологічних, технічних і організаційних заходів, направлених на зниження чи повне виключення антропогенного забруднення біосфери.
Геоекологічний ризик – ймовірність небезпечних для природно-антропогенних систем наслідків, що обумовлені природними геологічними і техногенними процесами і явищами. Необхідно розрізняти геологічний ризик, що пов’язаний з: 1) природними факторами (землетруси, вулкани, розломи, зсуви, карсти, паводки); 2) антропогенними факторами (нестійкість техногенної системи, недосконалість технологій і техніки, непрофесіоналізм і халатність людей).
Метою навчальної дисципліни «Природоохоронні технології і геоекологіч-ний ризик» є:
1. формування у спеціалістів-екологів основ інженерно-технічних знань і практичних навичок по методам та технологіям захисту навколишнього середо-вища від антропогенних навантажень, навчити розвивати та шукати нові приро-доохоронні технології, що забезпечують високі екологічні показники і захист природного середовища.
2. оволодіння студентами теоретичними засадами геоекологічних про-блем у південному регіоні України, вміти самостійно аналізувати екологічні про-блеми адміністративних областей півдня України.
Завдання курсу:
– вирішувати в комплексі з іншими науками важливі для народного господарства і суспільства в цілому екологічні проблеми;
– оцінювати геоекологічну ситуацію і потенціальний ризик при проектуванні природно-антропогенних систем;
– прогнозувати наслідки впливу природних процесів на геологічне середовище і природно-антропогенні системи;
– зводити до мінімуму вплив антропогенної діяльності на геологічне середовище;
– пом’якшувати наслідки стихійних лих і катастроф;
– розробляти заходи по ліквідації наслідків геоекологічних катастроф;
– готовити екологів і спеціалістів по ліквідації наслідків надзвичайних природно-антропогенних ситуацій;
– удосконалювати екологічну освіту населення.

Робоча программа навчальної дисципліни «Природоохоронні технології і геоекологічний ризик» для здобувачів СВО Бакалавр зі спеціальності 101 «Екологія»  на 2020-2021 н.р. 

ПРОГРАМА НАВЧАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ВО – СИЛАБУС  з дисципліни ПРИРОДООХОРОННІ ТЕХНОЛОГІЇ І ГЕОЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК  для спеціальності 101 “Екологія”