ПРИСТРІЙ МОНІТОРИНГУ ТА ЗАХИСТУ НИЗЬКОВОЛЬТНИХ ТРИФАЗНИХ АСИНХРОННИХ ЕЛЕКТРОДВИГУНІВ

Розробник: к.т.н., доцент Нестерчук Д.М.

Призначення та галузь застосування.

Пристрій належить до електротехнічних пристроїв діагностування та захисту електричних машин змінного струму і може бути застосований для моніторингу та захисту низьковольтних трифазних асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором, як складових електромеханічної системи.
Пристрій призначений для контролю фазних струмів АД з автоматичним його відключенням при анормальних режимах роботи.

Технічна характеристика.

 – контроль температури статорних обмоток електродвигуна;
– моніторинг та захист електродвигуна при тривалих технологічних перевантаженнях;
– моніторинг та захист електродвигуна при невірних процесах пуску та гальмуваннях;
– захист електродвигуна при заклинюваннях ротора;
– виконання алгоритму функціонування пристрою з обробкою вхідних параметрів контролю для отримання результатів вимірювань на диспетчерському пульті;
– стабілізація напруги живлення.

Ефект від застосування.

Практичне впровадження розробленого пристрою моніторингу та захисту дозволить підвищити експлуатаційну надійність групи трифазних асинхронних електродвигунів електромеханічної системи «електродвигун – робоча машина» на 10…15%.

IMG-f2a54e4b56a7b528d54b647f851abfa4-V


 

МЕТОДИКА ПРОГНОЗУВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕННОСТІ ВИХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Розробник: к.т.н., асистент Катюха І.А.

Розроблена методика дозволяє робити коротко- та довгострокові прогнози електроспоживання в умовах невизначеності вихідної інформації. В основу покладено нечіткий регресійний аналіз, який вдалося застосувати при використанні вдосконаленого критерію підбору коефіцієнтів регресії. В рамках багатокритеріальної оптимізації при визначені коефіцієнтів регресії вдалося паритетно враховувати ступінь сумісності та ступінь невизначеності прогнозних даних.

Створено зручний для користування програмний комплекс, який дозволяє створювати деталізований прогноз  електроспоживання для будь-якого дня року на основі ретроспективної інформації про електроспоживання, навіть якщо вона може нести в собі невизначеність. Прогноз формується окремо для робочих та неробочих днів,  і для зручності представляється в графічному вигляді. Людина, яка приймає рішення може використовувати прогноз електроспоживання для відповідності фактичного електроспоживання заявленому заздалегідь, для корегування режимів роботи обладнання та для вибору оптимального тарифу для сплати за електроенергію.

Методика була впроваджена на ТОВ «Мелітополські теплові мережі», ПП «Молокозавод-ОЛКОМ», Приазовському РЕМ ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «АРТКОМ»


ТЕХНОЛОГІЯ КОНТРОЛЮ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ АСИНХРОННОГО ЕЛЕКТРОДВИГУНА

Розробник: к.т.н., доцент Вовк О.Ю.

Технологія контролю функціонального стану асинхронного електродвигуна призначена для робітників енергослужб сільськогосподарських та промислових підприємств, які займаються технічним сервісом електрообладнання. Суть технології полягає у періодичному контролі роботоздатності асинхронних електродвигунів за їх функціональним станом, під яким розуміється виконання електродвигуном функцій згідно призначення. Застосування технології дозволяє знизити відсоток щорічних відмов асинхронних електродвигунів у 2 рази.

Технологія була впроваджена на ВАТ «Мелітопольский завод тракторних гідроагрегатів», СВК «Садове» Мелітопольского району, СМК «Нива» Мелітопольского району, внаслідок чого експлуатаційна надійність асинхронних електродвигунів вказаних підприємств збільшилась на 15%.


ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ЗНИЖЕННЮ ВИТРАТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ОБЛАДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ПІСЛЯЗБИРАЛЬНОЇ ОБРОБКИ ЗЕРНА В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ 

Розробник: к.т.н., доцент Постнікова М.В.

Практичні рекомендації по зниженню витрат електроенергії при експлуатації обладнання підприємств післязбиральної обробки зерна в умовах півдня України призначені для керівників енергетичних служб обласних і районних управлінь сільського господарства, які займаються питаннями контролю витрат електроенергії та планування електроспоживання підприємств післязбиральної обробки зерна. Впровадження енергозберігаючих режимів роботи електромеханічних систем обробки зерна на зернопунктах дозволить знизити витрати електроенергії на технологічні процеси післязбиральної обробки зерна в господарствах Півдня України на 8-10 %.

Рекомендації щодо впровадження розробки обговорені та схвалені на технічній раді Запорізького обласного, Мелітопольського районного управлінь сільського господарства, Великолепетиським районним управлінням сільського господарства Херсонської області.

Практичні рекомендації  прийнято до впровадження: ДП «ДГ «ІЗВЄСТІЯ» ІОКУААН» (Державне підприємство «Дослідне господарство «Ізвєстія» Інститут олійних культур Української академії аграрних наук»), ТОВ «Молодіжне» Михайлівського району Запорізької області, Гуляйпільською дільницею ПАТ «Полтавське хлібоприймальне підприємство», ФГ «Тех-Агросвіт» Бериславського району Херсонської області.


ЕЛЕКТРИФІКОВАНИЙ МАЛОГАБАРИТНИЙ ҐРУНТООБРОБНИЙ МОТОБЛОК

Розробник: ст. викладач Ковальов О.В.

motoblok

Електрифікований  малогабаритний ґрунтообробний мотоблок – надійний, простий за конструкцією, багатофункціональний силовий агрегат, що дозволяє в значній мірі полегшити важку працю селянина та підвищити продуктивність значної частини садово-городніх операцій. Можливість агрегатування великої кількості причіпних пристроїв дозволяє виконувати основну обробку, боронування та культивацію середніх та легких ґрунтів, косити, оприскувати, здійснювати полив та перекачування води, а також виконувати ряд стаціонарних робіт з приводом від електродвигуна.

Стисла технічна характеристика

Показник Значення
 Продуктивність, га/год. 0,05…0,2
 Встановлена потужність, кВт 0,85
 Напруга живлення, В 220
 Швидкість пересування, км/год. 2…5
 Габаритні розміри, мм 1250х550х650
 Маса, кг 100

 

Ефективність застосування: значно менші питомі енерговитрати при виконанні основних сільськогосподарських процесів, пов’язаних з обробітком ґрунту у порівнянні з мотоблоками з приводом від двигунів внутрішнього згоряння.

Технічна новизна досліджень підтверджена патентом України на корисну модель № 35352.


ПРИСТРІЙ КОНТРОЛЮ, ДІАГНОСТУВАННЯ І ЗАХИСТУ ГРУПИ АСИНХРОННИХ ДВИГУНІВ

Розробник: к.т.н., доцент Попова І.О.

Пристрій призначений для контролю і діагностування режимів роботи при несиметрії напруг мережі, полегшенні роботи АД у випадку глибокої несиметрії і захисту групи асинхронних двигунів потокової технологічної лінії.

Пристрій дозволяє:

  • контролювати напругу зворотної послідовності на вводі шафи керування технологічної лінії і на затискачах кожного асинхронного двигуна;
  • контролювати температуру обмоток асинхронного двигуна;
  • включати полегшуючий режим роботи асинхронного двигуна при глибокій несиметріїї мережі;
  • відключати асинхронний двигун від мережі при досягненні температури його обмоток гранично допустимого значення;
  • контролювати нормальну роботу кіл датчиків контролю анормальних режимів роботи АД;
  • здійснювати дискретну індикацію режимів роботи АД.

Кількість датчиків контролю анормальних режимів роботи дорівнює кількості контролюємих АД.

Основні техничні характеристики пристрою

Показник

Значення
 Кількість контролюємих двигунів, шт. 4
 Діапазон контролюємої напруги несиметрії зворотної послідовності, В 1…570
 Діапазон контролюємих температур, 0С 0…180
 Первинні перетворювачі температуры в обмотці двигуна, шт. 3
 Опір позистора при спрацюванні датчика, Ом 2100±200
 Напруга стабілізованого джерела живлення, В 9
 Тривалість опитування двигунів і кіл контролю датчиків, с 1,5
 Напруга несиметрії зворотної послідовності при включення полегшуючого режиму, В 225
 Габаритні разміри, мм 150×220×90
 Маса, кг 0,5

 

Переваги пристрою в тому, що він не тільки контролю, діагностує і захищає двигуни потокової технологічної лінії і дозволяє підвищити їх експлуатаційну надійність, але і вмикає полегшуючий режим роботи асинхронних двигунів при глибокій їх несиметріїї на час завершення технологічного процесу.

Пристрій пройшов виробничі випробування в СВК «Преслав» Приморського району Запорізької області.

Новизна пристрою підтверджена наступними патентами:

1. Пат. 42932А UA, МПК7 G01К7/16. Пристрій для телеконтролю температури / І.О. Попова, А.В. Жарков. – № 2000020610; заявл. 04.02.2000; опубл. 15.11.2001, Бюл. № 10.

2. Патент 50344 А Україна, МПК7 Н02Н7/09. Пристрій захисту електродвигунів при несиметрії напруги. / Попова І.О., Чураков А.Я. (Україна).-№2001128981; Заяв.25.12.2001; Опубл.15.10.2002, Бюл. № 10.

3.Пат. 22526 Україна, МПК (2006) G01К7/16. Пристрій для контролю температури. /І.О., Попова, А.Я Чураков., С.Ф.Курашкін. – u2006 12431. заяв.27.11.2006; опубл.25.04.2007, Бюл. № 5.

4. Пат. 28741 Україна, МПК (2006) Н02Н7/09 G01К7/16. Пристрій контролю електродвигунів при несиметрії напруги. //І.О., Попова, А.Я Чураков., С.Ф.Курашкін.- u 2007 07338; Заяв.2. 07.2007; Опубл.25.12.2007, Бюл. № 21.

5. Патент №45353 Україна, МПК (2009) G01К 7/16 НО2Н7/09 (2009.01). Пристрій контролю відхилення напруги електричної мережі /І.О., Попова, А.Я Чураков., С.Ф.Курашкін. – u 2009 04659 Заяв.12.05.2009, виданий 10.11.2009, бюл.№ 21,2009.


ПРИСТРІЙ ДИСТАНЦІЙНОГО ДІАГНОСТУВАННЯ СИЛОВИХ ТРАНСФОРМАТОРІВ КТП 10/0,4 КВ

Розробник: к.т.н., доцент Курашкін С.Ф.

Пристрій призначений для дистанційного діагностування режимів роботи силового трансформатора комплектної трансформаторної підстанції (КТП) 10/0,4 кВ. Дозволяє здійснювати захист трансформатора під час перевантаження за струмом і перевищенням температури ізоляції, виконує роль охоронної функції від несанкціонованого проникнення у розподільчу шафу КТП, а також формує сигнал для дистанційного вимкнення роз’єднувача з електричним приводом.
Застосування пристрою дистанційного діагностування силових трансформаторів (КТП) 10/0,4 кВ дозволить зменшити експлуатаційні витрати на обслуговування віддалених трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ, зменшити випадки виходу з ладу трансформаторів від анормальних режимів експлуатації за рахунок відключення навантаження або КТП в цілому.


ПРИСТРІЙ КОНТРОЛЮ ВІДХИЛЕННЯ ЖИВЛЯЧОЇ НАПРУГИ І ЗАХИСТУ АСИНХРОННИХ ЕЛЕКТРОДВИГУНІВ ПОТОКОВИХ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ЛІНІЙ ВІД НЕПРИПУСТИМОЇ ВИТРАТИ РЕСУРСУ

Розробники: к.т.н., доцент Квітка С.О., к.т.н., доцент Вовк О.Ю., аспірант Стребков О.А., аспірант Квітка О.С.

Пристрій дозволяє підвищити експлуатаційну надійність асинхронних електродвигунів потокових технологічних ліній на 8 -10 % за рахунок зменшення витрати його ресурсу при відхиленні живлячої напруги.

.pkn


 

ПРИСТРІЙ ДИСТАНЦІЙНОГО ДІАГНОСТУВАННЯ ВІДДАЛЕНИХ ЕЛЕКТРИФІКОВАНИХ ОБ’ЄКТІВ

Розробник: к.т.н., доцент Курашкін С.Ф.

Пристрій дозволяє підвищити експлуатаційну надійність силових трансформаторів КТП 10/0,4 кВ на 10-15% за рахунок передчасного інформування про поточний стан режиму роботи та зменшити експлуатаційні витрати на 10-20% за рахунок дистанційного діагностування силових трансформаторів КТП 10/0,4 кВ.

pdk