38-1.1621801393

23 травня відзначається Всесвітній день спортивної боротьби.

Боротьба – один з найдавніших видів спорту в історії людства. Історичні факти свідчать, що ще стародавні турки, греки, японці, шумери та єгиптяни культивували боротьбу. Ранні єгипетські й вавилонські рельєфи зображають борців, в Стародавній Греції боротьба займала домінуюче місце в легендах і літературі. Боротьба спочатку була окрасою Олімпійських ігор. Стародавні римляни запозичили багато з грецької боротьби, але зробили даний вид спорту трохи жорсткішим. У Середньовіччі боротьба залишалася популярною і користувалася заступництвом багатьох королівських будинків, в тому числі Франції, Японії та Англії.

У 1904 році в цей день у Відні стартував перший чемпіонат світу з боротьби. А починаючи з 2013 року 23 травня стало офіційним святом для всіх, хто присвятив своє життя цьому виду спорту, який подарував нашій країні безліч олімпійських чемпіонів, чемпіонів світу та Європи.

На початку XX століття були затверджені правила проведення змагань з вільної боротьби. У 1904 вона – за наполяганням господарів чергової Олімпіади – була включена в програму Ігор в Сент-Луїсі (США). В олімпійському турнірі з боротьби брали участь тільки американці (трошки не сорок осіб), їм і дісталися все медалі. Проте, початок був покладений. За винятком Ігор 1912 року в Стокгольмі, вільна боротьба незмінно входить в олімпійську програму. США традиційно сильні в цьому виді спорту: з 1904 по теперішній час вони завоювали понад сто олімпійських медалей – більше, ніж будь-яка інша країна. Примітно, що в СРСР цей стиль боротьби до кінця 40-х рр. минулого століття так і називався: “вільна американська боротьба”. Згодом гідну конкуренцію американцям склали радянські спортсмени, а зараз славні традиції продовжують і українські борці.

У 1912 був створений міжнародний комітет, який займався організацією змагань борців. У 1921 комітет перетвориться в Міжнародну федерацію аматорської боротьби – ФІЛА (FILA). Сьогодні ФІЛА, що об’єднує представників вільної та греко-римської боротьби 146 країн з п’яти континентів, – одна з найбільших і найвпливовіших міжнародних спортивних організацій. Щорічно Федерація проводить близько 100 змагань: чемпіонати світу і континентальні першості для різних вікових груп, міжнародні турніри, двосторонні зустрічі борців з різних країн і т.д. З 1928 проводяться чемпіонати Європи з вільної боротьби, з 1951-го – світові чемпіонати. Велику роль у популяризації боротьби зіграло рішення ФІЛА про проведення юнацьких (з 1969) і молодіжних (з 1973) чемпіонатів світу. Після, того, як у 2013 році спортивна боротьба виявилася на межі виключення з програми Олімпійських Ігор – Міжнародна Федерація пішла на рішучі заходи – зміна керівництва, правил, назви організації (FILA було перейменовано в United World Wrestling). МОК високо оцінив зміни, які зробили древній вид спорту ще більш видовищним і класичний вид спорту як і раніше залишається окрасою Олімпійських Ігор.

Сьогодні спортивна боротьба розгалужується на класичну – греко-римську, вільну, японське дзюдо та самбо. Спортивна боротьба допомагає виховати такі важливі якості, як сила волі, витривалість та дисциплінованість. Тому даний вид спорту чудово підходить як хлопчикам, так і дівчаткам.

Кожна нація розвивала боротьбу по-своєму. У будь-якому куточку планети ми можемо бачити свої національні стилі боротьби. Туреччина, Японія, США, Іран, Індія, Монголія, Узбекистан, Ефіопія, Китай, Великобританія, Швейцарія та інші країни досі культивують свої етнічні види боротьби.

Приємно відзначити, що Україна стала кузнею чемпіонів, а боротьба у нас вважається одним з найпопулярніших видів спорту, представники якого на кожних Олімпійських іграх та інших світових форумах стають переможцями й призерами, радуючи нас своїми гучними та вольовими перемогами.

Вільна боротьба є одним з найпопулярніших видів спорту у Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного. Спортсмени нашого університету показували й продовжують показувати високі результати на змаганнях міжнародного і всеукраїнського рівня. У 2002 році збірну команду ТДАТУ з вільної боротьби очолив заслужений тренер України, майстер спорту СРСР з вільної боротьби, старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту ТДАТУ Абдуллаєв Алтай Карам огли.

З того часу збірна ТДАТУ становилась 4-кратним переможцем Всеукраїнських спортивних ігор серед студентів аграрних ВНЗ III-IV рівнів акредитації (2006, 2008, 2014 та 2016 роки), срібним призером Універсіади України серед ВНЗ III-IV рівнів акредитації (2006 рік).

Багато видатних спортсменів навчалися та тренувалися в залі боротьби ТДАТУ: майстер спорту міжнародного класу, бронзовий призер чемпіонату Європи серед юніорів 2004 року, срібний призер чемпіонату України серед чоловіків 2012 року Ратушний Сергій; майстер спорту міжнародного класу, призер чемпіонату світу серед чоловіків, багаторазовий чемпіон України серед чоловіків Олійник Віталій; майстер спорту, учасник чемпіонату світу в Китаї, чемпіон України серед чоловіків 2006 року Скільський Ігор; майстер спорту, чемпіон СНД серед чоловіків 2002 року, срібний призер чемпіонату України серед чоловіків 2002 року Ребар Василь.

Ціла когорта спортсменів здобули почесне звання “Майстер спорту України з вільної боротьби” під час навчання в нашому університеті: Куксов Руслан, Соболь Володимир, Хімченко Сергій, Кашлаков Максим, Мовіла Іван, Ненько Олексій, Кіяшко Роман, Хассай Георгій, Оганнесян Гор, Хоменко Євгеній, Кирпиньов Кирило, Урсу Олександр, Копоть В’ячеслав, Дехтяренко Руслан та багато інших.

Щорічно під патронатом ректора ТДАТУ проводиться Всеукраїнський турнір на призи ТДАТУ серед талановитої спортивної молоді нашої країни, переможці якого мають за честь стати студентами нашого вищого навчального закладу.

Відділення вільної боротьби ТДАТУ допоможе всім бажаючим стати кращими, підготують до змагань, приведуть до перемоги. У нас займаються і хлопці, і дівчата, новачки й досвідчені спортсмени. Нам відрадно, що наші зусилля не марні: наша спортивна сім’я дуже велика, а збірна команда ТДАТУ з вільної боротьби є однією з кращих команд в Україні в цьому виді спорту.

Кафедра фізичного виховання і спорту ТДАТУ разом зі спортивним клубом ТДАТУ вітають всіх любителів, ветеранів, уболівальників і просто не байдужих людей до спортивної боротьби з цим світлим днем. І бажаємо всім спортивних успіхів і досягнення досягнутих цілей. Віримо, що наші студенти ще будуть завойовувати медалі, причому найвищого гатунку, як на українській, так і на міжнародній арені. Бойовий дух мелітопольських борців на гідному рівні! Спортсмени повинні прославляти свою країну, місто та навчальний заклад, бути патріотами – і це для нас одне з першочергових завдань. Зі святом всіх, хто не уявляє свого життя без спортивної боротьби!

Олексій Нестеров,
старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту