203618d

Всесвітній день бігу (Global Running Day) відзначається щорічно кожну першу середу червня, і мільйони людей в більш ніж 122 країнах світу підтримують цю подію, починаючи свою середину тижня з приємною ранкової пробіжки. Цей день покликаний довести, що для активного способу життя не може бути кордонів. Це не просто свято спортсменів-легкоатлетів. Його мета – привернути до здорового способу життя якомога більше людей, які поки ще далекі від спорту. Літо прекрасний час, щоб почати вести активний спосіб життя, наприклад, зайнятися бігом.

Ідея зробити цей день всесвітнім народилася не просто так, а заради того, щоб увагу привернути до бігу – як одному і найпростіших і найбільш доступних видів спорту, що сприяє підтримці здорового способу життя, – мільйони простих людей по всьому світу, а також підтримати тих, хто вже полюбив біг, і для кого він став невіддільною частиною життя. Саме доступність і простота зробили біг настільки популярним і поширеним видом спорту серед мільйонів людей.

Спочатку це було професійне свято спортсменів-легкоатлетів і відзначали його тільки в США. Потім ініціативу підхопили в різних бігових клубах і навіть в IAAF (Міжнародна асоціація легкої атлетики), і з 2016 року він з національного переріс у всесвітній.

Також у Всесвітнього дня бігу існує свій хештег – #GlobalRunningDay. По ньому ви зможете легко відстежити всіх, хто разом з вами вийшов на пробіжку в цей день.

Біг – один зі способів пересування людини. Біг надає хороші умови як аеробного тренування, яка збільшує поріг витривалості, позитивно впливає на серцево-судинну систему, підвищує обмін речовин в організмі й, таким чином, допомагає здійснювати контроль за вагою тіла. Біг позитивно впливає на імунну систему і покращує тонус шкіри. Зміцнення мускулатури ніг і поліпшення обміну речовин допомагає запобігти та усунути целюліт. Біг дозволяє налагодити ритмічну роботу ендокринної й нервової систем.

Під час бігу, коли людина постійно долає земну гравітацію, підскакуючи та опускаючись у вертикальному положенні, кровотік в судинах входить в резонанс з бігом, при цьому активізуються раніше незадіяні капіляри. Мікроциркуляція крові активізує діяльність органів внутрішньої секреції. Потік гормонів зростає і сприяє координування діяльності інших органів і систем організму.

Перші олімпійські змагання, що проходили до н. е., проводилися тільки з бігу. За переказами перші олімпійські ігри були організовані Гераклом в 1210 до н. е. З 776 р. до н.е. е. велися записи про ігри олімпіад, які проводилися тільки з бігу на один стадій (192 м). У 724 до н. е. додалися змагання на дві стадії. У 720 до н. е. доданий біг на сім стадій.

В останні роки все більше і більше людей почали займатися бігом, і це, безумовно, дуже здорово. А ось для тих, хто ще не долучився до цього виду спорту, біг здається чимось загрозливим і викликає безліч питань. Як витримати довгу дистанцію, якщо моє дихання збивається вже через 200 метрів? В якому темпі необхідно бігти? Де знайти мотивацію не зупинятися, навіть коли неймовірно втомився? Почнімо з питання про дихання, бо це проблема турбує багатьох, особливо тих, хто пам’ятає, як важко їм дихалося навіть після короткої пробіжки до зупинки, де ось-ось відійде з-під носа автобус.

Запам’ятайте, що ніхто не вимагає від вас спринтерській швидкості або витривалості марафонця. На початку для вас може підійти біг підтюпцем, що переходить у ходьбу. І зовсім неважливо, що про вас подумають інші. Не бійтеся виглядати смішним на тлі більш досвідчених спортсменів. Головне, щоб біг зміцнював ваше здоров’я, не приносив жодних травм і доставляв вам задоволення. Тому сміливо блокуйте зайві думки в голові й почніть бігти, просто тому, що вам приємно відчувати, як ваше тіло працює, подобається бути наодинці з самим собою, слухати приємну музику і насолоджуватися природою і чистим повітрям навколо.

Спочатку пробіжіть в помірному темпі всього одну хвилину, після цього пройдіться швидким кроком, а потім постійте дві хвилини, щоб віддихатися. Саме чіткий ритм, а не тривалість дистанції дійсно має значення, принаймні на першому етапі, коли ви тільки починаєте тренування.

Коли ви виберете повільний комфортний для вас темп бігу, ви самі відчуєте своє дихання і зловите ритм. Також він радить під час бігу дихати з відкритим ротом. Таким чином, ви отримаєте рівно стільки повітря, скільки вам потрібно, не замислюючись про це.

Кафедра фізичного виховання і спорту разом зі спортивним клубом ТДАТУ закликають кожного, хто усвідомлює цінність життя і прагне дотримуватися здорового його образа, приєднатися до святкування Всесвітнього дня бігу. Для цього просто необхідно надіти кросівки та пробігти будь-яку відстань, обрану для себе самостійно. Кожен спортсмен-легкоатлет закликає початківців бігати людей “втягуватися” в заняття поступово, дотримуючись певних правил, а також з огляду на індивідуальні особливості людини, його фізичний стан, щоб заняття бігом приносили тільки користь і радість, а не засмучували травмами й втомою.

Олексій Нестеров,
старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту