1. Тема: Вплив біостимуляторів на формування врожайності посівів гороху в умовах південного Степу України.

Призначення та галузь застосування. Спосіб відноситься до
сільського господарства, а саме до передпосівної обробки насіння та
позакореневої обробки посівів гороху посівного для підвищення польової
схожості, формування листкового апарату посівів та врожайності гороху в
умовах Південного степу України.
Технологічна характеристика. Спосіб передбачає передпосівну
обробку насіння гороху посівного біостимуляторами Стимпо та Регоплант
відповідно в дозах 25 мл/т та 250 мл/т та позакореневу обробку препаратами
в концентраціях 20 мл/га та 50 мл/га в фазі бутонізації.
Ефект від застосування. Запропонований спосіб дозволяє підвищували
схожість гороху, активували ростові процеси. За дії біопрепаратів в
ризосфері кореневої системи гороху утворювалась більша кількість
кореневих бульбочок порівняно з контролем.;
Позакореневі обробки гороху біопрепаратами Стимпо та Регоплант
покращували параметри та функціонування фотосинтетичного апарату
рослин гороху, на що вказує зростання ІЛП у різних фазах вегетації до 32%
та 46% та збільшення ЧПФ посівів в 1,3 та 1,7 рази відповідно. За умов
обробки посівів гороху біопрепаратом Регоплант вміст хлорофілу зростав
максимально на 14,8% порівняно з контролем.
Встановлено, що біопрепарати Стимпо та Регоплант збільшували
кількість бобів на рослині. При вирощування гороху посівного за дії
біостимуляторів біологічна врожайність збільшилася на 4,2-5,5%.
Автори розробки: к.с.г.н., доц. Колесніков М.О., к.б.н. Пащенко Ю.П.

 

2. Тема: Вивчення біологічних аспектів сортового нормуючого  обрізування персика та визначення оптимальних  сортопідщепних комбінацій.

Призначення та галузь застосування. Тема відноситься до сільського господарства, а саме до технологічних аспектів конструкцій плодових насаджень та їх сортового обрізування.

Технологічна характеристика. Технологія передбачає використання посухостійких підщеп для персика та їх вплив на ріст, розвиток і плодоношення,а також, раціональну обрізку з урахуванням біологічних особливостей різних сортів.

Ефект від застосування. Запропоновані технології дозволять удосконалити схеми садіння персика, оптимізувати навантаження дерев плодами з метою підвищення якості плодів що призведе до підвищення урожайності на 10-15%.

Автори розробки: к. с.-г. н. Алексєєва О.М.

 

3. Тема: Органічна технологія вирощування черешні в умовах південного Степу України

Призначення та галузь застосування. Технологія відноситься до сільського господарства, а аме до садівництва і відповідає пріоритетному напряму розвитку науки і техніки – «Раціональне природокористування» для підвищення рентабельності вирощування черешні за рахунок високої ціни на органічну черешню та реалізації лікарської сировини та грибів як побічної продукції.

Технологічна характеристика. Технологія передбачає вирощування черешні з використанням задерніння лікарськими рослинами та інокуляції пристовбурних кіл симбіотичними грибами.

Ефект від застосування. Запропонована технологія дозволяє отримувати не лише органічну плодову продукцію, але й органічну лікарську сировину та органічні гриби. На сьогодні за врожайності 19 т/га й оптової ціни 30 грн./кг валовий прибуток з одного гектара черешневого саду становить 570 тис. грн. За світової ціни на органічну черешню 50 доларів/кг ймовірне зниження врожайності не має економічного значення. Саме тільки впровадження задерніння з лікарських рослин (попит на які у 10 разів перевищує пропозицію на внутрішньому ринку України) дасть додатково 80-120 тис. грн./га. Враховуючи, що ціна на сертифіковану органічну лікарську сировину на 150-1100% дорожча, а попит на неї зростає щорічно на 10-15 %, рентабельність черешневого саду підвищиться більш, ніж у два рази.

Автор розробки: к.с.-г.н. Герасько Т.В.

 

4.Вплив регуляторів росту рослин екзогенного походження на продуктивність зернобобових культур.

Призначення та галузь застосування. Спосіб відноситься до сільського господарства, а саме до передпосівної обробки насіння зернобобових культур для підвищення продуктивності рослин за умов недостатнього зволоження степової зони України.

Технологічна (або технічна) характеристика. Спосіб передбачання передпосівну обробку насіння гороху посівного регулятором росту природного походження Гумаксид , синтетичним препаратом АКМ та мікробним препаратом Ризобофіт із розрахунку 20 л робочого розчину на 1 т насіння.

Ефект від застосування. Використання Гумаксиду і АКМ для інкрустації насіння та позакореневої обробки рослин гороху сприяє формуванню більшої на 15-43% площі прилистків, зростанню 17,9-33,6% фотосинтетичного потенціалу посіву і на 23,5-40,1% чистої продуктивності фотосинтезу, порівняно до контролю.

Автор розробки: асистент Капінос М.В.

 

5. Тема: Сортодослідження плодів кісточкових культур, що вирощені в умовах півдня України на придатність до заморожування.

Призначення та галузь застосування.   На підставі проведених наукових досліджень отримані результати,що  використовуються в садівництві та переробній промисловості при підборі сортів плодових культур як на етапі закладки саду, так і при  підборі плодової продукції з високими якісними показниками для отримання високоякісних швидкозаморожених напівфабрикатів. Рекомендації надані виробництву допомагають підібрати сорти плодових культур (черешні,вишні, вишнево-черешневі гібриди (дюки), персику,абрикосу) з оптимальними параметрами для отримання високоякісної замороженої продукції.

Технологічна характеристика. Середня проба плодів для кожного аналізуємого сорту – 3,5 кг. Заморожування відбувалося розсипом в поліетиленових пакетах місткістю 0,5 кг при температурі мінус 30°С ±1°С. Заморожування вважалося закінченим при достиганні в центрі плоду температури мінус 18°С ±1 С.  Умови заморожування та зберігання плодів черешні представлені наступною схемою : підбир сортів черешні з інтенсивним темно-вишневим забарвленням м’якоті, тонкою шкіркою, вираженим гармонійним кисло-солодким смаком, масою плоду не менше 8-10 г., маленькою; сортування та упаковування плодів черешні, призначених для заморожування, роблять одночасно зі збором урожаю безпосередньо з дерева; тара для упаковки місткістю не більше 12 кг; на кожну одиницю упаковки повинна бути наклеєна етикетка з зазначеннями: найменування відправника; призначення відправника; призначення заморожених плодів черешні; помологічного сорту; товарного сорту; дати і часу пакування. Технологічний процес виробництва заморожених сортозразків черешні можна представити схемою: 1 етап підготовки плодів – інспекція, сортування та калібрування, промивання та просушування; 2 етап підготовки плодів перед заморожуванням_охолодження сировини до температури 0 або -1 градус за Цельсієм; 3 етап підготовки плодів – заморожування при досягненні в центрі плоду температури мінус 18°С. Дефростацію замороженої черешні перед дослідженнями проводили при кімнатній температурі (20-22°С) протягом 2-3 годин.

Ефект від застосування. Рекомендації виробництву дозволяють представити наступне:

  1. Для виробництва високоякісної швидкозамороженої продукції слід переважно обирати сорти черешні пізнього строку достигання. Плоди останніх мають більш щільну консистенцію, характеризуються в 1,3 рази меншим соковідділенням при заморожуванні та зберіганні, ніж середні та рані.
  2. Для одержання високих результатів у виробництві, зберіганні та наступної переробки швидкозамороженої черешні розроблено «Технологічну інструкцію з виробництва черешні швидкозамороженої», «Технологічну інструкцію з виробництва компотів з черешні швидкозамороженої», «Технологічну інструкцію з виробництва варення з черешні швидкозамороженої».

Автор розробки: к.с.г.н., доц.. Іванова І.Є.

 

6.

Призначення та галузь застосування.  Спосіб відноситься до сільського господарства, а саме до заходів захисту багаторічних культур від шкідливих організмів для збереження урожаю садівницької продукції в умовах Південного Степу України.

Технічна характеристика.  Спосіб передбачає обприскування плодових культур, для збереження урожаю садівницької продукції, від пошкодження фітофагами в умовах Південного Степу України.

Ефект від застосування. Запропонований спосіб, як складова частина систем інтегрованого захисту від шкідливих організмів, перевагами яких є висока технічна (69-85 %) та екологічна (зменшення пестицидного навантаження в садовому агроценозі у 1,5-2,0 раза) ефективність.

Автор розробки : Розова Л.В., к.с-г.н., ст. науковий співробітник