images (1)Дiєва демократiя потребує активної участi молодих громадян у життi суспiльства та в процесах творення рiшень, а також умов, якi забезпечують таку участь.

У середині 90-х років минулого століття Рада Європи прийняла Європейську Хартію участі молоді в місцевому та регіональному житті, яка лягла в основу розробки відповідних законодавчих актів цілого ряду країн Європи. Хартія визначає принципи та шляхи участі молоді в житті суспільства (громади) та спонукає владу забезпечити необхідні умови для розвитку повноцінної участі та інтеграції молоді в сучасне життя та участі у розбудові майбутнього громади.

Активне залучення молодi до розв’язання проблем громади – один з головних постулатiв, що передбачає Європейська хартiя участi молодi в мiсцевому та регiональному життi. Зараз в Україні проживає понад 11,5 мільйонів молодих людей віком від 14-ти до 35-ти років – це 27 % населення держави. Але, на жаль, у пошуках роботи та кращого життя багато молодих й кваліфікованих спеціалістів часто виїжджають з громад, з країни і ці негативні процеси тривають. Саме тому важливо, щоб місцеві громади уже зараз, на етапі об’єднання, визначали систему стимулів, які б допомогли зупинити міграцію молодих людей з маленьких населених пунктів.

За результатами всеукраїнського соціологічного дослідження «Молодь України – 2017» майже 47 % молодих людей, які мешкають в ОТГ, вказують, що не відчувають змін для молоді після створення громад, понад 35 % вважають, що місцева влада не враховує їхню думку при ухваленні рішень. Важливим э те, що 52 % молодих людей готові особисто долучатися до ініціатив у громаді. І це вагомий показник, що молодь хоче змінювати своє життя та життя своїх громад.

Тож, молодіжна політика в умовах децентралізації по своїй суті є формуванням комфортного середовища для життя, розвитку, зайнятості молоді в громадах. Того середовища, яке дозволить молодим людям розвивати себе на місцях там, де вони народжені, там, де вони живуть, там, де вони хочуть жити. Її пріоритетними складовими є фінансове та кадрове забезпечення, розвиток молодіжної інфраструктури й залучення молоді до процесу ухвалення рішень. Разом з отриманням бюджетних преференцій та управлінських повноважень громади, в тому числі, відповідальні за вирішення цих надважливих завдань.

Ефективність молодіжної політики в Україні в умовах децентралізації значною мірою залежить лише від єдності та скоординованості дій виконавчої влади, місцевого самоврядування і молодіжного представництва. Міністерством молоді та спорту разом із представниками державного та громадського секторів, місцевого самоврядування, експертами, молодіжними лідерами розроблено модель реалізації молодіжної політики в умовах децентралізації, яка була схвалена на засіданні колегії відомства 21 грудня 2017 року та рекомендована до впровадження.

У структурно-функціональній моделі реалізації молодіжної політики на рівні ОТГ зосереджено увагу на тому, що молодіжна політика інтегрує в собі усі інші сфери відповідальності по роботі з молоддю: освіту, працевлаштування та ринок праці, культурний розвиток, соціальний захист тощо.

Джерело: Децентралізація

content_Модель