Історія університету – це, насамперед, події і особистості. Яскраві, знакові, визначні події, які можуть змінювати плин часу. І особистості – видатні, харизматичні, по чиїх біографіях можна скласти картину життя навчального закладу.

Одним з таких особистостей можна вважати Карпушу Павла Павловича, доктора технічних наук, професора, завідуючого кафедрою «Сільськогосподарські машини» Мелітопольського ордена Трудового Красного Прапору інституту механізації сільського господарства. Цими днями, напередодні 105-ї річниці з дня його народження, ми згадуємо талановитого вченого та викладача.

Народився Павло Павлович у 1914 року у с. Піщане Мелітопольського району Запорізької області. До Мелітопольського інституту інженерів – механіків сільського господарства ім. ОДПУ вступив у 1935 році, маючі досвід роботи на заводі. У 1940 році отримав диплом з відзнакою, (спеціальність – інженер-механік сільського господарства). А далі війна внесла корективи в життя всієї країни. Закінчивши по прискореній програмі Бакинське училище зенітної артилерії, в грудні 1941 року П. П. Карпуша вже був на фронті – обороняв Москву.

З 1941 по 1944 рр. брав участь у бойових операціях на Західному, Калінінському та Третьому Білоруському фронтах. Перше поранення та контузію отримав, виконуючи роль коректировщика вогню. Бойові нагороди: орден Червоної зірки, орден Вітчизняної війни ІІ степеню, багато медалей – доволі промовисто свідчать про його доблесть.

Після демобілізації, у 1946 році, П. П. Карпуша прийшов працювати в рідний МІМСГ. А потім – аспірантура в Українському науково-дослідному інституті механізації сільського господарства (м. Київ), захист дисертації. У 1953 році повернувся у МІМСГ. Починаючи з 1954 року по 1987 рік, впродовж 33 років Павло Павлович Карпуша очолював кафедру «Сільськогосподарські машини».

Під керівництвом Карпуші П. П. було виконано близько 60 науково-дослідних робіт, до яких залучалися аспіранти та пошукувачі, 12 з яких успішно захистили дисертації. У 1973 році Карпуша П. П. захистив докторську дисертацію на тему: «Механіко-технологічні основи процесу роботи живлячих та качановідокремлюючих знарядь кукурудзозбиральних машин» і в тому ж 1973 році йому присвоїли Почесне звання «Заслужений працівник вищої школи Української РСР».

Кафедра «Сільськогосподарські машини», яку очолював Карпуша П.П., вважалась однією з найкращих у СРСР за науковими досягненнями та матеріально-технічним оснащенням

У1974 році йому було присвоєно вчене звання професора. За роки роботи у МІМСГ П. П. Карпуша написав і опублікував близько 70 наукових праць.

Наукова бібліотека ретельно досліджує наукові доробки видатних науковців нашого університету, адже завдання бібліотеки – збирати, зберігати і передавати наукові надбання університету наступним поколінням. До 100-річчя Карпуші П.П. було видано біобібліографічний покажчик, де представлені підручники, статті з наукових фахових видань та періодики, авторські свідоцтва на винаходи доктора технічних наук, професора Павла Павловича Карпуші.

Ольга Білоцька,

директорка наукової бібліотеки