Повномасштабне російське вторгнення, а разом з ним окупація частини Запорізької області та бойові дії, більш ніж за два з половиною роки залишили на нашій землі свій страшний слід. 

Як бойові дії впливають на довкілля Мелітопольщини та сусідніх регіонів розповів виданню РІА-Південь кандидат сільськогосподарських наук, доцент, завідувач кафедри геоекології і землеустрою Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Максим Ганчук.

Наслідки “великої” війни відчутні зараз та їхнє відлуння буде відчуватися ще роками, а, можливо, і десятиліттями. І оговтуватися від ворожої навали доведеться не тільки людям, а й природі.

Багатостраждальні полезахисні лісополоси

За словами Максима Ганчука, проблема полягає в тому, що на території Запорізької області досі ведуться активні бойові дії. І тому шкода навколишньому середовищу в будь-якому випадку наноситься.

– Тут ми не тільки говоримо про забруднення різних геогоризонтів, тут можна говорити про загальне забруднення і знищення самої екосистеми як такої. Найелементарніший приклад – наші полезахисні лісополоси, які, можливо, на сьогоднішній день найбільше і страждають. Тому що, як ми бачимо, вони активно вирубуються в результаті обстрілів як артилерією, так і скиданням бомб. Вони випалюються. І від цього страждають в першу чергу насадження, страждають і ті тварини, які там проживають, це для них великий стрес. І в більшості випадків вони гинуть, – каже Максим Ганчук.

 

Знищення природно-заповідного фонду

Наш регіон є доволі посушливим і останні років 15-20 тут утворюються пилові бурі, що є частковою ознакою процесів опустелювання, каже Максим Ганчук.

– Одним з тих факторів, які це можуть стримувати, є наші лісополоси полезахисні. Це одна з тих ролей, яку вони виконують. В результаті того, що вони сьогодні знищуються, можемо отримати досить скрутне становище саме в аграрній сфері, – продовжує доцент.

Крім того, на тимчасово окупованих Росією територіях знаходиться значна кількість обʼєктів природно-заповідного фонду.

– І деградаційні процеси, які там відбуваються, особливо під тиском та впливом бойових дій, це взагалі жах. Ми можемо взагалі втратити ці території, адже це фактично є незворотніми процесами: випалювання, забруднення полютантами, знищення осередків, ядер охорони тих чи інших біологічних видів. Тобто фактично ми втрачаємо те, що стільки років ми охороняли і зберігали для наших майбутніх поколінь. Сьогодні це фактично знищується, – резюмував Максим Миколайович.