Козаччина… Запорозька Січ… Найлегендарніше минуле українського народу. Ось звідки розлилася воля козацтва на всю Україну.

День українського козацтва – свято України. Відзначається щорічно 14 жовтня у день Покрови Пресвятої Богородиці.

У життєписі України великого значення набуває дослідження важливого явища нашої минувшини, феномена світової історії – українського козацтва.
Родовід його почався у 1495 році – це літопис найгероїчніших сторінок нашого народу доби запеклих і звитяжних змагань за незалежність, самостійність і Соборність української Держави.

Історія українського козацтва вже багато років викликає інтерес у суспільства. І сьогодні, коли йде становлення незалежної України, як ніколи актуально звучать рядки нашого гімну: «Душу й тіло ми положим за нашу свободу. І покажем, що ми, браття, козацького роду.»

Наукова бібліотека ТДАТУ до Дня козацтва підготувала тематичну виставку-інсталяцію «Лине слава козацька з далеких віків» та відео-виставку «Українська козацька бібліотека», яка представлена на офіційному YouTube каналі НБ. Виставки налічують понад сто видань з історії козацтва. Це унікальні зібрання істориків та публіцистів, документальні та художні видання, які розповідають про історію України, про козацьку епоху, яка надзвичайно багата подіями і героями.

Серед них праця Дмитра Яворницького «Історія запорізьких козаків» у трьох томах, що є найбільш повним історичним дослідженням і охоплює період 1471-1734 р. Книга Гійома Левассера де Боплана «Опис України» тривалий час була єдиним, найавторитетнішим джерелом пізнання героїчної історії запорізького козацтва, звичаїв українців, флори та фауни краю. Також «Народна пам’ять про козацтво» Якова Новицького − легенди і оповідання, записаних на території нинішніх Дніпропетровської та Запорізької областей.

На виставці широко представлені видання про героїв козацької України – гетьманів, отаманів, полковників, сотників, козацьких ватажків – П. Сагайдачного, Б. Хмельницького, І. Мазепи, П. Калнишевського та інші. Цього року виповнюється 375 років з дня народження Івана Ілліча Скоропадського – гетьмана Лівобережної України (1708-1722). Рід Скоропадських вважається одним із найстаріших в українській історії. Представники роду протягом кількох століть відігравали провідні ролі у вітчизняній політичній та культурницькій історії.

Твори українських письменників – оповідання та повісті, історичні романи дозволяють читачеві простежити буття Запорозької Січі. Більшість творів пригодницького жанру. Це твори Івана Нечуя-Левицького «Запорожці», «Князь Єремія Вишневецький. Війна, кохання та зрада»; Віталія Кулаковського «Северин Наливайко», «Максим Кривоніс», «Іван Сірко»; Пантелеймона Куліша «Чорна рада»; Теодора Микитина «На чорному морі, на білому камені»; Миколи Гоголя «Тарас Бульба» та інші.

Також на виставці представлені світлини видатних козацьких гетьманів, козацька шабля, булава та ілюстрації графічного художника Сергія Якутовича. Видання роману Ліни Костенко «Берестечко», ілюстроване Сергієм Якутовичем було визнано у 2011 році найкращою ілюстрованою і художньо оформленою книжкою.

Слава про волелюбних, українських предків, несхитної волі славних козаків, живе і донині. Багато хто з нас і сьогодні носять козацькі прізвища та не знають про це. Через козацтво ми всі творили нашу історію, і кожен з нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї.

Наталя Ломейко,
провідний бібліотекар читального залу