Улюблену багатьма ягоду – черешню, по праву можна вважати символом Мелітополя і це не дивно, адже з 70-80 тисяч тон черешні, яка щорічно вирощується в Україні, приблизно чверть – родом саме з нашого міста.

За ініціативи науковців Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, триває процес реєстрації географічного зазначення «Мелітопольська черешня», яка в майбутньому стане підставою для охорони цього значення в Україні та ЄС. Продукти з географічним маркуванням мають унікальні особливості, пов’язані з їх проходженням певного регіону, вони відображають неповторні традиції, культурну спадщину та історію України. Така продукція забезпечить перспективи не лише розвитку локального виробництва, а і ефективну роботу на зовнішніх ринках, збільшення експортного потенціалу та пізнаваності України, як виробника харчової продукції світового рівня.

Кисло-солодка розміром з металеву гривню – мелітопольська черешня стане одним з перших українських товарів, яка отримає європейський патент. Коли географічне зазначення зареєструють, називатися мелітопольською зможе та черешня, яку виростили місцеві фермери.

Солодку ягоду з черешневою столиці України везуть в усі куточки нашої країни. Один з найбільших оптових ринків з продажу черешні розташований в с. Терпіння Мелітопольського району. Нечесність продавців змусила мелітопольських фермерів боротися за репутацію власних ягід.

«Були такі дзвінки, що у Львові є мелітопольська черешня. Хоча у нас вона починає тільки зріти, – каже голова асоціації виробників мелітопольської черешні, директор інституту підвищення кваліфікації ТДАТУ», – Геннадій Подшивалов.
Саме тому фермери хочуть зареєструвати мелітопольську черешню.

Знімальна група ТСН, телеканалу 1+1 вирушила до Терпіння. Ринок у сезон тут працює з 5-ої ранку. Черешню часто не встигають довести до прилавка – як перекупники її всю скуповують. Правда, не все так добре в цьому році з урожаєм. Садівники з прикрістю відзначають, що велика частина сортів не витримала критично низьких температур. Тим не менш – поділилися секретами мелітопольської ягоди.

«У неї є кислинка. Секрет смаку в місцевому грунті, де ростуть дерева. Це пісок, а якщо копнути вглиб – буде чорнозем, – розкрив секрети директор ВКФ «Мелітопольська черешня», – Іван Гринців.

В цьому році традиційного фестивалю «Черешневий» в Мелітополі через карантин не проводили. Проте, черешня є на логотипі Мелітополя. Красується солодка ягода і на брендованих захисних масках. Цього року, до речі, в ресторанах ввели черешневе меню.

100 років селекції подарували Мелітопольщині 44 сорти черешні. 11 найкращих стануть частиною географічного зазначення, затвердити яку повинна європейська комісія. Запатентовані ягоди будуть твердими, темно-червоними, гігантськими і не просто солодкими, а з кислинкою. Коли Євросоюз затвердить географічне зазначення, мелітопольську черешню можна буде вирощувати лише в радіусі кількох десятків кілометрів. Географічна назва «запрацює» вже у наступному році.

Редакційно-видавничий відділ