IMG_0449Сьогодні в університеті вшанували пам’ять Миколи Семеновича Малюги, Героя, відважного захисником своєї землі, випускника Мелітопольського інституту інженерів-механіків сільського господарства.

Рівно 75 років тому, 14 лютого 1945 року танковий взвод під командуванням Малюги виступив назустріч ворогу, що рвався з оточення у районі м. Бреслау (Німеччина; сьогодні – Польща, Вроцлав). Два гітлерівські танки були знищені. Але ворожий снаряд підпалив танк М.С.Малюги. У машині, обійнятій полум’ям, екіпаж продовжував битися і підбив ще дві самохідні гармати ворога. Екіпаж танка загинув.

За традицією на Площі Слави ТДАТУ, відбувся мітинг та покладання квітів до пам’ятника славетного випускника.

Друга світова війна – незагоєна рана людської пам’яті. Імена захисників живуть на сторінках історії, обелісках, меморіальних плитах, пам’ятниках та у серцях людей. був.

Малюга Микола Семенович народився 7 вересня 1918 р. у Мелітополі в родині робітника. З 1937 р. – студент Мелітопольського інституту інженерів-механіків сільського господарства.

 У 1941р. призваний до Червоної армії, з 1942 р. як старшокурсник, був повернутий для закінчення навчання у м. Ашхабад, куди були евакуйовані студенти та викладачі Мелітопольського інституту інженерів-механіків сільського господарства. Працював інженером-механіком в Таджицькій РСР.

У 1943 р. закінчив Харківське танкове училище.

У діючій армії з липня 1943 р. Командир взводу 12-го гвардійського танкового полку 25-ї гвардійської механізованої бригади 7-го мехкорпусу 1-го Українського фронту гв. ст. лейтенант Малюга М.С. за період бойових дій з 8 по 14 лютого 1945 р. проявив винятковий героїзм при форсуванні р. Одер на північний захід від м. Бреслау, розширенні плацдарму і оточенні Бреславського угруповання німців. 10 лютого 1945 в атаці він, вирвавшись уперед на своїй машині, з ходу вогнем і гусеницями танка знищив 2 гармати і 3 міномета, а потім увірвався в колону противника і знищив 6 підвід і 8 автомашин з піхотою.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 квітня 1945 року за мужність, відвагу і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, гвардії старшому лейтенантові Малюзі Миколі Семеновичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Похований на місці свого останнього бою.

У Мелітополі ім’ям М.С. Малюги названа вулиця та його ім’я увічнено на Алеї Героїв Радянського Союзу.

На площі Слави ТДАТУ (тоді – МІМСГ) у 1967 році на кошти студентів, які заробили їх у студентських будівельних загонах, установлено пам’ятник Герою. Викладачі, співробітники та студенти завжди пам’ятають про знаменитого випускника – Миколу Малюгу, який у 27 років віддав своє молоде життя за Батьківщину.

Вічна пам’ять Герою.

Відділ інформації та аналітики ЦІТІС