Наукова школа  – форма організації колективної наукової праці співробітників навчального закладу, науково-дослідного інституту тощо під керівництвом лідера школи, як правило, відомого вченого. Характеризується єдиною науковою програмою, спільністю наукових поглядів і стилю наукової діяльності в конкретній галузі. Суттєвою ознакою наукової школи є те, що в ній одночасно реалізуються функції виробництва наукових знань, поширення знань, захисту наукових ідей і підготовка обдарованих фахівців (молодих учених).

На механіко технологічному факультеті плідно функціонують наступні наукові школи в яких підготовлені кандидати і доктори наук:

Наукова школа з проблем машиновикористання в землеробстві, була заснована у 2002 році д.т.н., професором, членом-кореспондентом НААН України Кюрчевим В.М. і д.т.н., професором, членом-кореспондентом НААН України Надикто В.Т.
Фундаментальні і прикладні дослідження науковців школи спрямовані на розроблення основ агрегатування модульних енергетичних засобів і вітчизняних орно-просапних тракторів, створення комбінованих та високопродуктивних машинно-тракторних агрегатів сільськогосподарського призначення, розроблення технологічних та технічних основ екологічно безпечної і економічно ефективної колійної та мостової систем землеробства.
На основі провідних положень школи вперше в Україні розроблено проект типажу сільськогосподарських тракторів вітчизняного виробництва, створено передумови для промислового виробництва технологічних модулів до тракторів тягового класу 1,4 тощо.

Наукова школа з ресурсозбереження в технологічних процесах АПК заснована у 1988 році д.т.н., професором, дійсним членом Академії наук Вищої школи України та Міжнародної академії аграрної освіти, завідувачем кафедри технічного сервісу в АПК Дідуром В.А. Школа має значні досягнення в напрямку розробки гідроприводів сільськогосподарської техніки, технологічних та технічних основ впровадження нетрадиційних джерел енергії, очищення паливно-мастильних матеріалів. За останні роки школа досягла значних здобутків в галузі використання відновлювальних джерел із рослинної сировини для виробництва біопалива для мобільної енергетики. Науковцями розроблено принципово нову технологію та технологічне обладнання для переробки рицини на касторову олію і кормову макуху. Вперше обґрунтована можливість використання касторової олії для виробництва біодизеля та вивчення його хіммотологічних властивостей.

Наукова школа з проектування та розробки гідравлічних машин об’ємної дії заснована у 1999 році д.т.н., професором Панченко А.І. Основні наукові напрямками досліджень школи стосуються гідрооб’ємних приводів активних робочих органів мобільної техніки, гідрооб’ємних ходових систем тракторів та мобільної сільськогосподарської техніки, гідравлічної системи відбору потужності мобільної сільськогосподарської техніки, приводу рушіїв автомобілів підвищеної прохідності.

Наукова діяльність школи характеризується широким застосуванням сучасних методів досліджень в галузі проектування нового покоління планетарних гідромашин, що забезпечують безредукторний привод активних робочих органів мобільної техніки в різних галузях машинобудування. Розроблені науковцями теоретичні положення, результати моделювання, проектування та оптимізації конструкцій планетарних гідромашин, їх вузлів і деталей знаходять широке застосування як в навчальному процесі, так і на практиці.