Співробітниками кафедри машиновикористання в землеробстві здійснюється щоденний контроль температури верхнього шару грунту. Така інформація потрібна для прийняття рішення щодо початку сівби підзимого соняшнику. Нині таку технологію продовжують удосконалювати науковці кафедри.

Переваги підзимої сівби досить привабливі, тому що, по-перше, посушливі умови півдня України досить часто не дозволяють здійснити своєчасний посів озимих колосових культур, в результаті чого агровиробники змушені терміново здійснювати відповідні корегування сівозміни вирощуваних культур і показників виробничих планів.

По-друге, здійснення такого технологічного процесу взимку знімає напруження, пов’язане з використанням людських ресурсів та техніки навесні (тобто у загальноприйняті агротехнічні строки посіву соняшнику).

У такій ситуації в якості диверсифікаційного заходу, принаймні на частині підготовлених площ, науковці кафедри планують здійснювати підзимий посів соняшнику. Причому без урахування можливого підвищення його урожайності та олійності, що не виключається навіть в умовах більш суворої, ніж на півдні країни, зими.

У випадку сприятливих грунтово – кліматичних умов підзимий соняшник може бути готовим до збирання у першій декаді серпня, а початок агротехнічного строку сівби озимини на півдні України нині припадає на першу декаду жовтня. Однією з важливих переваг є те, що зібраний у серпні соняшник матиме більш привабливу ціну на ринку, ніж у кінці року.

Докладніше на сайті кафедри машиновикоистання в землеробстві.

Володимир Надикто,
д.т.н., професор кафедри МВЗ