Виноградарство завжди було важливою, стратегічною галуззю агропромислового комплексу, що забезпечує населення цінними й незамінними продуктами харчування, сировиною – переробну промисловість і значні надходження до державного бюджету.

Виноградарство потужна галузь сільськогосподарського виробництва, оскільки власне в цій галузі найвища окупність землі. На Україні під виноградниками знаходяться площі до 50 тис. га. Найбільше з них приходиться на Одеську область (46 % від загальної по Україні). Виноградники Автономної Республіки Крим займають 31,0 тис. га. (37 %). Решта (17,4 %) зосереджені в Миколаївській (7,1 %), Закарпатській (2,7 %) та Запорізькій (0,4 %) областях. Виноградарство потужна галузь сільськогосподарського виробництва, оскільки власне в цій галузі найвища окупність землі. Тому за останні роки спостерігається відродження галузі. Так, у 2018 му в Україні закладено 527,1 га виноградників: у Миколаївській області — 184,2 га, Одеській — 137,5 га, Херсонській — 25,3 га, Запорізькій — 18,4 га.

Слід зазначити, що на технічні сорти приходиться 84,4 % всіх насаджень. Частка столового винограду становить лише 15,6 %.
Запорізька область має незначну площу виноградників. Тут вирощують тільки 5 технічних сортів, які займають лише 19,4 га і 8 столових – 277,8 га. Основні технічні сорти: Одеський чорний – 25,7 %, Цветочний – 23,2, Біанка – 21,7, Мускат одеський – 17,0. Найпоширеніші столові сорти: Плевен – 22,3 % площі, Аркадія – 18,0, Восторг – 14,4, Русбол – 11,8, Кодрянка – 10,7.

В 2019 році в ННВЦ ТДАТУ було закладено виноградник площею 1 га в якому висаджано понад 1600 саджанців 17 сортів столового винограду та 3 технічні сорти винограду.

Агрокліматичні умови часто протистоять зусиллям аграріїв, тому завжди виникає потреба мати свіжий посадковий матеріал для розшитення сортового складу навчально-виробничого винограднику та його ремонтування. В цьому році, кафедра плодоовочівництва, виноградарства та біохімії заклала виноградну школку з метою вирощування виноградних живців для ремонту винограднику. Перед висадкою живці було оглянуто на життєздатність, оброблено стимуляторами коренеутворення, запарафіновано. В школці представлено 9 столових сортів винограду, а саме: Тузловський великан, Лівія, Аркадія, Ніна, Благовест, Різамат, Біле чудо, Преображение, Чародей. Зараз догляд за школкою полягає у достатньому поливі для вкореніння живців та контролю забур’яненості.

Розмаїття сортів дасть можливість студентам спеціальності «Садівництво та виноградарство» вивчати не лише технології догляду за виноградом, а й ампелографію сортів.

Максим Колесніков, к.с.г.н., доц.,
зав. кафедри плодоовочівництва, виноградарства та біохімії