У сучасних умовах реформування сільського господарства потрібні нові, сучасні вимоги й підходи до професійної підготовки майбутніх фахівців аграрного профілю у вищих аграрних закладах освіти.

Конкурентоспроможність сучасного фахівця аграрного профілю ґрунтується на таких якостях, як: високі професійні навички, активність, готовність оволодівати новими знаннями й досвідом, здатність творчо реагувати на зміни в соціальній і професійній сферах. Підготовка такого кадрового потенціалу є головним завданням системи аграрної освіти.

Агроскаутинг – розуміння, яке прийшло з-за кордону – «Crop scouting» («урожай» + «розвідка»), тобто це процедура збору інформації з поля або саду (в формі заданих параметрів) для:

• контролю якості виконаних робіт (обробки ґрунтів, поливів, збирань і ін.);
• визначення стану насаджень та посівів (стадії вегетації, активності, здоров’я, наявності хвороб і шкідників);
• розробки технічних завдань по обробці садів, ягідників, полів.

Загалом, це новий напрямок професійної діяльності в агропромисловому секторі, на стику агрономічної та інформаційно-аналітичної професій.

Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного сумісно з Херсонським державним аграрно-економічним університетом долучилися до проекту USAID з аграрного та сільського розвитку “Програма створення центру з надання послуг агроскаутингу в Україні”.

Метою програми є впровадження бізнес-моделі по функціонуванню центрів агроскаутингу для забезпечення комплексом послуг сільськогосподарських виробників (ММСП), спрямованих на оптимізацію аграрних технологій, підвищення продуктивності та якості плодоовочевої та ягідної продукції, підвищення професійного рівня знань і практичних навичок молодих фахівців профільних вищих навчальних закладів (ВНЗ) відповідно до потреб аграрного ринку.

Відбулася тривала та плідна робота з підготовки до реалізації програми. Розроблена програма навчання агроскаутів та календарно-тематичний план проведення занять. курс розрахований на 140 годин теоретично-практичного навчання, передбачає проведення сезонних виробничих практик та підсумкової атестації агроскаутів з видачею свідоцтва недержавного зразка.

За час навчання майбутні агроскаути:

• отримають практичні навички збору аналітичної інформації про стан плодових, ягідних та овочевих культур за сучасними європейськими протоколами,
• опанують сучасні методи агрохімічного, фітосанітарного моніторингу багаторічних насаджень та польових культур,
• ознайомляться з основами перспективного ІТ-моніторингу,
• отримають вміння працювати з сучасними приладами для агромоніторингу.
• ознайомляться з досвідом роботи сучасних агропідприємств з виробництва плодоовочевої продукції в закритому а відкритому ґрунті.

Практичні заняття та практики проходять в аудиторіях, на дослідних польових та садівничих площадках, на базі аграрних господарств Запорізької області.

До навчання залучені фахові викладачі-практики, агрономи-консультанти сервісних компаній, дорадчих служб та провідних господарств України.

Головна мета викладачів курсу агроскаутингу – якісно та професійно підготувати 25 агроскаутів.

З 18 жовтня 2021 року у ТДАТУ розпочато проведення занять для слухачів курсу агроскаутингу. Ними стали студенти 3 та 4 курсів спеціальностей Садівництво та виноградарство й Агрономія. Слід зауважити, що заняття на курсах безкоштовні.

Що дає курс Агроскаутингу?

• Швидко та ефективно інтегруватися до будь-якого виробництва в аграрній галузі.
• Отримання практичного досвіду в аграрному консалтингу.
• Перспективу працевлаштування агрономом-консультантом в сервісних компаніях, дорадчих службах та відкрити власний бізнес в напрямі аграрного консалтингу.

Програма реалізуються в рамках субгранту «Створення центру з надання послуг агроскаутингу в Запорізькій області» за фінансової підтримки Проекту АГРО USAID.

Максим Колесніков, к.с.г.н., доц.,
координатор з навчального процесу субгранту
«Створення центру з надання послуг агроскаутингу»