ЦБ9

У повсякденному житті, на роботі, у побуті, на відпочинку, у дорозі, у різних життєвих ситуаціях сучасна людина може наражати себе на різні небезпеки. Тому однієї з головних і найважливіших функцій будь-якої держави є захист населення, об’єктів господарства і території країни від надзвичайних ситуацій природного, техногенного, воєнного чи соціально-політичного характеру. Але, окрім допомоги від держави, сама людина повинна мати знання, досвід, навички і готовність до дій у будь-яких несподіваних і непередбачених ситуаціях.

На межі тисячоліть проблема безпечної життєдіяльності стала однією із головних проблем всесвіту, суспільства і міжнародна наукова спільнота визнала, що на сучасному етапі розвитку цивілізації науково-технічний прогрес не лише не гарантує повної безпеки людству, а часто його результати діяльності призводять до надзвичайних ситуацій через антропогенний вплив на довкілля, недосконалість технологій та обладнання і людський чинник. В умовах постійного зростання інтенсивності життя людини, впровадження новітніх технологій та унікального обладнання виникла необхідність дослідження проблем безпеки життєдіяльності та навчання населення з питань цивільного захисту та безпечної життєдіяльності.

У ТДАТУ студенти почали вивчати питання безпеки на виробництві у далекому 1970 році. Саме тоді була створена кафедра охорони праці, яка у 2017 році трансформувалася у кафедру цивільної безпеки. Кафедра цивільної безпеки є базовим структурним підрозділом університету, що проводить навчально-виховну і методичну діяльність на всіх без винятку спеціальностях та здійснює науково-дослідну і науково-технічну діяльність у сфері охорони праці, пожежної безпеки та цивільного захисту.

За ступенем участі в процесі підготовки та випуску фахівців кафедра є випусковою в університеті. Кафедра здійснює викладання дисциплін загальної та професійної підготовки, дисциплін за вибором студентів, а також керівництво кваліфікаційними роботами, курсовими проектами (роботами), виробничими і навчальними практиками.

Кафедра цивільної безпеки є структурними підрозділом факультету агротехнологій та екології.

Метою роботи кафедри цивільної безпеки в першу чергу є реалізація освітніх програм «Цивільна безпека» зі спеціальності 263 «Цивільна безпека» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти шляхом здійснення навчально-методичної, наукової, організаційної і виховної діяльності.

Предметом діяльності кафедри є освітній процес.

Основним завданням кафедри є:

– забезпечення освітнього процесу з компонент професійного спрямування освітніх програм;

– виконання навчальних планів і програм навчальних дисциплін;

– викладання навчальних дисциплін професійного спрямування;

– забезпечення освітніх програм навчально-методичними виданнями;

– наукова діяльність викладачів у відповідності до профілю освітніх програм зі спеціальностей та потреб роботодавців;

– підготовка науково-педагогічних кадрів та підвищення їх кваліфікації.

З метою виконання цих завдань на кафедрі цивільної безпеки створена міцна матеріально-технічна база. Навчальні аудиторії оснащені сучасним обладнанням, для проведення практичних та лабораторних занять університет придбав необхідні прилади та інструменти.

Для реалізації планів та завдань на кафедрі цивільної безпеки згуртувався потужний кадровий потенціал. Майже всі співробітники кафедри є кандидатами наук з досвідом практичної та наукової роботи в галузі охорони праці та техногенної безпеки.

У 2001 році в університеті був створений Головний галузевий науково-навчально-методичний центр з питань охорони праці. Робота викладачів кафедри у якості наукових співробітників центру цементує зв’язок навчання, науки і виробництва.

Тісний зв’язок з виробництвом дозволив створити розгалужену мережу баз виробничих практик, налагодити взаємовідносини з Державною службою України з питань праці, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Фондом соціального

страхування України, Департаментом агропромислового розвитку Запорізької обласної державної адміністрації.

Науково-педагогічні працівники кафедри обирають такі методи та засоби навчання, що забезпечують найвищу якість освітнього процесу та сприяють досягненню програмних результатів. При викладанні навчальних дисциплін застосовуються п’ять класичних «джерел знань», а саме: відео у поєднанні з комп’ютерними системами, практика, наочність, слово, книга. У результаті високі програмні результати навчання досягаються завдяки оптимально обраним формам і методам навчання та викладання, а також їх раціональному поєднанню.

У науковій діяльності кафедри використовуються наступні елементи досліджень: наукова робота викладачів з опублікуванням статей у науково-метричних базах Scopus (Web of Science), робота студентів у наукових гуртках, участь у наукових конференціях, підготовка та публікація тез доповідей у збірниках, які видаються за результатами проведення таких конференцій. До реалізації принципу поєднання навчання і досліджень залучається студентська спільнота, яка разом з викладачами виконує дослідницькі роботи в межах науково-дослідної роботи кафедри цивільної безпеки 0121U110250 «Дослідження ризиків з питань цивільної безпеки, розробка рекомендацій по їх зниженню в Запорізькій області». Кафедрою започатковано І Міжнародну науково-практичну інтернет-конференцію «Забезпечення цивільної безпеки в сучасних умовах», яка присвячується 50-річчю заснування кафедри.

Організаційно-виховна робота кафедри охоплює запровадження тижня «Цивільної безпеки» серед студентів, викладачів і учнівської молоді міста Мелітополя з залученням державних органів цивільного захисту та охорони праці; університетські виховні заходи «День рятівника» (17 вересня), «Всесвітній день охорони праці» (28 квітня) з метою привертання уваги громадськості до цивільної безпеки;  просвітницьку діяльність в навчально-виховних закладах студентами та викладачами кафедри, співпрацю з громадськими організаціями.