Сьогодні масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з  ініціативи  Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом − звернути увагу суспільства на цю проблему.

Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру. Проект «Червона стрічка» (перевернуте «V») символ співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу. У Всесвітній день боротьби зі СНІДом, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, культури, підприємства та організації приєднуються до міжнародної ініціативи.

Які основні шляхи передачі СНІД?

• через кров або предмети, які забруднені кров’ю. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевий шлях;
  • внаслідок передачі вірусу від інфікованої матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

Яким способом заразитися СНІДом неможливо?

• При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
  • У лазні та сауні
  • Підчас поцілунків
  • Обіймах та рукостисканні
  • При чханні та кашлі
  • Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
  • При укусах комарів чи інших комах.

Що робити, щоб уникнути інфікування СНІДом?

• уникати випадкових статевих зв’язків;
  • утримуватись від вживання наркотичних речовин.

Якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків, для введення наркотичних речовин використовувати індивідуальні шприци, голки, а доцільніше відмовитись від внутрішньовенного вживання наркотичних речовин замінивши їх на таблетовані препарати для замісної терапії. Замісна підтримуюча терапія видається лікарями наркологами.

• не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
  • для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
  • для СНІД -позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

Як і де можна виявити СНІД?

Пройдіть тестування. Воно дозволяє виявити вірус в організмі вже через 3 місяці з моменту інфікування.

СНІД – це вирок?

Вчасне виявлення СНІД в організмі людини вже не звучить як вирок. Сьогодні в Україні є доступне специфічне лікування СНІДу, що якісно покращує та продовжує життя інфікованої людини.

Пам’ятайте! Якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній! Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, отримувати допомогу асоціацій та центрів. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, право мати друзів, право жити, одержувати інформацію й освіту.

ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку і допомогу.

Ми сподіваємось, що людство подолає СНІД!

За матеріалами інтернет-ресурсів