Практичне заняття Спеціальне обладнання, інструмент, пристосування, що застосовуються для налагодження обладнання у харчовому виробництві проводиться під час здобуття робітничої професії 7223 «Налагоджувальник устаткування у виробництві харчової продукції».  Мета заняття: засвоїти, яке обладнання, інструмент, пристосування застосовуються для налагодження обладнання у харчовому виробництві.

Аналіз сучасного стану підприємств харчової та переробної промисловості (особливо малих і середніх) показує, що на більшості з них при проведенні налагоджувальних робіт використовують ручний універсальний інструмент і мускульну силу. Виконання даної лабораторної роботи дасть змогу наряду з одержанням практичних навичок, осмислити сутність різноманітного обладнання, інструменту, пристосування для налагодження обладнання у харчовому виробництві.

Різьбові з’єднання займають у регулюванні технологічного обладнання досить вагоме місце. Близько 80…85% від загальної кількості різьбових деталей це кріпильні вироби (болти, гвинти, шпильки, гайки), а іншу частку складають елементи передач гвинт-гайка, різьбові деталі регулювальних пристроїв та різьбові з’єднання, як правило великих діаметрів, що призначені для кріплення відповідальних деталей (елементів передач, робочих органів та ін.) на валах. Слід відмітити, що крім означених, суттєве місце у конструкціях технологічного обладнання займають різьбові з’єднання з трубними різьбами (труби і фурнітура трубопроводів різного призначення).

Як правило, при налагоджуванні найбільш поширеною операцією є відгвинчування гайок. Налагоджування з використанням кріпильних різьбових з’єднань проводять, в основному, за допомогою універсального слюсарного монтажного інструменту, такого як гайкові ключі (ріжкові двохсторонні, ріжкові односторонні, накидні, комбіновані, торцеві та ін.).Слід відмітити, що при налагоджуванні можливе розбирання з’єднань які дуже важко розібрати звичайним інструментом, рекомендують застосовувати гайкові ключі збільшеної довжини, а також спеціальні ключі, відгвинчування якими можна супроводжувати ударами по їх вільній частині .

Досить часто налагоджувальник обладнання зустрічається з такими речами, як розбирання посадок з натягом, де потрібно застосувати силу з головною умовою – не нанести ушкодження деталям обладнання. Основні об’єкти силового розбирання це сполучення підшипник-вал, маточина-вал, корпус-втулка, корпус-підшипник та деякі інші.

Як правило, шківи пасових, зірочки ланцюгових передач та напівмуфти сполучаються з циліндричними шийками валів з невеликим натягом (для забезпечення надійного центрування по перехідних посадках) і тому потребують досить невеликих зусиль для зняття. Крім того ці деталі звичайно розташовані на вихідних кінцях валів і можуть спресовуватись з них легкими ударами молотка (з м’яким бойком) або звичайного слюсарного молотка через м’яку проставку.

Снимок

Снимок