День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, у день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини, під час Другої світової війни, за межі сучасної території України.

Під час Другої світової війни було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тисяч сіл, спалено близько 320 тисяч господарств. Україна зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45 % від збитку усього СРСР.

Битва за вигнання з території України нацистських окупантів тривала 680 діб і складалася з низки великих операцій, у яких брали участь до половини живої сили і бойової техніки всіх діючих радянських Збройних Сил, стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками.

Воєнні дії відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року.

У ході визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. воїнів, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року) та Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року).

Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.

Ми пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна, не забуваємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об’єднані нації. Україна зробила вагомий внесок у перемогу над Антигітлерівською коаліцією. І ми завжди пам’ятаємо, що той, хто захищає свою землю – завжди перемагає.

Ця пам’ять робить нас сильнішими, вона – запорука єдності та злагоди у суспільстві, запорука нашої перемоги сьогодні.
Наукова бібліотека до Дня визволення України від фашистських загарбників, запрошує всю університетську спільноту та всіх бажаючих прийняти участь у флешмобі «Читаю, згадую, віддаю шану». У фондах наукової бібліотеки чимало книг, присвячених подіям Другої світової війни, тож приєднуйтесь до флешмобу, читайте разом з нами, віддавайте шану загиблим та живим визволителям України.

Світлана Голодова,
завідуюча відділом НБ