9 листопада Національна суспільна телерадіокомпанія України проведе традиційну щорічну загальнонаціональну акцію, присвячену українській мові. Радіодиктант національної єдності цього року писатимуть вдвадцяте, а написання відбудеться в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського.

Як повідомили у «UA: Суспільне мовлення», у цьому році диктант має охопити ширшу аудиторію, оскільки його транслюватимуть на всіх платформах «UA: Суспільне мовлення».

«Ми проводимо таку подію за традицією європейських суспільних мовників. Це наша велика традиція, тож обіцяємо аудиторії, що цьогоріч радіодиктант буде з більшим розмахом, ніж це було в попередні роки», — повідомив керівник проєкту «Радіодиктант» Дмитро Хоркін.

Текст для диктанту цього разу писатиме відомий дитячий письменник, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Іван Малкович, а читатиме популярна акторка з філігранною дикцією — Римма Зюбіна. Окрім того, до методичної роботи над Радіодиктантом національної єдності долучиться Лариса Масенко — українська мовознавиця, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» і провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України.
Всеукраїнський радіо диктант національної єдності не має на меті перевірки грамотності конкретної особи, а задуманий як

своєрідний флешмоб — акція єднання навколо рідної мови. Диктант складається зі 100-120 слів. Текст для радіодиктанту замовляється спеціально. У ньому немає авторських знаків чи суперечливих орфограм, але при тому їхня загальна кількість висока, тому написати радіодиктант без помилок непросто. Писати диктант треба лише від руки, але комісія приймає й тексти, написані шрифтом Брайля.

Перший радіодиктант національної єдності відбувся в травні 2000 року до Дня Кирила й Мефодія (24 травня) та з нагоди перепоховання Тараса Шевченка. Кількість учасників радіодиктанту постійно зростає, а географія — поширюється. Листи надсилають слухачі різного віку з усіх областей України та з-за кордону. Кількість переможців — щороку різна: від двох до сотні. Жодного року не було такого, щоб ніхто не переміг. Радіодиктанти не перевіряють на помилки й не повертають, але шукають роботи без помилок і нагороджують учасників, які впоралися із завданням бездоганно.

Щороку до написання Радіодиктанту національної єдності долучаються і представники Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного.

Диктант традиційно транслюється Першим каналом «Українського радіо» й «Радіо Культура»: на FM-хвилях, знайти частоту у своєму населеному пункті можна на сайті: http://ukr.radio/maps; на веб-сайті Українського радіо: http://ukr.radio/; у мобільному додатку suspilne.radio для Android та iOS; на сторінці Українського радіо у Facebook: https://www.facebook.com/Ukrainianradioua/.

Редакційно-видавничий відділ