На виконання розпорядження міського голови від 16.01.2018 №28-р та листа Запорізької обладміністрації від 16.01.2018 №08-37/0161 про відзначення Дня Соборності України та Дня вшанування Героїв Крут доцентом кафедри суспільно-гуманітарних наук Мельником О.О. 31.01.2018 р. було проведено кураторську годину зі студентами факультету агротехнологій та екології.

Студентам була доведена інформація про історичне значення цих подій для формування української нації як державної.

Соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу та є інтегральним результатом складного і довготривалого процесу її формування. Процедура оформлення соборності відбулася в Києві 22 січня 1919 р., в першу річницю проголошення ІУ Універсалу Центральної Ради. В цей день був підписаний і оприлюднений спеціальний Універсал Директорії УНР, який дістав також назву Акту Злуки.

Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі. Він став яскравим фіналом складного і тривалого шляху українців до консолідації етносу, перетворення його в єдину політичну націю, а також об’єднання території його споконвічного проживання в межах єдиної української держави.

Бій під Крутами – бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка під час наступу на Київ військ Муравйова. 29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Червоногвардійці вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.

Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. «Понад все вони любили свій коханий край», – писав Павло Тичина. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства. Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначається 29-го січня, був підписаний 15-го січня 2007-го року. Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава.

По закінченню кураторської години доцент Мельник О.О. дав грунтовні відповіді на питання студентів.