1

Більше двох місяців томуТаврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного став офіційним представником аграрних ЗВО східної України, де буде реалізовуватися новітня магістерська програма «Агрокебети». 26-го лютого був підписан Меморандум про відкриття програми «Агрокебети» у Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного між керівництвом нашого ЗВО та керівниками проекту.

Програма «Агрокебети» стартувала у 2019 році на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБІП).Її ініціатором виступив провідний спеціаліст аграрного і харчового секторів економіки, президент асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Алекс Ліссітса. Однак, щоб досягти основної мети проекту – повністю перезапустити аграрну освіту у новому форматі у масштабах країни, було вирішено долучити до його реалізації ще чотири аграрних заклади вищої освіти в різних регіонах, серед яких і ТДАТУ.

Реалізація програми «Агрокебети» повинна була розпочатися з квітня, однак свої корективи вніс карантин. Днями за допомогою онлайн-платформиZoom відбувся круглий стіл на тему «Актуальні проблеми розробки моделі фахівця зі спеціальності «Агрономія» шляхом впровадження новітньої магістерської програми «Агрокебети».

Учасниками круглого столу виступили: ректор Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Володимир Кюрчев, координатор проєкту «Агрокебети» у ТДАТУ Оксана Єременко, перший заступник голови Запорізької ОДА Іван Федоров, в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку  та захисту довкілля Андрій Поляков, Голова наглядової ради освітнього проекту Алекс Ліссітса, керівник освітнього проекту Анатолій Циркун та керівники аграрних підприємств нашого регіону.

Ініціатор програми «Агрокебети» Апекс Ліссітса наголосив, що насамперед, цей проект повинен дати відповідь на питання, яке гостро стоїть в нашій країні не одне десятиріччя: «Яким чином побудувати фахівця аграрного напрямку для безпосередньої роботи у сільському господарстві?» Одна з найпопулярніших та затребуваних професій, яку сьогодні потребують аграрії – агроном. Тому, у ТДАТУ Агрокебети будуть впроваджуватись за спеціальностю  «Агрономія».

– Сьогодні агроном, – це людина яка точно вирішила для себе працювати в сільському господарстві. Вона повинна бути обізнана в чотирьох напрямках: агрономія, менеджмент, інженерія і тваринництво, – зазначив АлексЛіссітса.

Ректор ТДАТУ Володимир Кюрчев повідомив, що про проект «Агрокебети» він дізнався саме від Алекса Ліссітси, ідея йому сподобалась, тому і було вирішено впровадити цю новітню магістерську програму на базі нашого ЗВО. І для цього перші кроки в нашому університеті вже зроблені. Другий рік поспіль у таврійському ДАТУ успішно реалізується дуальна форма навчання, коли студенти окрім теоретичних занять засвоюють та застосовують свої знання на виробництві. Таким самим чином буде реалізовуватися і програма «Агрокебети».

Перший заступник голови Запорізької ОДА Іван Федоров, який не так давно був студентом ТДАТУ, зазначив, що раніше Запорізька область була центром індустрії, сьогодні у нашому регіоні планується розвивати два напрямки: сільське господарство та туризм.

– Стосовно сільського господарства я вважаю, що головна проблема тут – це відірваність від практики. Студенти вивчають теорію, однак, після випуску вони приходять на виробництво і починають вивчати все з нуля. Тому я вважаю, що завдяки цій програмі, ми зможемо поєднати теорію з практикою, тоді і буде результат. На рівні Облдержадміністрації ми спілкуємося з Міністерствами на предмет, що нам потрібно починати підготовку фахівця з проф. тех. освіти.Звичайно, що і проф. тех. освіта повинна бути орієнтована на практику і на сільське господарство, – підкреслив Іван Федоров.

Перший заступник губернатора пообіцяв надавати будь-яку підтримку стосовно реалізації магістерської програми «Агрокебети». До речі, у Запорізькій області є Михайлівське ВПУ, яке готує молодших фахівців, в тому числі, і аграрного напрямку. Матеріальній базі цього навчального закладу можуть позаздрити навіть деякі ЗВО.

Окрім бізнес-партнерів аграрної галузі, у Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного допомогу у реалізації цього проекту буде надавати, у тому числі і USAID (англ. United States Agency for International Development, USAID). Співпрацювати з цим проектом також буде і Луганський національний аграрний університет.

Самі ж аграрії виказали готовність до співпраці стосовно реалізації програми «Агрокебети», однак за однієї умови: слухач магістратури повинен бути готовий присвятити себе професії агроном.

  • Ми і раніше брали студентів, однак не склалося. У мене зараз не вистачає чотири агронома. Ми готували для себе фахівців, вклали сили, однак нікого не залишилось, долучився до обговорення керівник ТОВ «Преображенське» Олександр Коростельов.

Продовжив дискусію його колега керівник ТОВ «ВКФ Мелітопольська черешня» Іван Гринців. Він пригадав 2013 рік, коли на підприємство прийшли п’ять молодих фахівців-агрономів. Насьогодні залишився лише один.

  • На мою думку, агроном – це фанат своєї справи. Оскільки наш регіон – це садівництво, робочий день агронома починається о 5-тій ранку, а завершується о 4-тій. З весни та до пізньої осені цей фахівець просто живе у «полі», – підкреслив Іван Гринців.

Такої ж думки і керівники інших підприємств. В свою чергу, керівники проекту «Агрокебети» і ректор ТДАТУ Володимир Кюрчев запевнили аграріїв, що залучати до цієї програми тільки мотивованих студентів, які дійсно готові присвятити своє життя сільському господарству. Натомість отримати гарантоване працевлаштування та гідну заробітну плату.

Денис Водоп’янов, начальник РВВ «Агро Таврія»