Протягом 22-24 вересня 2015 року студенти факультетів економіки та бізнесу, агротехнологій та екології ТДАТУ відвідали місто Нова Каховка Херсонської області, де знаходяться могутні плодоовочеві підприємства ПрАТ«Чумак» та ТОВ «Green Team».

Виробничі екскурсії відвідали студенти напрямів підготовки «Економіка підприємства», «Маркетинг», «Агрономія»,«Харчові технології та інженерія».

Екскурсії були організовані завдяки співпраці ГО «Запорізький інформаційно-консультаційний центр «Агро-Таврія» при ТДАТУ (під керівництвом Подшивалова Г.В.) з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва за фінансової підтримки держави Канади.

Першим пунктом екскурсії стала компанія «Green Team» – найбільше сховище овочевої продукції. Менеджер по зв’язкам із громадськістю зустріла студентів та викладачів університету теплою посмішкою, провела до конференц-зали та презентувала компанію, розповівши про успіхи та проблеми з якими вони стикались з моменту створення (2010 року) до сьогоднішнього часу.

Особливим є те, що «Green Team» вертикально-інтегрована компанія, яка охоплює усі процеси від посадки овочів до потрапляння їх до споживчої корзини. Для успішного функціонування компанії було залучено 40 млн. доларів іноземних інвестицій. Еволюція компанії дійшла до того, що на сьогоднішній день виготовляється 50 видів продукції, а також виникла потреба купувати продукцію у фермерів об’єднання «Дніпровська перлина».

На сьогоднішній день компанія займає далеко не останню позицію у Європі, співпрацює з найкрупнішими торговими мережами, як Сільпо, АТБ, Metro та Billa, а також освоює закордонні ринки Сирії, Польщі, Азербайджану та Англії. Ознайомившись з діяльністю компанії, відвідувачі побачили великі території компанії, а також сучасне обладнання, склади, холодильники та інші приміщення.

Другою для екскурсантів стала компанія «Чумак», яка розпочала свою історію ще у 1993 році, а на сьогоднішній день є передовим українським виробником. Перед тим, як розпочати екскурсію, студенти пообідали у власній їдальні підприємства, а потім із начальником виробничого цеху відправились по усім найважливішим відділам компанії. Для того, щоб побачити повний процес виробництва, екскурсія почалась з відділу прийому томатів, а також їх миття. Потім відвідали відділ приготування томатної пасти, яка може бути як кінцевим продуктом, так і проміжним для приготування кетчупу. Виходячи з цього, наступним етапом екскурсії став відділ зберігання приправ. Гостям вдалось побачити процес формування готових кетчупів «Чумак», а також їх пакування.

По завершенні студенти побачили великий склад продукції, а також спілкувались із співробітниками відділу розвитку, які розповіли багато цікавих теоретичних аспектів створення продукції. Особливістю даної компанії можна вважати те, що працівники слідкують за якістю продукції на кожному етапі виробництва, тому спостереження за кожною партією ведеться від прийому товару до його реалізації, чому допомагають високо розвинуті комп’ютерні технології.

Студенти дізнались багато нового та цікавого в першу чергу, як майбутні спеціалісти, а також, як споживачі даної продукції. Студенти дякують керівникам проекту, ректорату університету та своїм викладачам за можливість накопичувати цінний досвід.

Завідувач кафедри Технологій переробки та зберігання продукції сільського господарства ТДАТУ, к.т.н., доц. Загорко Надія Петрівна вважає, що ознайомлювальна практика пройшла на дуже високому професійному рівні:

«Студенти ознайомилися з технологією вирощування високоякісної продукції, післязбиральної обробки та зберігання овочевих культур: моркви, цибулі, столового буряка, капусти.

Керівник відділу роботи з персоналом ознайомила студентів з історією підприємства, специфікою роботи, а головне – надала інформацію щодо вимог до підготовки кадрів інженерних спеціальностей.

Вимоги дуже жорсткі. Так як це спільні Українсько-Шведські підприємства європейського зразка, реалізується продукція в різні країни світу, технологічна і звітна документація, переговори з партнерами ведуться англійською мовою, то вільне володіння нею обов’язкове для керівників усіх ланок виробництва. Особливі вимоги висуваються до знань з професійної підготовки.

Студенти з великою цікавістю ознайомилися з виробничими цехами, технологією післязбиральної обробки та переробки овочевої продукції, асортиментом готової продукції підприємств, комп’ютерним управлінням, технологічними процесами, наявним сучасним обладнанням, високою культурою та автоматизацією виробництва на ТОВ «Грін-Тім» та ПрАТ«Чумак».

Екскурсанти з великим задоволенням і вдячністю ознайомилися з передовими підприємствами консервної галузі і повернулись до університету для продовження навчання».

Юдін Олександр, студент 4 курсу напряму підготовки «Агрономія»:

«Овочесховище з першого погляду просто захоплювало дух, ми з цікавістю вивчали будову такого масштабу, задавали безліч питань. Сховище може прийняти на збереження 50 тисяч тон овочевої продукції. Реалізація овочів проводиться на території України та далеко за її межі.

Після знайомства зі сховищем, наша група направились до компанії «Чумак», де нас дуже гостинно зустріли та провели повну екскурсію по території. Познайомили нас із своєю продукцією та виробництвом. Компанія «Чумак» – один з найбільших виробників продуктів харчування в Україні. В числі основних продуктів компанії – кетчуп, соуси, соуси-приправи, кабачкова ікра, аджика, майонез, томатна паста, соняшникова олія, салатні заправки, консервовані томати, огірки, перець, макаронні вироби та ін.

Хочу подякувати ректорату, викладачам, організаторам, які спланували та провели такий чудовий захід. Велика подяка керівнику, спеціалістам компанії «Чумак» за гостинність, привітність та корисну інформацію. Такою поїздкою особисто я дуже задоволений, тому що подібні заходи розширюють наш світогляд, дають змогу завести цікаві знайомства, на власні очі побачити здобутки та досягнення людей в сфері, яка нам не байдужа, а також відчути дух спеціалістів, компанії, галузі. Відвідування подібних підприємств дає значний поштовх в особистому розвитку самого себе».

Калитка Анастасія, магістрант І року навчання спеціальності «Агрономія»:

«Для майбутніх агрономів екскурсія була дуже пізнавальною та дала чітке уявлення про те, продукція якої якості йде на переробку сировини для подальшого виготовлення кінцевого продукту. Також нас зацікавила особлива система організації праці та раціоналізації робочого простору на різних етапах виробництва за програмою 5S як один з інструментів бережливого виробництва».

Отже, усі залишились дуже задоволені такими цікавими виїзними заняттями.

Страхова Каріна, студентка 31 МК групи,

голова відділу журналістики ФЕБ