Останнім часом проблема усвідомленого вибору майбутньої професії старшокласниками набуває особливої актуальності. Як вважають дослідники, багато в чому це пояснюється неповними знаннями учнів про сучасний стан, потреби та перспективи розвитку динамічного і мінливого ринку праці.

В умовах підвищеної турбулентності зовнішнього економічного середовища учням старших класів доводиться здійснювати вибір майбутньої професії, і для того щоб цей вибір був грамотним, вже недостатньо давати інформацію про наявні професії. Виникає реальна необхідність створювати умови альтернативного вибору з повним усвідомленням учнями, що обрана професія відповідає їх індивідуальним особливостям і здібностям, а також того, що в перспективі вона буде затребувана на ринку праці. Як показує практика, найчастіше цей вибір здійснюється старшокласниками на рівні миттєвих бажань, поточних захоплень, інтуїції або під тиском суспільних стереотипів, батьків, педагогів або друзів. Як наслідок – підлітки зіштовхуються з проблемою несвідомого вибору. Не маючи повного уявлення про специфіку і функціональний зміст обраної професії, вони з часом розчаровуються в обраній професії і втрачають до неї інтерес.

Обґрунтований вибір професії – це особисте рішення школяра, який усвідомлює відповідальність за результат планування перспектив власного розвитку. Така відповідальність часто не завжди властива навіть дорослим людям, тому старшокласники на етапі вибору професійного шляху особливо потребують допомоги педагогів, батьків, роботодавців.

Саме тому викладачі кафедри ТСС АПК ст. викл. Бондар А.М. та ст. викл. Новик О.Ю. здійснюють розʼяснювальну роботу, серед майбутніх випускників, в закріпленому Бердянському районі. Специфіка цього району полягає в тому, що велика кількість людей задіяна у сільськогосподарському виробництві, а профільні навчальні заклади розташовані значно далі, ніж ТДАТУ.

Необхідно зазначити, що наш університет намагається рухатись в ногу з часом, та пропонує для навчання затребувані спеціальності. Для цього постійно проводяться «круглі столи» з роботодавцями та визначаються стратегічно-важливі напрямки розвитку ЗВО та підприємств нашого регіону.

Ст. викл. кафедри ТСС АПК Бондар А.М.