Хоча проблема плагіату в українській науці й освіті виникла не сьогодні, про актуалізацію питання академічної доброчесності найкраще свідчить той факт, що саме́ це поняття включене в Закон України «Про вищу освіту». Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 система внутрішнього забезпечення якості вищої освіти має забезпечувати «дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти». До порушень академічної доброчесності у Законі, окрім ряду інших, віднесено:

  • академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;
  • самоплагіат – оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів.

Нагальна потреба у боротьбі з плагіатом стає зрозумілою з огляду на масштаби явища.

Між Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Дмитра Моторного та сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна підписано договір про надання послуг з метою сприяння розвитку академічної доброчесності при здійсненні освітньої діяльності. В рамках укладеного договору представниками Unicheck 16 грудня 2020 року було проведено семінар щодо використання сервісу Unicheck з метою перевірки курсових та дипломних робіт на плагіат для відповідальних адміністраторів з боку університету. В семінарі взяли участь співробітники кафедри ТСС АПК  доцент Скляр Р.В.  та доцент Болтянська Н.І.

За умовами даного договору Unicheck зобов’язується надавати університету послуги щодо доступу до онлайн-сервісу, а саме, доступ та використання комп’ютерної програми, бази даних через інтерфейс, доступний в мережі інтернет для порівняння змісту текстових документів в електронному вигляді. (Детальніше…)

Доцент кафедри ТСС АПК Наталя Болтянська