vykladach-tss-apk-pryjnjala-uchast-v-obhovorenni-problematyky-rozvytku-silskyh-terytorij-2019-1Понад 20 років аграрних трансформацій не принесли простим селянам очікуваного підвищення добробуту. Сьогодні сільські території знаходяться в катастрофічному стані: відбувається погіршення стану природніх ресурсів та екологічної ситуації, прийшли в занепад інженерна та соціальна інфраструктура, система соціальних послуг (медицина, культура, дошкільна освіта) та сфера побуту, знижується людський потенціал, процвітає безробіття й бідність, що стимулює трудову міграцію та від’їзд молоді із села.

Рівень оплати праці в сільському господарстві залишається одним з найнижчих серед інших галузей економіки (69% від середньої в економіці). При цьому, офіційно працевлаштовані в сільському, лісовому та рибному господарстві тільки 661,4 тис. осіб, превалює зайнятість в особистих селянських господарствах. Грошові доходи сільських домогосподарств, із яких 34,8% складають соціальні виплати, в розрахунку на члена домогосподарства – на чверть нижчі, ніж міських, частка доходів від особистого селянського господарства постійно знижується, 23% сільських домогосподарств мають середньодушові грошові доходи, нижчі за прожитковий мінімум (10,2% – у містах). Серед жителів сільської місцевості рівень бідності в 1,7 разу вищий, ніж в містах як за відносним, так і за абсолютним критерієм. Серед сільських домогосподарств є бідними за умовами життя 39% проти 19% міських домогосподарств.

Сільський розвиток означає цілеспрямовану зміну інституційних, економічних, екологічних, демографічних, соціальних, культурних, побутових та інших найважливіших факторів, що визначають напрямки та безпосередньо впливають на зростання рівня і якості життя сільського населення та забезпечують недопущення чи подолання бідності, а не просто більш комфортне існування в умовах бідності. Сільський розвиток відбувається на основі повноцінного здійснення прав власності/користування, ефективного використання і контролю місцевих громад над місцевими локальними ресурсами.

Проблематика розвитку сільських територій на засадах енергоефективності й енергонезалежності розглядалась на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Використання альтернативних джерел енергії в умовах розвитку сільських територій», що  проходила 22 листопада 2019 року на базі Полтавської державної аграрної академії за ініціативи Міністерства освіти і науки України, Полтавської державної аграрної академії, академії WSB (Республіка Польща), Опольського університету (Республіка Польща), національного аграрного університету Вірменії (Республіка Вірменія), Азербайджанського державного аграрного університету та Азербайджанського університету кооперації (Азербайджанська республіка).

Конференція проводилась для наукових співробітників, викладачів, студентів й аспірантів вищих навчальних закладів, фахівців і керівників сільськогосподарських та переробних підприємств АПК різної організаційно-правової форми, працівників державного управління, освіти та місцевого самоврядування, всіх, кого цікавить проблематика розвитку сільських територій на засадах енергоефективності й енергонезалежності.

Доцент кафедри ТСС АПК Болтянська Н.І. прийняла активну участь в роботі конференції, виступивши на секціях «Напрями вдосконалення використання альтернативних джерел енергії в умовах розвитку сільських територій» з доповіддю «Ефективне використання місцевих енергоресурсів в енергетиці сільських територій» та «Використання вітчизняного і зарубіжного досвіду у підвищенні енергоефективності та енергонезалежності сільських територій» з доповіддю «Напрями зниження енергоємності виробництва продукції тваринництва». За підсумками роботи конференції опубліковано тези доповідей.