denukrmovu1-780x405Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!

Тарас Шевченко

До дня української писемності та мови наукова бібліотека презентує експрес-виставку «Слова та мова». На виставці представлені книги, які є знаковими в історії розвитку української словесності та писемності: «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігореве», «Міфи України», «Народні оповідання», «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях» та інші.

За православним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця – послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.

Давніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті – вичиненій телячій шкірі. Він носить назву Лаврентіївського, за іменем монаха-переписувача Лаврентія. Зокрема до цього списку входить «Повість минулих літ», написана на початку XII століття. Автором «Повісті» вважається монах Києво-Печерського монастиря Преподобний Нестор-літописець (близько 1050 – 1114 рр.).

Кілька століть нас привчали до думки про нібито «вторинність» української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть.

Всіх бажаючих приєднатися до своєї культури запрошуємо переглянути виставку, яка експонується на абонементі художньої літератури (1 поверх наукової бібліотеки, к. №2).

Наукова бібліотека ТДАТУ