18 червня 2021 року у Науково-дослідному інституті садівництва Півдня України Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії аграрних наук України відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Плодовий сад – новітнє в теорії та практиці», яка проходила в онлайн режимі з використанням платформи ZOOM. В цьому році межі конференції значно розширилися, що дало можливість вивести її на міжнародний рівень.

До нас приєдналися колеги із Таджицького аграрного університету імені Шириншох Шотемур, Німечччини (Duale Hochschule Baden-Württemberg), Китаю (Компанія «JANGSU AGRIOCOM»), Ірану (Компанія «POLITAK») та Ізраїлю (Компанія «AGROSHERIFF»).

Було окреслено наукову ситуацію відносно різних видів плодових культур, включаючи той факт, що кліматичні зони нашої країни мають вплив на вирощування тієї або іншої плодової культури. Слід відмітити, що серед сьогоденних актуальних питань виникає проблема зволоження грунтів в садах, методи контролю та управління нормою вологи для забезпечення отримання високих врожаїв плодових культур.

Цьогорічна зустріч в онлайн-форматі зібрала разом понад 50 учасників – відомих науковців та молодих дослідників із аграрних ВУЗів різних регіонів України, провідних наукових установ держави, серед яких основні науково-дослідні інститути садівництва НААН України. Крім доповідачів Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного було представлено наукові доповіді учасників з Інституту садівництва НААН України (м. Київ), Мелітопольської дослідної станції садівництва ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН (Запорізька обл.), Уманського національного університету садівництва, Херсонського державного аграрно-економічного університету, ТОВ “Полив-Сервіс”, ТОВ Укаінська Промислова Горіхова Компанія, ТОВ “СПП ЛАНА”, а також доповіді міжнародних представників, наших колег – науковців та виробників із Китаю, Таджикістану, Німеччини, Ірану та Ізраїлю.

Основними напрямами роботи конференції були:

  • Особливості сертифікації продукції розсадництва і плодівництва відповідно до вимог стандарту GLOBALG.A.P.: створення системи управління процесами виробництва продукції.
  • Технологічні аспекти створення інтенсивних насаджень плодових культур.
  • Сучасні технології моделювання технологічних процесів та засобів механізації і автоматизації виробництва продукції садівництва.

Відкрив конференцію д.т.н. директор НДІ СПУ Олександр Караєв, який наголосив на тому, що цьогорічна конференція є ювілейною.

З вітальним словом до учасників конференції звернулася проректор з наукової роботи ТДАТУ Оксана Єременко, яка висловила вітання всім учасникам заходу, привітала всіх з ювілейною датою проведення конференції та побажала всім наукового зростання, єднання та подальшого наукового взаємозв’язку.

Оскільки конференція набула статусу «з міжнародною участю», то з привітальним словом звернулася помічник ректора з міжнародних питань ТДАТУ Олена Тітова, яка відмітила важливість проведення такого заходу, побажала всім плідної співпраці та розширення взаємозв’язків з міжнародними партнерами.

Також до вітального слова приєднався декан механіко-технологічного факультету, доктор технічних наук, професор Сергій Кюрчев, який наголосив на важливості розвитку галузі садівництва. Адже Мелітопольський край є черешневою столицею України. Сергій Володимирович зауважив, що кліматичні зміни сьогодні є проблемою для садівництва і взагалі сільського господарства. Та кількість опадів, яка випала у червні цього року, з урахуванням зниження температур та несприятливих погодних умов спровокувала негативні наслідки з отримання врожаю в цьому році. Тому проведення фундаментальних наукових досліджень, які б вирішували питання отримання високих врожаїв є вкрай важливими для сучасних виробників сільськогосподарської продукції, а особливо в галузі садівництва.

Від центру науково-дослідної роботи саме в галузі садівництва звернулася до учасників конференції Олена Кіщак, яка виказала сподівання на очну зустріч у наступному році. Це б надало можливість продемонструвати учасникам досягнення та успіхи господарства за минулий рік та поділитися своїм досвідом з представниками виробничої та наукової сфери конференції.

Приймаючи до у ваги, що сьогодні свій день народження відзначає завідуюча відділу селекції та сортовивчення МДСС ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН, канд. с.-г. наук, ст. наук. співр. Людмила Толстолік, то користуючись нагодою, Олена Анатоліївна вручила їй нагороду, яку було затверджено рішенням Вченої ради ІС НААН України №5 від 15 травня 2021 року, як кращому науковцю у галузі сортовивчення України

Далі конференція перейшла у формат пленарного засідання де було заслухано наукові доповіді учасників конференції
Відкрив пленарне засідання директор НДІ СПУ Олександр Караєв з доповіддю на тему : «Оцінка впливу на водяний режим плодових кісточкових культур змін кліматичних умов Південного Степу України». Продовжила цю доповідь канд. біол. наук Валентина Одинцова.

Представник китайської компанії «JANGSU AGRIOCOM» Віталій Ігнатович розкрив практичні питання використання цифрових технологій для кожного господарства.

Серед найбільш інформативних були доповіді доктора сільськогосподарських наук, завідуючої селекційно-технологічним відділом, ІС НААН Олени Кіщак, яка оприлюднила учасникам конференції порівняльну оцінку сучасних типів насаджень черешні. Провідний науковий співробітник селекційно – технологічного відділу ІС НААН Юрій Кіщак розповів про оптимізацію способу визначення сили росту плодових дерев на прикладі черешні, а завідувач сектору захисту рослин ІС НААН Ігор Шевчук представив учасникам доповідь про регулювання чисельності та шкідливості фітофагів при органічному вирощуванні черешні.

Цікавою була доповідь кандидата сільськогосподарських наук, завідувачки відділу селекції та сортовивчення МДСС ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН Людмили Толстолік про екологічний потенціал сортів черешні селекції МДСС імені М.Ф. Сидоренка ІС НААН, а також кандидата с.-г. наук Тетяни Малюк щодо проблеми зрошення садівництва у південному степу України.
Про дистанційний агромоніторинг ґрунтів доповів директор ТОВ «Полив-Сервіс», аспірант ТДАТУ Дмитро Філіпов.
Завершальним етапом конференції було прийняття рішення –постанови щодо переведення статусу конференції на міжнародний рівень. І вже в наступному році зустрітися на І Міжнародній науково-практичній конференції.

Організаційний комітет конференції висловлює щиру подяку всім учасникам та гостям Конференції, сподівається на плідну співпрацю задля вирішення проблем плодівництва та бажає всім міцного здоров’я, творчої наснаги та успіхів на ниві науки.

Проведення даного заходу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), згідно з умовами гранту, наданого ТДАТУ в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю Університету та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Олександр Караєв,
директор Науково-дослідного інституту  садівництва Півдня України;
Лариса Бондаренко, секретар НДІ СПУ