З вересня 2018 року в Мелітопольському районі за ініціативи громадської організації «Кластер бджільництва «Бджола не знає кордонів» за фінансової підтримки Програми малих грантів (ПМГ) Глобального екологічного фонду (ГЕФ) Програми розвитку ООН (ПРООН) реалізується проект, основною метою якого є розвиток органічного бджільництва, як ефективного агроекологічного методу впливу на сталий розвиток екосистеми степового ландшафту.

Проект реалізується в Мелітопольському районі не випадково. Бджільництво належить до найдавніших занять українців, цьому сприяли природні умови і наші працьовиті пращури. З історичних джерел відомо, що козаки-запоріжці успішно займалися бджільництвом, ймовірно завдяки цьому наше місто і отримало назву Мелітополь, що в перекладі з грецької мови означає Медове місто, частина герба міста – квітка з медовими сотами. Мелітополь знаходиться в степовій зоні, а це значить, що погодні умови благодатно впливають на розведення бджіл. Завдяки сонцю на полях дозрівають соковиті трави, з яких трудівниці-бджілки збирають нектар і пилок.
У липні 2010 року, саме в нашому місті, був створений перший в Україні кластер бджільництва «Бджола не знає кордонів». «Медовий кластер» – це нова модель взаємовідносин в бджільництві, створення структур, пов’язаних між собою ланцюжком «освіта – наука – виробництво – ринок», вона спрямована на створення конкурентоспроможного продукту, а також можливості подолати більшість бар’єрів, що не під силу бджільникам-одинакам.
Починаючи з  2016 року, завдяки співпраці Таврійського державного агротехнологічного університету з «Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва», який фінансується Урядом Канади, науковці університету всерйоз взялися за розвиток бджільництва в нашому регіоні (за підтримки канадського проекту на базі університету було проведено понад 12 семінарів та 3 конференції для бджолярів Запорізької області).  Благо, сьогодні для розвитку бджільництва як індустрії  є всі умови: бджолярі, благодатний клімат, науковий потенціал, а з недавнього часу з’явилася і фінансова підтримка Програми малих грантів Глобального екологічного фонду для України.
Мелітопольський медовий край налічує понад 500 приватних пасічників, фермерських господарств, бізнесових структур, які мають пряме відношення до бджільництва, але, на жаль, до нинішнього року не було наукових і освітніх установ, які підтримують бджолярів.
За ініціативою «Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва» та за підтримки керівництва ТДАТУ на початку 2018 року в університеті  була ліцензована навчальна програма підготовки пасічників, що дає можливість всім бажаючим, як студентам, так і жителям області отримати робітничу професію  «Бджоляр». А за підтримки проекту ПМГ ГЕФ ПРООН на курсах бджолярів мають можливість навчатися студенти з малозабезпечених і багатодітних сімей, переселенців і інвалідів.
Ще одна важлива деталь, – слухачі курсів будуть не тільки вивчати теорію, а й зможуть отримати практичні навички роботи на пасіці. Правлінням «Кластера бджільництва «Бджола не знає кордонів» і керівництвом ТДАТУ було прийнято рішення про створення на базі університету демонстраційної пасіки органічного бджільництва. Розвиток цієї галузі сприяє відродженню степового ландшафту, запилення – збільшення врожайності, а мед і продукти бджільництва впливають на оздоровлення населення. Завдяки Програмі малих грантів Глобального екологічного фонду ПРООН, для демонстраційної пасіки ТДАТУ було придбано все необхідне обладнання, в тому числі: 20 вуликів, набори бджолярів, медогонка і навіть сонячна батарея, яка дозволить використовувати сонячну енергію для роботи медогонки. Навесні 2019 року планується закупівля бджолосімей для пасіки. Для відродження степового ландшафту 4 гектари земель, де буде встановлена пасіка, засіють медоносними травами.
У перспективі Медове місто – Мелітополь стане центром розвитку галузі бджільництва, адже не дарма ще в 2008 році йшла мова про створення Медового парку і міжнаціональної пасіки в нашому інтеркультурному місті.

Денис Водоп’янов начальник РВВ «Агро Таврія»