Головним завдання в університеті є високоякісна підготовка фахівців, а особливо їх практична підготовка у відповідності до вимог ринку праці. Нажаль, оновлення матеріально-технічної бази не фінансується з державного бюджету, а без цього якісна практична підготовка не можлива. Але в ТДАТУ навіть у таких складних умовах постійно шукають нові шляхи покращення практичних навиків студентів. Одним з таких напрямків вдосконалення освітнього процесу є впровадження дуального навчання.

За дуальною системою навчання здійснюється в Німеччині, Австрії, Словаччині, Швейцарії, Данії, Нідерландах, Франції, Китаї та деяких країнах Азії. Зміст та структура освіти мають суттєві відмінності в різних країнах Європейського союзу, але мета в усіх одна – одночасне надання теоретичних знань та практичних навичок в процесі навчання. Студенти, отримавши певні знання з професійних дисциплін, відразу направляються у найкращі підприємства та установи відповідного профілю, де закріплюють отримані знання на практиці. В умовах сучасного виробництва студенти мають можливість вивчати безпосередньо на робочому місці сучасну техніку і технології. Саме такий підхід дозволяє майбутнім випускникам стати висококваліфікованими фахівцями і головне відповідати сучасним вимогам ринку праці.

В ТДАТУ цю роботу було розпочато ще з минулого навчального року. Завдяки українсько-канадському проекту з розвитку плодоовочівництва були організовані конкурси з відбору студентів на дуальне навчання в університеті та в найсучасніших підприємствах Запорізької області. В ході співбесіди з представниками підприємств найкращі студенти направлялися для практичного навчання на виробництві при тому отримуючи, крім стипендії і заробітної плати на підприємстві, ще й грантову грошову підтримку від проекту. Таке поєднання дало свій результат, адже студенти, які найкраще проявили себе в дуальному навчанні, були працевлаштовані на ці підприємства.

В цьому навчальному році в університеті продовжено роботу з впровадження дуального навчання. Так на засіданні Науково-методичної ради університету, яке відбулося 4 жовтня 2017 року, було затверджене Положення про порядок організації та проведення дуального навчання в Таврійському державному агротехнологічному університеті, в якому передбачене не тільки індивідуальне дуальне навчання за конкурсним відбором, а й групове дуальне навчання студентів. Таким чином, студенти матимуть можливість групами або підгрупами протягом семестру проходити теоретичне навчання з періодичним закріпленням практичних навичок на підприємствах, в установах і організаціях за відповідною спеціальністю.

Слід відзначити, що в ході круглих столів, проведених в університеті за кожною спеціальністю, представники підприємств і організацій висловили зацікавленість та готовність в реалізації такої системи навчання. А деякі з них вже й провели перші практичні навчання для студентів. Наприклад, студенти-екологи отримали можливість не просто з екскурсією відвідати Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна, а безпосередньо під керівництвом працівників заповідника отримати практичний досвід зі своєї майбутньої професії. Іншим гарним прикладом є співпраця університету з машинобудівним заводом «Ельворті» (м. Кропівницький) та організація практичного навчання студентів механіко-технологічного факультету на філіях всесвітньовідомих компаній JOHN DEERE та CLAAS.

Ректорат та професорсько-викладацький склад університету сподівається, що впровадження в університеті дуальної системи навчання не тільки підвищить рівень практичної підготовки студентів, а й надасть можливість забезпечити ринок праці висококваліфікованими фахівцями, які за своїми компетентностями відповідають сучасним стандартам.

Проректор з науково-педагогічної роботи Ломейко О.П.