18 травня понад 400 учасників – представників академічної спільноти прийняли участь у вебінарі, що проводила компанія Unicheck “Полегшуємо перевірку на плагіат разом з Unicheck”. Таврійський ДАТУ представляли начальник науково-методичного центру, к.т.н., доцент Наталія Болтянська та завідувач відділу аспірантури і докторантури, к.е.н. Анастасія Якунічева.

Спікер заходу, експерт з академічної доброчесності та комерційний директор Unicheck Андрій Сідляренко дав загальну характеристику ролі програмного забезпечення з виявлення плагіату, як одного з порушень академічної доброчесності у закладах вищої освіти. Наголошено, що пограмне забезпечення Unicheck є інструментом для антиплагіатної превірки зокрема та забезпеченні академічної доброчесності загалом.

Спираючись на принципи академічної доброчесності, серед яких: чесність, довіра, повага, справедливість, мужність та відповідальність кожен користувач системи Unicheck повинен проводити аналіз результатів, що виявила машинна перевірка. Хоча, серед джерел системи наявні більш ніж 40 мільярдів відкритих веб-ресурсів, власна бібліотека аккаунта та база даних, за наявності в університеті, провідну роль у створенні якісної роботи виграє викладач-перевіряючий, який може визначити доцільність цитувань, місце та їх роль в тексті та таким чином визначити важливість та значимість отриманого відсотку збігів.

Особливу роль в процесі перевірки наукових праць аспірантів та докторантів має визначення самоплагіату (використання попередніх результатів для опису нових), вилучення джерел для коригування відсотку схожості тексту. Було зауважено, що неможливо встановити єдиний відсоток схожості, що допускається при захисті дисертації, адже критерій унікальності тексту лише в обмеженій кількості випадків є важливим та ключовим (наприклад, для деяких робіт на журналістську тематику, де вимагається оригінальність думок в обмеженому обсязі тексту). Доцільним показником в результаті перевірки є очікуваний відсоток схожості (очікувана кількість текстових збігів), або все ж таки ретельний аналіз виявлених збігів, запозичень, цитувань, модифікацій тощо.

Наталія Солоп, провідний менеджер по работі з клієнтами Unicheck розповіла про те, як полегшити перевірку на плагіат та навчатись перевіряти тексти онлайн. Спікери поділились знаннями про те, як забезпечити академічну доброчесність в університеті за допомогою онлайн інструментів та які кроки варто зробити, щоб полегшити перевірку текстів на наявність запозичень та плагіату. Зручним кроком у цьому напрямі є створення у навчальному закладі внутрішніх правил та положень про групу сприяння академічної доброчесності та інтеграція наявних баз даних бібліотеки університету, та навчальної платформи Moodle з системою Unicheck.

Переваги інтеграції LMS та антиплагіатного сервісу: онлан доступ, можливість самостійного завантаження робіт студентами, економія часу та паперу, автоматична перевірка робіт. Серед цікавих питань, що були поставлені аудиторією доцільно виділити наступне: “Яким чином системою виявляється збіг тексту та як оптимально його уникнути?” Про що надійшла відповідь, що система розпізнає не менше 8 послідовних слів, вилучення яких можна збільшити налаштуванням довжини даного тексту. Щоб відкоригувати відсоток схожості, можна вилучити джерело, або виявлений фрагмент.

Кожен зареєстрований учасник отримав сертифікат про участь після проходження невеликого тесту.

Відеозапис вебінару можна переглянути за посиланням.

Анастасія Якунічева,
к.е.н., зав. відділу аспірантури і докторантури