Поради щодо написання CV
Curriculum Vitae або CV – це коротка історія, яку здобувач вищої хоче розказати про себе, коли влаштовується на нову роботу або вступає в іноземний університет.
Більшість університетів вимагають або рекомендують додавати CV до вступних документів, адже це найдієвіший спосіб обрати достойних кандидатів на вступ і відсіяти перед інтерв’ю непідготовлених кандидатів.
Хоча звичайне резюме та CV мають схожу структуру, все ж варто розуміти відмінності між ними. CV зазвичай готують для вступу в університет чи для участі в програмах обміну, резюме ж – для працевлаштування. CV не має обмеження щодо обсягу, адже основна його мета – детально описати життєвий шлях здобувача вищої освіти. Щодо резюме, то це стислий документ, в якому треба акцентувати увагу на навичках та досвіді роботи.
Як структурувати текст в СV?
Для цього можна використовувати Europass – шаблон для форматування документів у країнах ЄС. Програма є зручною, адже містить вже всі поля, які треба заповнити інформацією.
Структура CV для закордонного вступу має містити:
- Контактну інформацію. Вкажіть ПІБ, номер телефону, електронну адресу, фото (бажано не надто офіційне, як на паспорт, але й не побутового формату), адресу проживання (не обов’язково).
- Освіту. Закладати освіти слід вказувати у зворотному хронологічному порядку – від свого теперішнього місця навчання та до попереднього. Обов’язково треба зазначити спеціальність, факультет, місце та роки навчання.
- Досвід роботи вказується за тим же принципом, що й освіта. Варто вказувати не лише свою офіційну роботу, яка вписана до трудової книжки, але й неофіційну роботу.
- Знання мов. Потрібно детально розписати рівень володіння іноземними мовами: Beginner, Elementary, Intermediate, Upper-intermediate, Advanced.
- Хобі. Цей пункт часто пропускають, а іноді просто не вимагають за кордоном, але саме він додає CV життєвості та допоможе краще пізнати кандидата як людину. Закінчення музичної школи, курси, гуртки, співи в хорі, любов до подорожей – все це характеризуватиме Вас як різносторонню особистість, яка має певні навички в різних сферах.
Як писати про особисті навички?
Головне, що потрібно пам’ятати: коли вказуються особисті якості, завжди мають бути наведені факти. Риси, які описує кандидат треба підкріплювати доказами. Якщо йдеться про хороші організаторські здібності, то одразу треба зазначити проєкт, який Ви змогли самостійно підготувати, якщо пишете про стійкість до стресу – розкажіть про ситуацію, коли ця риса характеру допомогла Вам. Розписати деталі можна у супровідному листі або в мотиваційному листі.
Великим плюсом буде якщо у Вас є досвід волонтерської діяльності. Волонтерство демонструє, що Ви маєте навички роботи в соціальній, адміністративній сфері й вмієте працювати у команді.
Важливо, що при цьому характеристика особистих рис в СV не має займати більше ніж 2-3 рядки. Краще цей пункт більш детально розписати в мотиваційному листі.
Супровідний лист, або cover letter, також відіграє важливу роль. Він допоможе краще пізнати людину, яка хоче навчатися в іноземному університеті. Cover letter – це пояснення до пунктів у CV. Окрім більш детальної презентації себе, у листі варто показати свій рівень мотивації та обізнаності з освітнім середовищем, в яке хочете потрапити.
Які основні помилки при написанні CV?
- Знецінення важливого. Найбільш поширена помилка при написанні CV та мотиваційного листа – знецінення власних досягнень. Часто здобувачі вищої освіти впевнені, що їхні проєкти неважливі або не надто цікаві, але згадавши їх, можна значно підвищити шанси на вступ до іноземного університету.
- Детальні згадки про шкільну освіту. Для будь-якого резюме в Україні чи за кордоном не варто згадувати про свою середню освіту і тим самим просто додавати зайвий текст в документ. Якщо здобувач вищої освіти пише про свою вищу освіту, то зрозуміло, що середню вже здобув.
- Розмір CV. Оптимальний розмір CV для вступу в іноземний ЗВО – 2-3 сторінки. Більшим CV може бути лише в тому випадку, якщо в ньому треба вказати проєкти, що можуть підкріпити певні твої риси й навички і будуть корисними для вступу.
Де зробити СV?
Europass. Найбільш відомий формат резюме в Європі. На цьому офіційному порталі можна підготувати своє CV за зазначеним шаблоном. Спершу на сайті треба створити власний профіль, обрати потрібну інформацію й дизайн. Після цього CV можна завантажити у форматі PDF або ж надіслати на свою електронну скриньку.
Canva. Зручна платформа графічного дизайну, за допомогою якої можна створювати графіку, презентації, афіші та будь-який інший візуальний контент. Тут можна знайти багато шаблонів, в тому числі й для створення резюме.
Сrello. Ще один безкоштовний графічний онлайн-редактор, за допомогою якого можна створити резюме, обравши готовий шаблон. Цей шаблон можна відредагувати відповідно до своїх вподобань або ж взагалі придумати власний дизайн самостійно.