«Доля української мови – то є водночас й доля української держави й нації» І.Лосєв

До Дня української писемності та мови, який відзначається 9 лютого, наукова бібліотека підготувала тематичну виставку «З рідним словом міцніє держава». Виставка розроблена з метою популяризації української  літератури серед студентів нашого університету, формування й реалізації мовної політики держави навколо ідеї українського національного відродження. Адже стан державної мови, рівень володіння нею, поширеність у різних сферах життя – усе це показник цивілізованості суспільства. На виставці представлені видання: «Слово о полку Ігореве», «Енеїда» Котляревського, антологія української лірики «Акорди», упорядкована Іваном Франко, книга Михайла Грушевського «Про українську мову і українську школу» та багато інших книг.

Дата Дня української мови та  писемності припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора-літописця, який брав участь у літописанні Київської Русі і залишив світу працю всього свого життя, неоціненний скарб – «Повість минулих літ». Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Автор житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського; традиційно вважається одним із авторів «Повісті минулих літ». Саме Нестор увів історію Русі в річище всесвітньої історії.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Кількість мовців – понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. Українська мова є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. Для запису української мови використовують адаптовану кирилицю, зрідка – латинку в різних варіантах. З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

Мова — запорука тривкої ідентичності нації, основа її етнокультурної цілісності. Кабінет міністрів 22.05.2019 схвалив нову редакцію Українського правопису, яка замінить версію 1992 року. 3 червня ці правила почали діяти (посилання на новий правопис).

Бібліотека також представляэ постійно діюча експозиція «Україна починається з мови». Запрошуємо до перегляду тематичних виставок, які демонструються на першому поверсі наукової бібліотеки.

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову.

Пильно й ненастанно

Політь бур’ян.

Чистіша від сльози

Вона хай буде.

Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

                                             Максим Рильський