1 грудня 2020 року, т.в.о. Міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет взяв участь у засіданні президії Асоціації працівників вищих аграрних закладів освіти «Агроосвіта».

Захід проходив на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України, за участю першого заступника Комітету Верховної Ради освіти, науки та інновацій Олександра Лукашева, ректора НУБіП Станіслава Ніколаєнка та керівників інших закладів вищої освіти України.

На засіданні йшлося про поточну роботу «Агроосвіти» за останній рік, питання функціонування аграрних навчальних закладів та шляхи розвитку в кризовий період. З метою підтримки вищої аграрної освіти, було схвалено Стратегію розвитку агропромислового комплексу.

Під час виступу очільник МОН Сергій Шкарлет зауважив, що з аграрним сектором, який за нинішніх умов демонструє гарні результати та вищою освітою, яка готує кадри, сьогодні не рахуватися не можна. На його думку, підвищення якості освіти – у подоланні розривів між тим, що дає заклад вищої освіти та вимогами роботодавців.

Ректор НУБіП Станіслав Ніколаєнко запропонував обговорити наболілі питання функціонування аграрних навчальних закладів, коротко представив поточну роботу «Агроосвіти» за останній рік. Він першим означив земельне питання, а саме – недопущення обезземелення навчальних закладів. Завдяки спільним зусиллям, сьогодні з ЗВО не стягується податок на землю. Другою він назвав функціонування закону «Про фахову передвищу освіту», який Президент України підписав одним із перших.

Далі – введення ЗНО для всіх випускників коледжів, що руйнує ступеневу освіту, змушує педколективи скорочувати професійну підготовку, перенесення обов’язковості складання ЄВІ з іноземних мов для вступу в магістратуру хоча б на два роки, фінансова автономія, проведення закупівель, тендерні процедури, особливо для навчально-дослідних господарств, можливість отримати кредити, участь в державних цільових програмах.

Точку зору Станіслава Ніколаєнка його колеги поділяють повністю, що засвідчили їхні виступи, що стосувалися численних проблем, зокрема: внесення змін в статути університетів, акредитації, ліцензування, фінансування університетських проєктів, навчання іноземних студентів в українських вишах, коледжів, що входять в структуру тих чи інших університетів, соціально-економічний розвиток по областях, ЄВІ, забезпечення засобами протипожежної безпеки. Керівники аграрних ЗВО запропонували вирішувати назрілі проблеми, йти назустріч навчальним закладам, науковцям спільно розробляти Стратегію розвитку, співпрацювати разом – ось яка мусить бути мета і уряду, і парламенту.

Представник профільного комітету Верховної Ради України Олександр Лукашев запевнив, що проблеми вищої аграрної освіти для України – актуальні і запевнив, що у парламенті, дослухуючись до освітян, сприятимуть їх вирішенню.

Учасники засідання зобов’язали президію асоціації узагальнити і подати відповідні рекомендації в МОН, Верховну Раду України, Кабінет Міністрів. А також звернутися до Президента з пропозицією негайного призначення міністра освіти і науки. Всім колективам провести зустрічі з народними депутатами України з означених питань та напрацювати з ними спільні кроки.

Редакційно-видавничий відділ,
за матеріалами МОН та НУБіП