Збірна команда України з богатирського багатоборства перемогла в командному чемпіонаті Європи 2021 року.

У неділю, 6 червня, на Запорізькому каскаді фонтанів «Райдуга» відбувся один з головних стартів сезону з богатирського багатоборства – командний чемпіонат Європи з богатирського багатоборства. На очах у сотень запорожців і гостей міста 4 найпотужніших команди Старого світу з’ясовували, хто ж з них сильніше на континенті. Цей чемпіонат став третім за тиждень міжнародним турніром, який прийняли Мелітополь і Запоріжжя. Минулої суботи в Мелітополі пройшов чемпіонат Європи з богатирського двоєборства Static Monsters, а в п’ятницю, напередодні командного чемпіонату Європи, Гран-прі України.

У командному чемпіонаті брали участь найсильніші атлети Німеччини, Франції, Грузії та України. У найостанніший момент зірвалося участь збірної Данії, у яких був скасований авіарейс.

Склади команд

Франція: Бруно Шамбеланчік (капітан), Маель Жаквемет, Олександр Гілберт, Ілля Єрмаченко (замінив травмованого напередодні атлета, що було передбачено регламентом чемпіонату).

Німеччина: Фолкер Бауер (капітан), Кай Ерхард, Маршал Зін замінив вибулого по травмі Аюба Мохаммада.

Грузія: Чабука Чігладзе (капітан), Лука Чіквіладзе, Валіко Піпія, Хвіча Мчедлішвілі.

Україна: Валерій Газаєв (капітан), Олександр Дубовий, Олександр Скрипченко, Валентин Бурмістров.

Список змагальних вправ

1. Комбо оверхед: Йок 130 кг + Логліфт 130 кг + Аксель 130 кг. Ліміт часу – 60 секунд.
2. Естафета: Колодязь 300 кг + Балони 2×130 кг + Покришка 360 кг на 6 оборотів. Ліміт часу – 75 секунд.
3. Дамбл (велика гантель) 90 кг на максимальну кількість повторень. Ліміт часу – 180 секунд
4. Комбо: Тяга акселя 270 кг + Присідання з акселем 270 кг. + Куля Атласа 140 кг на плече. Ліміт часу – 60 секунд.
5. Кантовка покришки вагою 360 кг на 18 обертів. Ліміт часу – 120 секунд.

Вправи комбо виконувалися усіма учасниками команди одночасно. Кожен зі спортсменів виконував вправу зі своїм снарядом.

У будь-якій вправі одночасно можуть брати участь не більше трьох спортсменів однієї команди.

У першому ж вправі серйозну заявку на першість заявили атлети з Грузії. Чабука Чігладзе, Лука Чіквіладзе і Хвіча Мчедлішвілі на трьох виконали 21 оверхед, отримавши вищий бал на самому старті. 19 повторень сумарно набрали наші Олександр Скрипченко, Олександр Дубовий і Валентин Бурмістров. Трійку лідерів вправи закрили французи Маель Жаквемет, Олександр Гілберт і офранцузився на один день Ілля Єрмаченко – 14 повторень.

Результат першої вправи не на жарт стривожив лідера нашої команди Валерія Газаєва. Капітан української збірної тільки почав відновлення після серйозної хвороби, і планував взяти участь в змаганнях більше як натхненник і координатор збірної, виступивши в одному або двох вправах. Однак ситуація, що склалася змусила Валерія відкинути первісний план і вийти на боротьбу нарівні з іншими атлетами. І в естафеті збірна України показала, що не збирається поступатися золото Європейської першості. Олександр Скрипченко, Валерій Газаєв і Валентин Бурмістров зрівняли бали, виконавши вправу за 55,25 секунди. Другий результат продемонстрували спортсмени з Німеччини – 63,03 секунди. Збірні Грузії та Франції не змогли закінчити вправу в відведений ліміт часу, але атлети з Грузії зробили на один оборот покришки більше і завершили естафету третіми.

Підняття гігантського дамбл стало продовженням україно-грузинського дербі. І знову гості з Грузії з мінімальним відривом обійшли господарів чемпіонату. Команда Чабуки Чігладзе за 3 хвилини 17 раз зафіксувала над головою гігантську гантель, а наша команда виконала 16 повторень. На рахунку збірної Франції 11 успішних підйомів, причому левова їх частка виконана була Іллею Єрмаченковим.

У другому комбо вправі українці знову вирвалися вперед. Валерій Газаєв, Олександр Дубовий і Валентин Бурмістров виконали 23 повторення, забезпечивши лідерство нашої команди у вправі. Відмінну конкуренцію визнаному майстру присідань Олександру Дубовому склав Маршал Зін, який зміг сісти з акселем 8 разів проти 14 повторень у нашого атлета. Тут, правда, варто уточнити, що наш Олександр Дубовий – рекордсмен світу в присіданні з акселем. Ще у 2017 році він встановив рекорд світу в цій дисципліні, і після цього жодного разу нікому не поступався пальму першості у своїй улюбленій вправі. Всього гості з Німеччини змогли виконати 16 повторень, взявши бали за друге місце у вправі. Збірна Грузії стала третьою з 13 успішними повтореннями.

Начебто за законами жанру гостросюжетних фільмів збірна команда України підійшла до завершальної вправи з мінімальним відривом у 2 бали від своїх найближчих суперників. За збігом обставин саме кантовка покришки стала врешті решт вирішальною вправою. І грузинська команда цілком могла виграти чемпіонат Європи, якби стала кращою в цій дисципліні.

Однак, кращими стали наші спортсмени, які ні на хвилину не розслабляючись змушені були боротися до самого кінця. Олександр Дубовий, Олександр Скрипченко та Валентин Бурмістров, яких підбадьорював капітан Валерій Газаєв зробили 18 оборотів покришки за 72,29 секунди. Збірна Франції витратила на виконання вправи 98,00 секунди, а Грузії – 102,84 секунди.

Завдяки нечуваній самовіддачі, злагодженій командній роботі й, що важливо, потужній підтримці уболівальників збірна команда України стала переможцем командного чемпіонату Європи з богатирського багатоборства. Срібними призерами чемпіонату стали грузинські силачі. Почесне третє місце зайняла збірна команда Франції.

Валерій Газаєв,
завідувач кафедри фізичного виховання і спорту,
Олександр Проскурін,
керівник прес-служби Федерації найсильніших атлетів України та перетягування канату