24 січня викладачі та студенти факультету економіки та бізнесу Таврійського державного університету імені Дмитра Моторного прослухали другу онлайн-лекцію для української аудиторії в межах проєкту Ukraine Global Faculty на тему: «Майбутнє бізнесу та мистецтво заробляти гроші» шведського економіста, викладача і письменника К’єлла Андерса Нордстрьома.

До заходу також долучився Віктор Галасюк – український економіст, президент Української асоціації Римського клубу, асоційований стипендіат Всесвітньої академії мистецтва і науки (WAAS), кандидат філософських наук, професор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Саме пан Віктор познайомив аудиторію з К’єллом Андерсом Нордстрьомом – одним з найбільш затребуваних лекторів Європи, який створює динамічні та яскраві лекції, змішуючи свої великі академічні знання зі своєю харизматичною особистістю.

К’єлл А. Нордстрьом працював дослідником і викладачем в Інституті міжнародного бізнесу Стокгольмської школи економіки. Він відомий як один з провідних дослідників транснаціональних компаній та світового ринку. Працював радником і консультантом кількох транснаціональних компаній. У 1999 році пан К’єлл написав хіт-книгу «Funky Business – Talang får kapital att dansa» (написана разом з Йонасом Ріддерстреле). Книга, яка описується як «маніфест того, що вимагає наш час від бізнес-фірм і їх лідерів», досягла великих міжнародних успіхів, вона була перекладена на 39 мов і розійшлася трохи більше 1 мільйона примірників. У 2000 році і Amazon.co.uk, і Webzine Management General оцінили її як одну з п’яти найкращих бізнес-книг року. Інше опитування визнало її 16-ю найкращою бізнес-книгою всіх часів.

Віктор Галасюк повідомив слухачам, що пан К’єлл вважається найбільш успішним дослідником економічної думки сучасності. Він є автором сими книг, зокрема, «Караоке-капіталізм – управління для людства» (2003), «Веселий бізнес назавжди» (2007) (Книги написані разом з Йонасом Ріддерстреле). К’єлл А. Нордстрьом написав декілька книг разом з Пером Шлінгманом: «Urban Express – 15 міських законів, які допоможуть вам орієнтуватися в новому світі, захопленому жінками та містами» (2014), «Corona Express – маленька книга про світ після пандемії» (2021) та «Імпульс: що таке війна, кліматична криза та віруси» (2022).

Kjell A. Nordström був нагороджений спікером року – Почесною премією 2019 року на гала-концерті спікера з мотивацією: «Цьогорічні Почесні лауреати проклали шлях і показали, що навіть лектори з маленької холодної країни далеко на півночі можуть бути зірками міжнародних спікерів світового рівня. Kjell A. Nordström кілька разів очолював списки найбільш затребуваних спікерів в бізнесі по всьому світу. Маючи за плечима міжнародний книжковий успіх, новаторський зміст, фантастичну риторику та харизму, він взяв світ лекцій штурмом».

На початку лекції К’єлл А. Нордстрьом окреслив її задачі:

– розгляд ситуації, що склалася протягом останніх чотирьох десятирічь;
– аналіз сучасного стану світової економіки;
– побудова гіпотези на майбутнє;
– визначення принципів заробляння грошей у функціональній ринковій економіці.

Лектор розпочав викладення матеріалу із констатації того факту, що, починаючи із 1981-1982 рр., за 10 років до світової економіки доєднались більше 300 млн. людей з Китаю, Індії, колишнього соціалістичного табору, країн, що утворилися після розпаду Радянського Союзу.

Саме у цей період з’явився новий термін – глобалізація, автором якого є американський професор М. Портер. Глобалізація передбачає взаємодію між країнами та відкритість кордонів між ними.

Однак, починаючи з грудня 2019 року, світ накрили «шокові хвилі», що негативно вплинули на економічну систему: кліматична криза, глобальна пандемія та пов’язвна із ними криза глобалізації.

Але! «Криза генерує навчання», – стверджує К’єлл Нордстрьом і розглядає кризу як «машину часу».

Проведені за останні 2-2,5 роки дослідження, дозволили пану К’єллу зробити наступні висновки:

1) розвиток ІТ-технологій сприяв новим підходам до освіти та спілкування;
2) використання нано-технологій вплинуло на розвиток і організацію міст.
З’явилися концепції розділення великих міст на сотні маленьких поселень (наприклад, концепція 15-хвилинного міста, що народилась в Парижі);
3) народження деглобалізації – крок у протилежному напрямку. З’явилася теорія розділення світу на 5-7 малих світів, що поділені на основі ідеології.

«Що далі?» – ставить питання пан К’єлл. Перш за все необхідним є проведення інтенсивного та детального аналізу минулого. По-друге, розвиток глобальної промисловості автоматизації, що народжує інновації для інших сфер економіки.

К’єлл Нордстрьом виділяє чотири рушійні сили майбутнього:

1. Урбанізація – світ складатиметься із 660 міст, що будуть акумулювати 90% світової економіки, створювати нові ринки, нову економіку.
2. Екологічність – важливий потенціал для успіху – промислова трансформація у бік екологізації.
3. Глибока цифровізація – розвиток цифрових технологій спрятиме однаковому доступу усіх бажаючих до інформації. «Інтелект – це послуга».
4. Домінування принципів ринкової економіки («ринковізація світу») – світ капіталізму відрізняється один від одного, але його слід вивчати.

На закінченні лекції пан К’єлл зупинився на питанні «Як заробити гроші? Він дає відповідь: «Ви заробляєте гроші, якщо маєте монополію…. Створити і захистити як можна довше тимчасову монополію». Цей процес повинен відбуватися за схемою «ідея – інновація – монополія».

Підсумував своє викладення лекції К’єлл Нордстрьом наступним чином: «Попереду нас чекає зростання, яке буде пов’язане із перебудовою промисловості».

Далі пан К’єлл відповів на питання аудиторії, які допомагала йому систематизувати та відбирати координаторка проєкту Ukraine Global Faculty Ольга Рябцева, яка наприкінці зустрічі подякувала К’єллу Нордстрьому за цікаву лекцію й висловила сподівання на подальшу співпрацю.

Дякуємо проєкту Ukraine Global Faculty і чекаємо на нові зустрічі із видатними розумами сучасності.

Олена Васильченко,
заступник декана факультету економіки та бізнесу