9 листопада у нашій країні святкують День української писемності та мови, який щорічно відзначають у День пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Свято було встановлено у 1997 році указом президента на підтримку ініціатив громадських організацій. У День української писемності та мови також традиційно проходить радіодиктант національної єдності.
Нестор-Літописець був ченцем Києво-Печерського монастиря, київським літописцем та письменником, послідовником Кирила та Мефодія, які створили слов’янську писемність. Він вважається автором «Повісті минулих літ».
Згідно з останніми даними, носіями української мови є 40-45 мільйонів людей, більшість з яких мешкають на території України. Поширена наша мова також у Білорусі, Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де проживають українці. Українська мова є другою або третьою слов’янською мовою за кількістю мовців і входить до 30 найпоширеніших мов світу.
Українська мова та її носії пройшли через періоди гонінь та придушення з боку країн, до складу яких входили території України. Після проголошення незалежності нашої країни українська мова отримала статус державної.
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну побільшало українців, які розмовляють українською мовою вдома. Крім того, жителі нашої країни суттєво знизили споживання російськомовного контенту, більше 40% опитаних взагалі перестали дивитися російські серіали та слухати російську музику.
Історія нашої мови пам’ятає багато трагічних сторінок, але зараз позиції української мови набагато міцніші.
Пам’ятаймо! Мова – то серце народу: гине мова – гине народ. (Іван Огієнко).