23 жовтня минає 79 років з дня визволення міста Мелітополя від фашистських загарбників. Щороку ми згадували історію окупації і звільнення нашого міста у 1943 році. Історія має властивості повторюватися.

Мелітополь був окупований 6 жовтня 1941на два довгих роки. За цей час було розстріляно більше 14 тисяч жителів, на території міста збудовано кілька тюрем та концентраційний табір. Мелітополь мав важливе військово-стратегічне значення. Нацистами була збудована оборонна лінія «Вотан», де основним опорним пунктом був Мелітополь. Для фашистів дуже важливо було захопити наше місто, адже саме через нього проходить залізниця в напрямках Запоріжжя та Криму.

Бої Червоної Армії за Мелітополь восени 1943 р. називають «малим Сталінградом». Гітлерівці оборонялися завзято і зло. Мета Мелітопольської операції – розгром угруповання противника, що обороняло рубіж на річці Молочна, звільнення Північної Таврії і вихід до гирла Дніпра.

Наступ почався 26 вересня 1943 р. У районі села Семенівка, через яке проходила оборонна лінія супротивника, розвернулися запеклі бої. З першого дня бої прийняли наполегливий і затяжний характер. 23 жовтня з’єднання 51-ї армії у взаємодії з військами 28-ї армії після 10-денних запеклих боїв звільнили Мелітополь і перейшли до переслідування противника.

24 жовтня німецько-фашистські війська були змушені почати загальний відступ. Відступаючи з Мелітополя, гітлерівці підірвали електростанцію, знищили корпуси 10 заводів і фабрик, будівлі 2-х інститутів, технікуму, міської бібліотеки, кінотеатру, зруйнували залізничний вузол. Тільки 34% житлових будинків виявилися придатними для відновлення, з 16 великих промислових підприємств – лише 6, з 23 шкіл – 4. Була зруйнована водопровідна мережа, будівлі двох лікарень і багатьох інших установ. Збиток, нанесений фашистськими окупантами місту і його жителям, склав близько 1,7 млрд. рублів.

У визволенні міста брали участь 69 військових з’єднань загальною чисельністю понад сто тисяч осіб. В ході Мелітопольської операції було знищено 78 тисяч і взято в полон понад 13 тисяч гітлерівських солдатів і офіцерів. Знищено понад 800 танків і самохідних гармат. За подвиги, здійснені в ході Мелітопольської операції, 87 бійців і командирів удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

Все далі відлуння війни 1941-1945 років. Але ми ніколи не думали, що історія може повторюватися ще за більш жахливим сценарієм.

24 лютого 2022 року в Україну знову прийшла війна. Російські війська в перші хвилини агресії завдали удару крилатими ракетами по військовій базі 25-ї бригади транспортної авіації Повітряних сил Збройних сил України у Мелітополі, зруйнувавши диспетчерську вежу та паливозаправний пункт. Вранці 25 лютого 2022 року російські війська увійшли до міста і 1 березня повністю окупували Мелітополь.

Сьогодні наша країна, наш Мелітополь переживають важкі часи. Йде боротьба за майбутнє нашої держави, народ України героїчно бореться з російським загарбником уже 8 місяців. Переможна битва за Київ, Харків, Миколаїв, Одесу, героїчний захист суверенітету України вже назавжди залишаться на сторінках історії.. Україна показала всьому світові, що вона спроможна протистояти імперіальній росії. Україна виграє війну, подолає труднощі і буде відбудована ще кращою, ніж до російської агресії.

Віримо, що день визволення міста Мелітополь у цій новітній жорстокій війні з рашизмом недалеко. Знаємо, Мелітополь – це Україна. Віримо в Перемогу! Віримо в ЗСУ! Шануємо Героїв усіх часів, які віддали життя за незалежність України.

Боролися. Борімося. Переможемо! Ми – нескорені, ми – нація Героїв!