COMPOSITION OF THE ACADEMIC COUNCIL,
DMYTRO MOTORNYI TAVRIA STATE AGROTECHNOLOGICAL UNIVERSITY
By positions:
1. Volodymyr Kyurchev | – Rector of University, the Head of the Academic Council |
2. Oleksandr Sklyar | – First Vice-Rector, Deputy Chairman of the Academic Council |
3. Oleksandr Lomeiko | – Vice-rector on Scientific and Pedagogical Work, Deputy Chairman of Academic Council |
4. Volodymyr Nadykto | – Vice-rector on Scientific Work and International Activities, Head of the Department of Machine Usage in Agriculture, Deputy Chairman of the Academic Council |
5. Oleksandr Ryzhkov | – Vice-rector on Administrative and Economic Work |
6. Oleksandr Yevtushenko | – Vice-Rector for Educational and Production Activities |
7. Serhii Kyurchev | – Dean of the Mechanical Engineering Faculty, Head of the Department of Structural Materials Technology |
8. Serhii Karman | – Dean of the Faculty of Economics and Business, Head of the Department of Economic Theory |
9. Oleksandr Vershkov | – Dean of the Faculty of Engineering and Computer Technology, Head of the Department of Technical Mechanics |
10. Ihor Nazarenko | – Dean of the Energy Engineering Faculty, Head of the Department of Electric Technologies and Thermal Processes |
11. Iryna Ivanova | – Dean of the Faculty of Agricultural Technologies and Ecology |
12. Serhii Halko | – Head of the Educational and Scientific Institute of General University Training (ESI GUT) (ННІ ЗУП) |
13. Tetiana Krutikova | – Chief Accountant |
14. Svitlana Rozumenko | – Scientific Secretary |
15. Mykola Andrushchenko | – Chairman of the Trade Union Committee of the University |
16. Hennadii Podshuvalov | – Director of the Institute for Advanced Studies (IAS) (ІПК) |
17. Olha Bilotska | – Director of the Scientific Library |
18. Halyna Shyshkina | – Director of the Separate Structural Division “Berdyansk College TSATU” |
19. Oleksandr Herchenov | – Director of the Separate Structural Division “Nogai College of TSATU” |
20. Olha Konovalenko | – Director of the Separate Structural Division “Vasylivsky College TSATU” |
21. Hennadii Ivanov | – Director of the the Separate Structural Division “Novokakhovsky College TSATU” |
22. Viktor Naranovych | – Director of the Separate Structural Division “Orihiv college TSATU” |
23. Nadiia Shats | – Student 31 Central Bank of the Faculty of Agrotechnologies and Ecology, Head of the Student Council of TSATU |
Elected representatives: | |
24. Liudmyla Yefimenko | – Head of International Relations Office |
25. Tetiana Tsynovska | – Head of the Department of Professional Guidance and Pre-University Preparation (DPGPP) (ВПДП) |
26. Volodymyr Didur | – acting Head of the Department of Technical Service and Systems in the Agroindustrial Complex |
27. Oleksandr Karaiev | – Head of the Department of Agricultural Machinery |
28. Anatolii Panchenko | – Head of the Department of Mechatronic Systems and Transport Technologies |
29. Valerii Hazaiev | – acting Head of the Department of Physical Education and Sport |
30. Oksana Strokan | – Head of the Department of Computer Science |
31. Oleksandr Matsylevuch | – Head of the Department of Informational Technologies for Designing named after V.Naidush |
32. Yurii Rohach | – Head of the Department of Civil Security |
33. Liudmyla Datsenko | – Head of the Department of Geoecology and Land Management |
34. Kyrylo Samoichuk | – acting Head of the Department of Equipment of Processing and Food Production named after Professor F.Yalpachyk |
35. Oksana Yeremenko | – acting Head of the Chair of Plant Production |
36. Maksym Kolesnikov | – Head of the Department of Horticulture, Viticulture and Biochemistry |
37. Olesia Priss | – Head of the Department of Food Technologies and Hotel and Restaurant Affairs |
38. Svitlana Symonenko | – Head of the Department of Foreign Languages |
39. Nataliia Holub | – acting Head of the Department of Accounting and Auditing |
40. Olena Yatsukh | – Head of the Department of Finance, Banking and Insurance |
41. Oksana Maksymets | – Head of the Department of Social Science and Humanities |
42. Larysa Boltianska | – acting Head of the Department of Entrepreneurship, Trade and Stock Exchanges |
43. Natalia Sosnytska | – Head of the Department of Further Mathematics and Physics |
44. Svitlana Nesterenko | – Head of the Department of Management |
45. Daria Leheza | – Head of the Department of Marketing |
46. Hanna Ortina | – acting Head of the Department of Public Administration, Administration and Law |
47. Serhii Kvitka | – Head of the Department of Electrical Engineering and Electromechanics named after Professor V.Ovcharov |
48. Volodymyr Diordiev | – Head of the Department of Power Engineering and Automation |
49. Ihor Siryi | – Professor of the Department of Technical Services and Systems in the Agroindustrial Complex |
50. Nataliia Boltianska | – Head of the Training Center |
51. Kyrylo Zinenko | – Head of Legal Department |
52. Anastasiia Konovalenko | – Doctoral Student of the Department of Marketing |
53. Volodymyr Slavov | – student of Electricity, electrical engineering and electromechanics (23 CEE) group, Head of the Student Council of the Faculty of Energy |
54. Yevhen Shved | – student of Ecology (41 EК) group, Chairman of the Student Council of the Faculty of Agrotechnologies and Ecology |
55. Dmytro Kabaliuk | – student of sectoral mechanical engineering (21 СГМ) group,Head of the Student Council of the Faculty of Engineering and Computer Technologies |
56. Kateryna Marchenko | – student of finance and banking (31 ФБС) group, Head of the Student Council of the Faculty of Economics and Business |
57. Lilia Pinzhaieva | – student of agroengineering (32 АІ) group, Head of the Student Council of the Faculty of Mechanics and Technology |
58. Tetiana Stoieva | – student of Accounting and Audit (41 ОА) group, the head of the student’s trade union bureau of the university |