21 квітня 2021 року за допомогою платформи ZOOM проведено кураторську годину в 11 сКН, на якій розглянуто сучасні дані спостережень поро стан довкілля в Україні. Було відзначено, що за останні 30 років клімат змінюється дуже стрімко, основною причиною є людська діяльність – збільшення спалювання вугілля, нафти, газу, промислові процеси і зменшення площ лісів. Що призводить до таких наслідків:.

  • швидкість підвищення температури повітря в Україні випереджає світові тенденції, внаслідок чого в Україні ймовірне посилення та поширення посух,  збільшення площ земель, схильних до опустелювання;
  • середня місячна температура повітря у лютому, березні, червні, жовтні,  листопаді та грудні 2019 року була найвищою або однією із найвищих для цих місяців за весь період інструментальних спостережень за погодою (з кінця 19 сторіччя);
  • якщо людство не відмовиться від використання викопного палива в другій половині століття, то вже через 30 років середня річна температура в Україні може підвищитися ще на 1-1,5 С, а до кінця століття на 3,4-4С.
  • в Україні в середньому річна сума опадів за базовий період  1961-1990 рр. (норма) складає 578 мм. За період 1991-2020 рр. вона в середньому не зменшилася, спостерігався невеликий приріст (близько 2%). Однак при цьому посилюється тенденція до нерівномірного розподілу опадів упродовж року, що призводить до більшої кількості та інтенсивності таких явищ погоди (зокрема, паводків та посух).

Стеденти дізналися, що основними центрами зосередження екологічних проблем наприкінці XX ст. в Україні були високоурбанізовані райони, міські агломерації та великі промислові центри. Питома вага забруднених стічних вод у загальному їх обсязі становить в цілому по Україні 28%, в тому числі у Харківській та Луганській областях — більш ніж 70%, у Чернівецькій, Одеській, Донецькій областях — понад 50%. Майже 1/4 частина шкідливих викидів промислових підприємств не уловлювалася і потрапляла в атмосферу без очищення. Найбільші викиди цих шкідливих речовин в атмосферу також характерні для високо урбанізованих областей. Так, на Донецьку область припадало майже 1/3 всіх викидів по Україні, до 30% — на Дніпропетровську і майже 15% — на Луганську область. Основні обсяги скидів у воду та викидів у повітря локалізовані у містах та міських агломераціях. Основними забруднювачами були промислові підприємства. В УРСР було зосереджено 1200 шкідливих виробництв союзного підпорядкування. У 78 містах республіки шкідливі речовини в атмосфері перевищували гранично припустимі норми в 60 разів, у 76 містах забрудненість питної води перевищувала норми в 12 разів. Надмірно забрудненими стали Дніпро, Сіверський Донець, Дністер, Південний Буг. Екологічно тривожний стан склався в акваторії Чорного та Азовського морів.

Можно зробити висновок, що без прийняття належних мір по забезпеченню охорони довкілля в нашій країні ситуація буде стрімко погіршуватися.

За матеріалами:

куратора 11 сКН Ольги Іщенко

изображение_viber_2021-06-09_13-10-29