Масляна є одним з найстаріших свят слов’янських народів. Наші предки відзначали Масляну дуже давно – це язичницьке свято і воно символізує поклоніння Сонцю. Був час, коли свято збігалося із днем весняного рівнодення. Коли прийшло християнство, то церква зберегла старий звичай зустрічі весни, але присвятила його початку Великого посту.

З приходом масляної розпочинаються справжні народні гуляння, які тривають увесь тиждень. Мета таких гамірних масових заходів полягає в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму. Люди здавна вірили, як погуляєш на Масляну, так і рік пройде. А тому свято намагаються провести весело, щедро, розлого, з широкою душею і багатими гостинцями. Оскільки Масляна святкується тиждень, то кожен день має свою назву  і традиції: понеділок – зустріч, вівторок – загравання, середа – ласунка, четвер – розгуляй, п’ятниця – тещині вечірки, субота – посиденьки зовиці, неділя – Велика Прощена неділя.

Перед майбутнім постом в масляний тиждень панує достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно є млинці. Саме рум’яні млинці своєю круглою формою за часів язичництва асоціюються у людей з сонцем. Різноманітні рецепти млинців – це таємниця кожної господині і передаються через покоління. Крім млинців на Масляну також готують оладки, пироги, вареники, сирники, пампушки, булочки та іншу випічку. А в останній день Масляної – Прощену неділю – головна страва на столі – це яєчня.

З млинцями  пов’язана частина традицій і вірувань. Так, вважається, що перший млинець необхідно віддати птахам, залишивши на підвіконні, або убогим, як данину покійним родичам. Також люди вірили: якщо млинці в свято виходять смачними і красивими, то і рік буде хорошим. В народі також є звичай ставити в центрі святкування солом’яну ляльку, яка буде стояти аж до завершення свята. Якщо поставити ляльку на видне місце, вона принесе радість, благополуччя та достаток. Ще одним обов’язковим атрибутом свята є опудало. Вважається, що спалюючи його в останній день святкового тижня, люди проганяють зиму.

Всією душею вітаємо зі святом приходу весни! Бажаємо побільше величезних, рум’яних жаром млинців! Нехай зима забере з собою всі негаразди, а весна принесе тільки щастя, удачу, радість, сімейне благополуччя і достаток. З Масляною!