Кафедра «Електротехніка і електромеханіка» була створена 26 серпня 2015 року за наказом ректора Таврійського державного агротехнологічного університету № 374-ОД відповідно до Закону України “Про вищу освіту” з метою оптимізації освітнього процесу на базі реорганізованих кафедр “Теоретичної і загальної електротехніки” та “Автоматизованого електроприводу”. У Таврійському державному агротехнологічному університеті кафедра електротехніки і електромеханіки посідає важливе місце у підготовці фахівців з проектування, застосування та експлуатації електромеханічних комплексів та систем.

З 2017 року кафедра гордо носить ім’я професора В.В.Овчарова. Сьогодні важко переоцінити особистий внесок Володимира Васильовича у розвиток і розбудову кафедри ЕТЕМ, значні досягнення у справі підготовки висококваліфікованих фахівців та науково-педагогічних працівників, особисті досягнення у науково-технічній діяльності та значний вклад у розвиток освіти.

istorychna-dovidka-etem

Становлення молодого, амбітного, працездатного колективу кафедри не можливо уявити без міцного фундаменту освітянських традицій, закладених попередніми поколіннями викладачів. Біля витоків створення кафедри стояв к.т.н. Сухоцький – перший завідувач кафедри електротехніки і електроприводу, однієї з перших, що були організовані в інституті механізації сільського господарства, починаючи з 1932 року. Перші випускники 1937 р. почали вивчати електротехніку в 1934 році.

У 1941р. інститут був евакуйований в м. Ашхабад Туркменської ССР. 2 жовтня 1944 р. реевакуація обладнання кафедри електротехніки і електроприводу була доручена завідувачу, к.т.н. Архангельському і старшому лаборанту цієї кафедри А. Єрину (згідно протоколу №73 від 1944р.)

За роки існування кафедри змінювалась її назва і керівники:

  • 1947р. – завідувачем кафедри призначений к.т.н., доцент Фрідберг Г.А.;
  • 1949р. – кафедра електротехніки, фізики і електроприводу, завідувач кафедри к.т.н., доцент Фрідберг Г.А.;
  • 1951р. – у зв’язку з реорганізацією Таганрозького інституту механізації сільського господарства, факультет електрифікації було переведено до МІМСГ, завідувачем кафедри призначено директора інституту, к.т.н., доцента Абрамчева Д.В.;
  • 1953р. – кафедра електротехніки і електричних машин, завідувач кафедри к.т.н., доцент Абрамчев Д.В.;
  • 1961-1967рр. – кафедра електротехніки, завідувач кафедри к.т.н., доцент Фрідберг Г.А.;
  • 1967-1971рр. – кафедра теоретичної і загальної електротехніки, завідувач кафедри к.т.н., доцент Фрідберг Г.А.;
  • 1971-1981рр. – кафедра теоретичної і загальної електротехніки, завідувач кафедри к.т.н., доцент Верескун М.І.;
  • 1981-1985 рр. – кафедра теоретичної і загальної електротехніки, завідувач кафедри к.т.н., доцент Овчаров В.В.;
  • 1986-1992рр. – кафедра теоретичної і загальної електротехніки, завідувач кафедри к.т.н., доцент Чураков А.Я.;
  • 1992-2015рр. – кафедра теоретичної і загальної електротехніки, завідувач кафедри д.т.н., професор Овчаров В.В.;
  • 2015-2016рр. – кафедра електротехніки і електромеханіки, завідувач кафедри д.т.н., професор Овчаров В.В.

В різні роки на кафедрі викладались такі дисципліни, як електротехніка, електропривод, фізика, електричні машини, радіоелектроніка, електричні вимірювання, теоретичні основи електротехніки, електроніка, тощо.

Багато поколінь випускників енергетичного факультету з теплом і повагою згадують викладачів кафедри: д.т.н., професорів Мартиненка І.І., Овчарова В.В., Просвірніна В.І., к.т.н., доцентів Абрамчева Д.В., Верескуна М.І., Грищенко О.К., Захарова О.С., Пасічну О.П., Старшова А.І., Фрідберга Г.А., Чуракова А.Я., Безменнікову Л.М., ст. викладачів Оленича П.С., Скрипко А.Л., Шамарову Л.Ф., асистентів Павленко В.О., Светличну В.Д., Сорокіна В.Ф., та інших.

Кафедра завжди йшла в ногу із часом, впроваджуючи нове і прогресивне в навчальний процес. Останні роки робота колективу кафедри була направлена на створення і впровадження в навчальний процес універсальної комп’ютеризованої адаптованої до болонського процесу фундаментально-теоретичної практично орієнтованої системи розвиваючого навчання дисциплін.

Другою родоначальницею кафедри електротехніки і електромеханіки імені професора В.В.Овчарова стала кафедра автоматизованого електроприводу створена 22 січня 1979 року за наказом ректора Мелітопольського інституту механізації сільського господарства № 62-У шляхом поділу кафедри застосування електричної енергії в сільському господарстві на два окремих науково-педагогічних підрозділи – кафедру автоматизованого електроприводу (АЕП) та кафедру застосування електричної енергії в сільському господарстві (ЗЕСГ). Завідувачем кафедри АЕП було призначено к.т.н., доцента Назар’яна Г.Н., який працював на цій посаді до 1999 року. Штат кафедри було визначено в кількості десяти викладачів, серед яких Назар`ян Г.Н. та Зайцев Б.В. мали науковий ступінь кандидата технічних наук та займали посади доцентів. Цей колектив сприйняв на себе весь тягар по підготовці відповідних курсів лекцій та створенню лабораторної бази для забезпечення навчального процесу. Перший набір студентів за даною спеціалізацією був здійснений у 1979-1980 навчальному році. Наполеглива праця колективу увінчалася успіхом і перший випуск інженерів-електриків  у кількості 25 чоловік відбувся у 1984 р.

За час завідування Г.Н. Назар’яна змінився якісний склад кафедри. Нове поповнення колективу йшло за рахунок випускників кафедри – Кушлик Р.В. (1987р.), Масюткін Є.П. (1988р.), Пирожок А.В. (1993р.), Галько С.В. (1994р.), Ганаба В.І. (1995р.). Зростала матеріальна база – особливу увагу було приділено створенню сучасних лабораторій електричних машин, електроприводу. Лабораторії кафедри дозволяли проводити навчальні заняття з багатьох курсів та виконувати науково-дослідні роботи. На той час лабораторії кафедри за своїм оснащенням, універсальністю та оперативними можливостями були одними з найкращих на теренах Радянського Союзу. Для будівництва та монтажу обладнання лабораторій багато зусиль приклали  Назар’ян Г.Н., Зайцев Б.В., Коваленко П.В., Діордієв В.Т., Катюха А.А. та інші.

У 1996 році при кафедрі була заснована очна аспірантура з наукової спеціальності 05.09.16 – Застосування електротехнологій в cільськогосподарському виробництві.

З 1999 р. кафедрою став завідувати к.т.н. доцент, Катюха А.А. (вихованець кафедри АЕП МІМСГ). Прерогативою роботи кафедри у ці роки став розвиток методичної, матеріально-технічної бази кафедри, впровадження в освітній процес нових дисциплін, зокрема “Енергозбереження і енергоменеджмент в АПК”. Під керівництвом Катюхи А.А. у вересні 2008 року кафедра приступила до викладання дисциплін за кредитно-модульною системою згідно Болонської угоди.

Протягом 2009-2015 рр. кафедру очолював д.т.н., доцент Куценко Ю.М.

Основними напрямками роботи Куценко Ю.М. визначив впровадження інноваційних технологій в навчальний процес на основі кредитно-модульної системи, перехід до накопичувальної системи діагностики знань студентів; проведення аудиту якості методичного забезпечення дисциплін, їх відповідності до вимог КМС. Також багато сил спрямовувалось на переоснащення лабораторій кафедри сучасним обладнанням, мікроелектронними та мікропроцесорними приладами.

Кафедра проводила підготовку студентів за наступними дисциплінами: електричні машини, основи електроприводу, апарати керування і захисту, ремонт електрообладнання, автоматизований електропривод, енергозбереження і енергетичний менеджмент, технологія наукових досліджень.

В різні роки на кафедрі самовіддано працювали: д.т.н., професор Куценко Ю.М., к.т.н, доценти Назар’ян Г.Н., Зайцев Б.В., Катюха А.А., Карпова О.П., Жарков В.Я., Масюткін Є.П., ст. викладачі Смуригін В.М., Миронець С.Д., асистенти Вужицький А.В. та інші.

У 2015-2016рр. завідувачем кафедри був д.т.н., професор Овчаров В.В.

Сьогодні кафедру очолює к.т.н., доцент Квітка Сергій Олексійович.

Викладачі кафедри проводять навчальні заняття серед здобувачів вищої освіти денної та заочної форм навчання за спеціальністями 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»208 “Агроінженерія”133 “Галузеве машинобудування”.

Підготовка фахівців здійснюється за освітніми рівнями “Бакалавр” та “Магістр”. На базі освітньо-кваліфікаційного рівня “Магістр” при кафедрі електротехніка і електромеханіка здійснюється підготовка аспірантів на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.

Викладачі кафедри в рамках загальнодержавної програми з питань проектування, застосування та експлуатації електромеханічних комплексів та систем з урахуванням сучасних міжнародних стандартів освіти забезпечують високу якість підготовки спеціалістів нової формації шляхом синтезу глибоких теоретичних знань та практичних навичок.

Відповідно до концепції ступеневої освіти повністю оновлено програми дисциплін, фахівцями кафедри підготовлено навчально-методичне забезпечення, створено авторські колективи з підготовки підручників, навчальних посібників.

Кафедра має потужну матеріально-технічну базу, досвідчений професорсько-викладацький склад, розвинену комп`ютерну мережу, багаторічний досвід освітянської, наукової та педагогічної роботи. Це зумовлює підготовку фахівців на найвищому професійно-кваліфікаційному рівні і забезпечує їх конкурентоспроможність на ринку праці, активізує творчу, професійну і соціальну діяльність на збагачення інтелектуального потенціалу нації.

Практично всі випускники університету працевлаштовані і працюють на різних підприємствах та організаціях незалежно від їх галузевої належності, форм власності і господарювання. В отриманих відгуках від керівників підприємств та організацій відзначається їх високий кваліфікаційний рівень, відповідальне ставлення до своїх обов’язків, наголошується, що вони широко використовують знання, здобуті в ТДАТУ, виявляють ініціативу та зацікавленість, вміло застосовують знання на практиці.