Кафедру іноземних мов було засновано у 1949 році. Біля джерел кафедри стояли фахівці з англійської мови М.Е. Круковська та Є.Д. Алашеєва.

З перших днів існування МІМСГ іноземна мова була обов’язковою дисципліною, спочатку викладали лише англійську, з 1955 року – німецьку мову, з 1965 року − французьку.

З 1955 фахівці кафедри приймають кандитатський іспит з іноземних мов у аспірантів та здобувачів наукового ступеня кандидата наук.

У 1990–1994 роках на кафедрі викладався курс «Культура російської мови», з 1995 по 1997 рік працювала секція української мови, в рамках якої викладалися дисципліни «Українська мова» та «Ділова українська мова».

З 2003 року викладається дисципліна «Латинська мова» для студентів напрямів підготовки «Агрономія» й «Екологія та охорона навколишнього середовища».

У 2004 році, з відкриттям в університеті магістратури, до переліку дисциплін кафедри було введено дисципліну «Ділова іноземна (англійська, німецька, французька) мова». З 2010 року для набору студентів на навчання за ОКР «Магістр» з іноземних мов проводяться вступні тестові випробування.

З вересня 2013 року за ініціативою ректора університету професора В.М. Кюрчева впроваджено роботу різнорівневих курсів з англійської та німецької мов для удосконалення і поглиблення іншомовних знань науково-педагогічних працівників ТДАТУ.

У різні роки завідувачами кафедри були:

Мануйлова Т.П. (1949–1958),

Смолдирєва Олена Григорівна (1958–1967),

Морозов Віктор Миколайович (1967–1985),

Бондаренко Надія Данилівна (1985–1996),

Мунтян Світлана Геннадіївна (1996–2013, січень 2017– червень 2017),

Полікарпова Юлія Олександрівна (2014-2016).

З 2017 навчального року колектив кафедри очолює к.пед.н., доцент Симоненко Світлана Вікторівна.

У 1950–1960-х роках під керівництвом блискуче освічених філологів, спочатку Т.П. Мануйлової, а потім О.Г. Смолдирєвої, відбувалося формування колективу, переважно з випускників престижних університетів Радянського Союзу, та визначалися вектори розвитку кафедри. Основним напрямом роботи було створення навчально-методичної бази іншомовної підготовіки студентів. Викладання забезпечувалося граматико-перекладним і лексико-перекладним методом.

У період з 1967 по 1985 роки на чолі з авторитетним фахівцем з німецької мови В.М. Морозовим зусилля колективу кафедри були спрямовані на подальший розвиток навчально-методичної бази з дисциплін кафедри. Значна увага при цьому приділялася створенню фондів періодичної фахової іншомовної літератури для навчання студентів-старшокурсників вузькоспеціалізованого перекладу. Поряд із цим у початкову мовну підготовку студентів розпочали впровадження нових технічних засобів – лінгафонних класів, а на цій основі, відповідно, й імплементацію аудіолінгвального методу навчання. Фахівці кафедри регулярно підвищували свою кваліфікацію у провідних столичних науково-освітніх установах. У 70-х–80-х роках викладач французької мови Р.А. Охотіна забезпечувала переклад у тривалому міжнародному проекті «Міста-побратими: Мелітополь / Українcька РСР  – Брів-ла-Гайард/Франція».

Подальшого значного розвитку методичні новації колективу кафедри зазнали у 1985–1996 роках під керівництвом досвідченого фахівця-мовознавця Н.Д. Бондаренко. У цей період розпочато створення власних навчально-методичних розробок та посібників за принципами свідомо-порівняльного та свідомо-практичного методів. Удосконалено методику застосування аудіоматеріалів на аудиторних практичних заняттях.  За ініціативою ст. викл. О.В. Афанас’євої створено «Клуб інтернаціональної дружби» для найбільш мотивованих студентів вузу та впроваджено інтенсивну методику навчання на англомовних курсах для професорсько-викладацького складу. Здійснено перехід на модульно-рейтингову систему навчання. Пожвавлено виховну роботу зі студентами. Ряд фахівців кафедри підвищили свою кваліфікацію закордоном (Л.І. Чагрина у Великій Британії, О.В. Афанас’єва у Голандії, Т.В. Караєва у КНР). Вагоме місце у роботі кафедри того періоду посідала перекладацька діяльність.

Особливо інтенсивного й результативного розвитку колектив кафедри зазнав у 1996–2013 роках під керівництвом С.Г. Мунтян, висококваліфікованого філолога-германіста із зарубіжним професійним досвідом. Цей період характеризується започаткуванням системної наукової роботи в рамках кафедральної теми «Оптимізація іншомовленнєвої підготовки студентів з використанням активних методів навчання», масштабним вивченням передового міжнародного досвіду, плідною методичною роботою задля модернізації системи професійно орієнтованої іншомовної підготовки студентів університету, покращенням якісного складу науково-педагогічних працівників кафедри. Результати наукових досліджень фахівців кафедри було представлено на численних наукових конференціях різного рівня та у відповідних наукових вітчизняних і закордонних виданнях. Було науково обґрунтовано і через чисельні актуальні методичні розробки й педагогічні експерименти поетапно впроваджено засади особистісно-діяльнісного, комунікативного й компетентнісного підходів навчання. Забезпечено перехід на кредитно-модульну модель організації навчального процесу. З англійської, німецької та французької мов сформовано концептуальне методичне забезпечення нової дисципліни «Ділова іноземна мова» для навчання студентів усіх спеціальностей за ОКР «Магістр».  Імплементовано інформаційно-комунікаційні технології (сайт кафедри, дистанційні курси з англійської та німецької мов, презентаційний супровід до практичних занять, комп’ютеризований вхідний тестовий контроль та ін.). Впроваджено інноваційну концепцію позааудиторних заходів як складову цілісного процесу навчання студентів іноземних мов. Створено умови для підвищення кваліфікації викладачів через систему постійно діючих внутрішніх методичних семінарів. Запроваджено моніторинг якості викладання через планові взаємовідвідування та проведення відкритих практичних занять. З 1998 року впроваджено систему додаткових цільових освітніх послуг із поглибленого навчання іноземних мов. Суттєво зміцнено матеріально-технічну базу кафедри. Засновано медіатеку кафедри як ресурсний центр для самостійної роботи аспірантів, магістрантів та студентів. Розбудовано міжнародні зв’язки через участь науково-педагогічних працівників кафедри у міжнародних грантових програмах та членство у міжнародних організаціях. Закордонні стажування пройшли С.Г. Мунтян у ФРН, Франції та Білорусі, Л.І. Чагрина у Великій Британії, М.С. Виноградова у Франції. Ще більш різноформатною й об’ємнішою щодо минулих періодів була перекладацька діяльність колективу.

DSC_1421